Saobraćaj na beogradskom aerodromu „Nikola Tesla“ i dalje se odvija veoma otežano.
Putnici Er Srbije na društvenim mrežama dele snimke na kojima su zabeležene gužve, dugački redovi za prijavljivanje na let, na prtljag se čeka satima.
Mnogi putnici zbog trenutne situacije odustali su od putovanja avinom ovog leta, a o problemu na beogradskom aerodromu se priča na svakom koraku.
Novinarka “Vremena” jutros je prisustvovala razgovoru u prodavnici u centru Beograda, gde je kasirka razgovarala sa devojkom zaposlenom na aerodromu “Nikola Tesla”. Dok se red uvećavao, svi su sa strpljenjem čekali, slušajući odgovor na pitanje kasirke šta se dešava sa “Jatom”.
“Nema ko da radi. Zaposleni sa fakultetskom spremom i na utovaru prtljaga imaju sličnu platu. Radimo po 12 sati, ali rešava se nekako. Ako putujete, samo dođite četiri sata ranije i imajte strpljenja za prtljag. Pronađe se u roku od sat, dva”, rekla je utešno devojka zaposlena na aerodromu.
Odogvornost obe strane
Er Srbija je u zvaničnom saopštenju ukazala na to da je problem na beogradskom aerodromu organizacione i hronične prirode, ali u haosu koji je izmakao kontroli, postoji odgovornost obe strane.
“Veoma je jednostavno konstatovati da probem postoji i na strani beogradskog aerodroma i Er Srbije. On je pre svega, uslovljen istorijski nezabeleženim povećanjem saobraćaja.
Interesovanje putnika za letove Er Srbije je ove letnje sezone bilo za 80 odsto veće, dok je preko beogradskog aerodroma planiralo da putuje 40 odsto putnika više nego prošle godine.
Kompanija Er Srbija je želela da proda što više karata, za tu nameru ih ne možemo optužiti. S obzirom na povećano interesovanje, oni su planirali da za letnju sezonu iznajme dodatnih deset aviona. Neki od njih nisu isporučeni na vreme, neki još uvek čekaju na raspoloživost avio delova.
U najdramatičnijem danu je bilo oko 15 otkazanih letova. Što je od 150 letova, nekih desetak odsto. To su razlozi iz njihovog ugla”, kaže za portal “Vremena” urednik vazduhoplovnog portala “Tango Six” Petar Vojinović.
Kada se problem sagleda iz ugla beogradskog aerodroma, problem je nastao još tokom pandemije korona virusa.
“Tokom pandemije je otpušten veliki broj radnika na utovaru prtljaga i obezbeđenja. Nakon toga, stanje se nije vratilo u normalu, već smo imali, kao što smo rekli, istorjski nezabeležen rast putnika, a aerodrom nije mogao da nađe radnike. Prošlog leta smo videli identičan problem na evropskim aerodromima”, objašnjava Vojinović.
On kaže da, iako je beogradski aerodrom zaposlio nove ljude, znatan broj radnika osetno nedostaje.
Aerodrom “Nikola Tesla” je imao konstantno otvorene pozicije na oglasima za zapošljavanje, čak i kampanju na TikToku, kako bi doprli do mladih ljudi.
Haos jenjava, ali kašnjenja će biti konstantna
“Dakle, problem može da se sumira u tome da imamo nezabeleženo povećan broj putnika, na čije zahteve je kompanija Er Srbija želela da odgovori, ali u tome nije uspela, i manjak radne snage na beogradskom aerodromu”, kaže Vojinović.
Što se tiče razvoja situacije Vojinović predviđa da se letovi neće više otkazivati u toj količini, kao u najdramitčnijim danima. Kako kaže, sada se desi da bude otkazano do tri leta dnevno.
Kašnjenje će, pak, biti gotovo konstanta dok se ne nađe rešenje, a to ne može da bude brzo.
Problem nije toliko dugoročan, koliko je urgentan, objasnio je Vojinović i ukazao na to da letnja sezona traje od aprila do novembra i da tada putuje preko 70 odsto svih putnika.
Na pitanje da li bi bolji uslovi rada mogli da utiču na brže privlačenje novih radnika na aerodromu, Vojinović kaže da je jedan od načina da se problem reši i povećanje zarade tih ljudi.
Z.S.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com