Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Učenici Prve beogradske gimnazije izneli su svoje predloge za rešenje situacije nakon događaja u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu među kojima su pooštravanje kazni za neprimerno ponašanje učenika i povećanje plata i ugleda prosvetnih radnika
Duboko potreseni nakon tragedije koja se dogodila u školi „Vladislav Ribnikar“ učenici Prve beogradske gimnazije izneli su u javnost svoje predloge na temu reforme školstva, regulative medija i ostalih polja koja ih se tiču.
„Ovo je zaista neopisiva tragedija koja treba da bude poslednji šamar i opomena našem društvu da se probudimo. Mladi smo i na našim plećima se nalazi odgovornost da menjamo ovakav sistem u kojem živimo i da se borimo za bolje sutra – sutra u kojem nećemo strepeti da pustimo svoju decu u školu, za prosvetu u kojoj se zna ko je profesor, a ko učenik i za državu iz koje nećemo želeti da odemo, nego da se dičimo njome. Ovaj slučaj treba da bude osvešćenje, kao i povod i poziv na promenu“, kažu učenici ove beogradske škole.
Zaštiti nastavnike
Đaci su rekli da je vaspitanje dece od strane roditelja nešto što izostaje u manjoj ili većoj meri, kao i sekundarno vaspitavanje koje deca treba da steknu u školi uz svoje učitelje, nastavnike i profesore.
„Zahtevamo da se pooštre kazne koje učenici dobijaju usled neprimerenog ponašanja kako bi bili svesniji posledica onoga što čine. Samim tim tražimo i da se smanji prag tolerancije za izbacivanje učenika iz škole jer to može da odvrati učenika od pravljenja loših odluka jer je svesniji neželjene posledice. Prioritet mora da nam bude zaštita ugroženih profesora koji bivaju konstantno napadnuti pravima učenika koji pre svega ne poštuju svoje dužnosti i obaveze“ navode oni.
Učenici Prve beogradske predložili su da se povećavaju plate nastavnicima kako bi se vratio i ugled profesije, što bi motivisalo i veći broj stuidenata da se školuju za rad u prosveti.
„Takođe, susrećemo se sve više sa potpuno demotivisanim profesorima koji usled niske plaćenosti i vezanosti ruku sve više gube početni entuzijazam i odustaju od pružanja maksimuma svojim učenicima. Pozivamo vas da se setimo svi da ulaganjem u prosvetu mi ulažemo u dugotrajnu investiciju, u najvrednije što država ima, u buduće generacije, na kojima kao što svi znamo, ostaje svet sutra“, pišu učenici.
Uvođenje novog predmeta
Jedan od predloga je i uvođenje novog školskog predmeta na kom bi se govorilo o izgradnji međuljudskih odnosa, ispravnom i pogrešnom, subjektivnom i objektivnom, izgradnji discipline, poštovanju, dužnostima pojedinca prema porodici, prijateljima i društvu i ličnom doprinosu i važnosti opšteg dobra kod pojedinca, kao i osnovnim životnim veštinama poput pripremanja hrane, zamene sijalica. Ovo bi kako kažu, podstaklo kritičko mišljenje i iskazivanje emocija kod učenika.
Đaci matraju da su predmeti poput muzičke kulture i fizičkog vaspitanja zapostavljeni i da treba da se stavi fokus na njih, kao i da se smanji opterećenje nastavnika kako bi se usredsredili na vaspitno-obrazovni rad.
Uvođenje preventivnih psiholoških pregleda i razgovora
Među predlozima su sistematski pregledi za učenike koji bi uključivao i proveru mentalnog zdravlja, smanjenje pritiska na učenike u vidu ocenjivanja, sprovođenje zakona o minimalnoj udaljenosti kladionica od školskih ustanova, zabrana rijaliti programa, stroža kontrola mediskih sadržaja na nacionalnom frekvencijom, naslovnih strana tabloida i štampanih medija – zabrana nasilja i prikazivanja neprikladnog sadržaja poput golotinje ili potresnih scena na naslovnim stranama.
Učenici traže sankcionisanje za sve koji koriste govor mržnje, podstiču i odobravaju nasilje u školama na društvenim mrežama i u drugim medijima, kao i zabranu promovisanja neprikladnih vrednosti kroz muziku i umetnost na javnim mestima.
„Pokažite da nećete okrenuti glavu i pustiti da ovo prođe kao još jedan u moru incidenata i rezultata lošeg sistema. Podržite nas mlade da promenimo ovaj svet i učinimo starije generacije ponosnim!“, rekli su učenici Prve beogradske gimnazije i pozvali sve koji uviđaju važnost problema da budu sa njima „odvažni da menjaju i dovoljno hrabri da ostave trag!“.
Z.S./Zelena učionica
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve