I dok na onlajn peticije na zvaničnom sajtu britanskog parlamenta koje sakupe 10.000 potpisa britanska vlada odgovara u rok od jednog dana, sa srpskim parlamentom situacija je potpuno drugačija.
I dalje se traga za 38.000 potpisa na papiru predatih Skupštini Srbije kao “Narodna inicijativa za zabranu iskopavanja litijuma”.
Do juče se moglo reći da se ne zna ni gde su poslanici jer po Ustavu redovno prolećno zasedanje počinje 1. marta, a prva sednica održana je tek 50 dana kasnije.
Gde su potpisi?
Ni ovaj put Radomir Lazović, poslanika Zeleno-levog poslaničkog kluba Ne davimo Beograd Moramo, nije dobio odgovor na pitanje šta je sa Narodnom inicijativom za zabranu iskopavanja litijuma.
„Gde su te kutije? Kako je moguće da vam je promaklo 38.000 potpisa? Odgovorite na to pitanje. A ako hoćete da učestvujete s nama u diskusiji, siđite dole, pa da čujemo sve te sjajne misli. Podelite to s nama, nemojte da se skrivate iza mesta predsedavajućeg i da tako dobacujete malo po malo“, rekao je Lazović,
Odgovr predsednika skupštine Vladimira Orlića glasio je: „Što se tiče ovog pitanja zbog koga ste podneli krivičnu prijavu protiv mene, to je sad u rukama nadležnih organa, ne bih da prejudiciram niti da pravim pritisak“.
Šef poslaničke grupe Narodne stranke Miroslav Aleksić naveo je da je Orlić prekršio dva člana Poslovnika o radu, jer je 50 dana kasnio sa sazivanjem prve sednice prolećnog zasedanja, a onda je po hitnom postupku zakazao 24 sata pre održavanja.
Aleksić je rekao i da se Orlić oglušio i o inicijativu opozicije koja je 14. marta tražila da se održi sednica na kojoj bi se na dnevni red stavilo donošenje odluke o obavezujućem referendumu po pitanju francusko-nemačkog plana kojim se Kosovo, kažu, tretira kao nezavisna država, a toga ni danas nema na dnevnom redu.
Pogrešan dnevni red, ali i pohvala
Šef poslaničkog kluba Dveri Boško Obradović je rekao da bi narodni poslanici trebalo da raspravljaju o 10 godina “pogubnog” Briselskog sporazuma, kao i o pretvaranju Elektroprivrede Srbije (EPS) iz javnog preduzeća u akcionarsko društvo čija bi skupština mala samo jednog člana – ministarku energetike.
Doduše, pre početka sednice Obradović je pozdravio dogovor sa kolegijuma na kome su prisustvovali svi šefovi poslaničkih grupa, navodeći da će već sledeće sednice opozicija moći da postavi dopunske tačke dnevnog reda.
„Iduće nedelje ćemo, prvi put u novom Skupštinskom sazivu, imati Vladu Srbije koja će odgovarati na poslanička pitanja. Imamo obećanje predsednika Skupštine da će u narednih mesec dana biti održana posebna sednica na temu francusko-nemačkog sporazuma i da ćemo ukrstiti argumente o ovom dokumentu”, rekao je Obradović.
Orlić je rekao je da će uputiti poziv predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da dođe na posebnu sednicu parlamenta posvećenu Kosovu i Metohiji.
Ko režira prenos Skupštine?
Pored već uobičajnih verbalnih obračuna poslanika opozicije i vladajuće koalicije, poslanica Demokratske stranke Tatjana Manojlović skrenula je pažnju na to da čim poslanik Narodne stranke Miroslav Aleksić pokaže neke fotografije, „režiser prenosa da široki kadar po nalogu urednika“.
Na pitanje predsednika da li je moguće da ona veruje kako on utiče na kadriranje u prenosu, Manojlović je rekla da o tome ne odlučuje Orlić, već predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Orlić je na to odgovorio da Vučić nije zaposlenik Radio-televizije Srbije, već upravo Tatjana Manojlović, koja tvrdi da je zamrzla svoj status na RTS-u otkako je narodna poslanica.
Skupština danas nastavlja rad, a na dnevnom redu je izbor članove Visokog saveta sudstva (VSS) i Visokog saveta tužilaštva (VST), izbor Saveta Državne revizorske institucije, kao i izbor zaštitnika građana.
B.G./FoNet/Nova
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com