Nagrada
Kolumnista „Vremena“ Teofil Pančić dobio nagradu „Srđan Aleksić“
Teofil Pančić je dobio nagradu „Za hrabrost“
Jedan deo profesora i saradnika na FPN izrazio je solidarnost sa targetiranim kolegama koje su označene kao teroristi samo zato što su radili svoj akademski posao u saradnji sa profesorima Prištinskog univerziteta. Oni zahtevaju da MUP ovaj slučaj rasvetli do kraja i da se zaustavi praksa nekažnjivosti organizacija čije akcije mogu da imaju nesagledive posledice
Prvo je iz “bezbednosnih razloga” na Fakultetu političkih nauka bila otkazana tribina profesora sa FPN i njihovih kolega sa Filozofskog fakuklteta iz Prištine jer su neke desničarske grupe u toj akademskoj razmeni prepoznale “priznanje nezavisnosti Kosova”. Iako je uprava FPN povlačeći se pred pretnjama htela da “smiri situaciju”, narednog dana su se ispred fakulteta pojavili plakati u formi poternice sa fotografijama docenta Stefana Surlića, vanrednog profesora Marka Vekovića i docentkinje Jelene Lončar. Iznad fotorafije je pisalo “izdajnik”, uz fotografiju je stajao grb Oslobodilačke vojske Kosova.
Situacija se tako nije smirila, već je eskalirala, pa je FPN oštro osudio i podneo krivične prijave protiv N.N. lica. Danas je na na fakultetu bio organizovan skup podrške targetiranim profesorima kome su, pored kolega sa ovog i drugih fakulteta, prisustvovali i brojni studenti.
Studentkinja FPN Sara Krsmanić rekla je da je svaka vrsta targetiranja bilo koga nepotrebna i da to ugrožava slobodu govora, za koju se oni, studenti, zalažu.
Tačka posle koje nema povratka
Vanredni profesor sa FPN Dušan Spasojević se prisutnima obratio u ime nefromalne grupe nastavnika i saradnika koji su “izuzetno zabrinuti i nezadovoljni” zbog svega što se desilo na i oko ovog fakulteta i napada na njihove kolege, ali i svega što se dešava u srpskom društvu.
“Skup zbog koga su naše kolege bile targetirane je naučni skup. Mi se ovde bavimo naukom, nauka ponekad ima uticaj na politička zbivanja, nekad je u žiži javnosti, ali u suštini je nauka naš posao“, rekao je Spasojević.
Objasnio je da „u tom procesu izučavaju i stvari koje nas interesuju, koje nam se sviđaju ili ne sviđaju“, ali da „moraju da zadrže neku vrstu distance“. „U tom procesu sarađujemo i sa ljudim iz Prištine, Sarajeva, Ljubljane, Moskve ili Kijeva“, rekao je Spasojević. „Tako mi razumemo naš posao i to je jedini način na koji možemo da radimo naš posao.”
A živimo u društvu koje je sve manje tolerantno i nije siguran da li smo prešli granicu iza koje nema povratka. Rekaoje Spasojević i da su svi morali jasnije i ranije da reaguju, ali da ipak veruje da nije kasno.
U ime Uprave Fakulteta obratila se prodekanka za studije prvog stepena visokog orbazovanja Natalija Perišić. Rekla je da je lični i profesionalni integritet njihovih nastavnika veoma ugrožen, te da je to nedopustivo jer se oni na naučno nepristrasan i objektivan način bave jednom od tema koja je izuzetno važna za društvo.
MUP da identifikuje počinioce
U zajedničkom saopštenju jednog dela profesora i saradnika na FPN izražava se solidarnost sa targetiranim kolegama koji su označeni kao teroristi samo zato što su radili svoj akademski posao; rečeno je da nauka mora da bude autonomna od politike; da je njihova obaveza da dignu glas protiv pretnji i zastrašivanja ekstremističkih grupa; zahteva se i očekuje jasna i nedvosmislena reakcija svih nadležnih na Fakultetu političkih nauka, Univerziteta u Beogradu, svih organizacija koje deluju na Fakultetu i na Univerzitetu; zahteva se od MUP-a da se ovaj slučaj rasvetli do kraja i da se identifikuju svi odgovorni.
Jer, stoji dalje u saopštenju, krajnje je vreme da se zaustavi praksa nekažnjivosti ovakvih postupaka i tolerisanje organizacija čije akcije mogu da imaju nesagledive posledice. Odgovornost svih članova akademske zajednice, svih nas, svakog nadležnog tela na Fakultetu i u državi je da učini sve da se ovakva praksa zaustavi.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Teofil Pančić je dobio nagradu „Za hrabrost“
Predsednik Srbije ocenio je da su „lažna istraživanja“ koje je objavilo „Vreme“, a koja pokazuju da se rušenju Starog savskog mosta protivi 54,3 odsto Beograđana i da se 41,4 odsto građana protivi održavanju Ekspa.
Buka koju su studenti pravili ispred kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića na Andrićevom vencu bila je toliko glasna da se čula u i u televizijskom prenosu na RTS-u koji nije uspevao da je umanji. Na sve to Vučić je rekao da je u pitanju buka „oko šest stotina njih“ i još ponešto nipodoštavajuće
Društvo za ugrožene narode iz Nemačke izrazilo je zabrinutost zbog novih pretnji smrću koje je dobio novinar i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić
Nakon što od ovlašćenih predstavnika studenata u blokadi Pravnog fakulteta dobije spisak potrebnih stvari Advokatska komora Vojvodine će kupiti te potrepštine u iznosu od 200.000 dinara i dostaviti ih studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve