
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Neki fakulteti dobijanje zvanja emreitus uslovljavaju obećanjem kandidata da će se odreći plate. Očekuje se da će izmene Zakona o visokom školstvu, čiji je Nacrt sada na javnoj raspravi, definisati i ujednačiti visinu plata profesora emeritusa u Srbiji
Beogradski univerzitet ima 53 emeritusa. Visina njihove plate, kao i njihovih kolega na ostalim univerzitetima u državi, zavisi od fakulteta do fakulteta.
Naime, naknada za rad profesora emeritusa nije definisana, pa se dešavalo da su neki fakulteti čak tražili obećanje od kandidata za zvanje emeritusa da neće tražiti nikakvu materijalnu naknadu za svoj rad.
Ovakav odnos bio je povod da se prošlog maja osnuje Udruženje profesora emeritusa, koje je okupilo profesore svih državnih univerziteta u Srbiji.
Predsednik ovog udruženja Branko Kovačević je još ranije otkrio da su neki fakulteti čak tražili obećanje od kandidata za zvanje emeritusa da neće tražiti nikakvu materijalnu naknadu za svoj rad.
„Neko dobija naknadu u visini plate redovnog profesora, neko polovinu od toga, neko trećinu, a ima i ljudi koji ne dobijaju ništa. Ispada da zavisite od toga da li ćete se svideti nekom dekanu ili ne. Ovo pitanje treba da se reši na jedinstven način i da država, ako je donela zakon, obezbedi i finansiranje, kao što je obezbedila za profesore kojima je produžen radni odnos“, rekao je ranije Kovačević za Danas.
U Nacrtu izmena Zakona o visokom obrazovanju, koji je sada na javnoj raspravi, predloženo je da emeritus sklapa ugovor sa visokoškolskom ustanovom po kome će dobijati platu kao redovni profesor kome je produžen radni odnos. Time bi se pomenuta dosadašnja praksa zaustavila, a očekuje se da bi to uticalo i na prijem novih emeritusa.
Ranije se plata emeritusa isplaćivala iz budžeta Beogradskog univerziteta. Pravilo je bilo da ona iznosi 33 odsto od plate redovnog profesora. Međutim, ova stavka nije bila uključena u promeni uredbe o finansiranju visokog obrazovanja, pa su fakulteti morali da emeritusima isplaćuju naknadu iz sopstvenog prihoda.
Ubrzo se ispostavilo da neki fakulteti nisu bili u stanju da isplate te naknade jer ili nisu imali sopstvene prihode, ili su imali druge prioritete, pa je zato za emerituse biran mali broj profesora.
Prema Nacrtu izmena Zakona o visokom obrazovanju predloženo je da se ovo zvanje dodeljuje onome ko je penzionisan u prethodne dve školske godine, a očekuje se da će uslov da ima najmanje tri mentorstva na doktorskim disertacijama imati uticaja na podmlađivanje ovog kadra.
S.Ć./Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve