Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Istorijski muzej Srbije će učestvovati na aukciji kako bi vratio u zemlju jedan od šest pečata sa imenom Stefana Nemanje. Muzej kulture je zamolio ostale ustanove kulture da ne daju ponude kako ne bi jedni drugima podizali cenu
Istorijski muzej Srbije uključio se u aukciju za otkup pečata velikog župana Stefana Nemanje aukcijske kuće „Artemide aste“, potvrdilo je Ministarstvo kulture i informisanja.
Kako je danas objavio „Blic“, olovni pečat velikog župana Stefana Nemanje, predmet od izuzetne istorijske i kulturne vrednosti srpske kulture, stavljen je na aukcijsku prodaju zakazanu za 6. i 7. maj aukcijske kuće sa Malte, uz objašnjenje da je u pitanju olovni pečat, iz druge polovine 12. veka i izuzetno redak predmet.
Osnovna cena koja je bila 1.000 evra, trenutno je dosegla 1.050 evra, a do sada su date dve ponude. Na sajtu „Artemide aste“ je navedeno da je minimalna ponuda 1.100 evra, kao i da je za pečat moguće tražiti sertifikat o autentičnosti.
Uz dve fotografije i jedan video snimak pečata, data je i biografija Stefana Nemanje, za kojeg se navodi veliki knez srpske velike kneževine (Raške).
Olovni pečat je, kako je ranije preneo RTS, jedan od retkih predmeta koji se mogu dovesti u neposrednu vezu sa Stefanom Nemanjom.
Zna se za svega šest pečata sa imenom Stefana Nemanje: pored dva koje čuva sfragistička riznica Narodnog muzeja u Beogradu, jedan, ali dosta oštećen, pripada zbirci Ermitaža, a još tri su znana samo preko crteža.
Krase ga dve predstave. Na prednjoj strani je lik Sv. Stefana, porodičnog patrona Nemanjića, svetog prvomučenika, predstavljenog u odelu đakona, sa atributima, kadionicom i darohranilnicom. Celokupno polje na drugoj strani pečata ispunjava natpis na grčkom jeziku, uokviren vencem od trnja – navodi se u tekstu kustosa Vesne Radić.
Ministarstvo kulture je dalo punu podršku Istorijskom muzeju i pozvao ostale ustanove kulture da ne daju ponude kako ne bi jedni drugima podizali cenu, objavio je „Blic“.
Očekuje se da će se saznati i putevi ovog kulturnog dobra od 12. veka do sada, i kako je izašlo iz zemlje
S. Ć./Blic
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve