Od momenta kad se saznalo da je za tragediju u školi “Vladislav Ribnikar” odgovoran učenik koji još nije napunio 14 godina, te da po zakonu ne može krivično da odgovara za ono što je uradio, u javnosti se spekuliše sa kojim to posledicama može da se suoči, te da li nemanje krivične odgovornosti znači da bi mogao da bude i na slobodi.
Zamenik republičkog javnog tužioca Goran Ilić rekao je za Euronews Srbija da kada je u pitanju maloletni počinilac koji je nakon što je ubio devet osova sam pozvao policiju ne može da bude predmet sankcija kao osoba koja ima manje od 14.
Ne izlazi na slobodu
Ipak, objašnjava Ilić, to ne znači da će biti na slobodi.
„Postoje drugi zakoni i mere. Zakon o socijalnoj zaštiti poznaje Institut neodložne intervencije“, rekao je Ilić i dodao da to znači da ako su ugroženi zdravlje ili životi drugih osoba, onda takva lica mogu da budu stavljena u ustanovu socijalne zaštite.
Među pitanjima koja su se pojavila, bilo je i ono da li bi za ono što je učinio u Osnovnoj školi “Vladislav Ribnika” moga krivično da odgovara kad napuni 18 godina.
Advokat Veljko Delibašić ističe da je trinaestogodišnjak smešten u psihijatrijsku ustanovu uz saglasnost majke, a da se ta mera produžava i preispituje na određene vremenske periode.
„Otišao je u psihijatrijsku ustanovu, izvršen je pregled, i njegova majka je dala saglasnost da tamo bude smešten. I bez te saglasnosti možda bi mogao da i prinudno bude tamo smešten. Nakon prvog zadržavanja sud u vanparničnom postupku produžava tu meru tri do šest meseci uz saglasnost, ali u ekstremnim slučajevima kao što je ovaj, moglo bi i bez saglasnosti majke da produži meru, s tim što sud na svaka tri meseca preispituje svoju odluku da li može da bude zadržan“, rekao je Delibašić.
Ima li krivice roditelja
Profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu Vanja Bajović ističe da krivično pravo ne može da se primenjuje retroaktivno. Ona je navela jza N1 i da njegovi roditelji ne mogu da odgovaraju za ubistva koje je počinio.
„Kada imamo maloletna lica, jedino za šta roditelj može da odgovara je za puštanje i zanemarivanje maloletnog lica“, naglasila je Bajović.
Dodala je da se neće ništa desiti kada dečak napuni 14 godina i pojašnjava da Krivično pravo ne može da se primenjuje retroaktivno i da važi onaj zakon koji je važio u vreme izvršenja krivičnog dela.
„U ovom slučaju je u pogledu krivične odgovornosti par meseci u pitanju. Da je izvršio krivično delo nakon 14. rođendana, onda bi mogoa da se pokrene krivični postupak, ali ni tada ne bi mogao da mu se odredi maloletnički zatvor, već bi kao najteža sankcija moglo da se izrekne upućivanje u vaspitno popravni dom. To je mera koja može da traje od šest meseci do četiri godine, i to je najteža sankcija za mlađe maloletnike“, rekla je ona.
Odgovornost oca
Kada je reč o ocu dečaka kome je određen pritvor od 30 dana, kako prenosi 021.rs, advokat Viktor Gostiljac smatra da će biti teško dokazati krivicu za delo ugrožavanja opšte sigurnosti za koje se tereti.
„S obzirom na to da je saslušavan na okolnosti da je vodio sina u streljanu, to nisu apsolutno elementi ovog krivičnog dela. Potpuno je jasno da ne može biti govora o ovom krivičnom delu. Krivično delo ugrožavanja opšte sigurnosti čini onaj ko poplavom, požarom, eksplozijom ili nekom drugom opšteopasnom radnjom dovede u pitanje život i telo neke osobe. To što je ovaj čovek uradio nije to. Ovde samo može biti govora o tome da li je on na propisan način držao oružje. Ukoliko se ustanovi da nije, on za to može da odgovara prekršajno“, rekao je Gostiljac.
B.G./Euronews Srbija/N1/021.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com