Beograd
Izmene u saobraćaju od subote u 22h do nedelje u 15h
Zbog Petog beogradskog polumaratona, Sekretarijat za saobraćaj je objavio izmene u saobraćaju od subote u 22h do nedelje u 15h
Ako se psuje u javnom prostoru, i ako neko to prijavi, sledi prekršajna kazna. Tako je po zakonu. Međutim, kad bi se poštovao ovaj zakon, cela Srbija bi bila u zatvoru
Zagrepčanka Sanja (39) psovala je bivšeg supruga na ulici, u prisustvu njihovog maloletnog deteta. Rekla mu je „lopove, đubre, svinjo debela, razbiću te“, i zato je proglašena krivom.
Prekršajni sudija u Zagrebu, je uvažio tvrdnju njenog bivšeg supruga da mu njene reči prouzrokovale povredu dostojanstva i uznemirenost, zaključio da je ona „u prisustvu deteta izvršila nasilje u porodici“ i kaznio je sa 926 evra.
Bivši Sanjin suprug je dobio proces najviše zahvaljujući svedoku, svojoj devojci, koja je bila prisutna i sve potvrdila.
Sud je dobio još jednu prekršajnu prijavu o istom događaju, Sanjinu, u kojoj piše da joj je bivši suprug tog istog dana rekao „Ne smeš da dođeš u ulicu, šta radiš tu, glupa si, maloumna“. Međutim, nije imala svedoka koji bi to potvrdio, pa je sudija njenog bivšeg oslobodio.
I u Srbiji je moguće završiti na sudu zbog psovke u javnom prostoru. Krivično gonjenje za uvredu preduzima se po privatnoj tužbi. Dakle, tek ako opsovani tuži psovatelja za uvredu, može biti pokrenut krivični postupak.
Postupak se vodi po Zakonu o javnom redu i miru, a za taj prekršaj je propisana novčana kazna od 20.000 do 100.000 dinara ili kazna zatvora.
Ovim Zakonom se ne uređuje medijski prostor, zato što se društvene mreže i mediji ne smatraju javnim prostorom. Takođe, krivično delo klevete u našem zakonu je godinama ukinuto, a govor mržnje nije krivično delo osim ako sadrži pretnje ili detalje koji se mogu podvesti pod krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
Povodom informacije o Sanji iz Zagreba, u jutarnjoj emisiji TV Prva emitovan je prilog sa dva sagovornika, stručnjaka za ovu temu, i anketa među građanima. Zaključak je da je psovka u Srbiji deo tradicije, što dokazuju Vukov Rječnik, narodne umotvorine, književna, filmska, pozorišna, i muzička dela, a pre svega Narodna skupština. Zato, iako naš zakon prepoznaje psovku i iako je ne treba podržavati zato što je prati mržnja ili neka njoj slična agresivna emocija, na psovku se u ovdašnjim granicama ipak gleda sa simpatijom i razumevanjem.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Zbog Petog beogradskog polumaratona, Sekretarijat za saobraćaj je objavio izmene u saobraćaju od subote u 22h do nedelje u 15h
Zbog pada nadstrešnice železničke stanice koja je ubila 15 ljudi u nedelju, 24. novembra, zakazan je novi protest u Novom Sadu. Građani su pozvani da ponesu crvenu farbu i rukavice
Ministru građevinarstva i infrastrukture u ostavci Goranu Vesiću i bivšem direktor Infrastrukture Železnice Srbije Nebojši Šurlanu Višu sud u Novom Sadu je nakon saslušanja odredio pritvor od 30 dana
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, preminuo je u 65. godini
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve