U mogućem predviđanju zemljotresa važni su aktivni rasedi za koje se pouzdano zna da bi mogli da generišu potres u budućnosti, kažu seizmolozi. Aktivnim se smatraju oni gde je u njima posmatranjem ili na osnovu dokaza, uočena seizmička aktivnost tokom poslednjih 10.000 godina.
Za Beograd i za Srbiju rasedi se samo pretpostavljaju.
Seizmolog Slavica Radovanović objašnjava za Euronews da su „u Turskoj rasedi su veoma dobro mapirani, oni znaju svaki segment raseda, koliku maginudu može dostići. To je plod ulaganja države u seizmologiju i opremanje instrumentima, što je i Srbija uradila, ali samo kroz istraživački rad. Mi nemamo, sem pojedinačnih doktorskih disertacija, detaljnu analizu aktivnih raseda. Mi pretpostavljamo koji su rasedi najbliži gradu Beogradu, ali nemamo ih jasno utvrđene“.
U Srbiji je danas i juče zabeleženo je nekoliko pomeranja tla.
Danas oko 10 časova Republički seizmološki zavod izvestio je da je potres bio jačine 2.0 stepena Rihterove skale u Donjem Milanovcu. Nakon pola sata zabeležen je potres magnitude 1.7 na teritoriji Majdanpeka,
U 12.38 časova dogodio se i treći zemljotres, na teritoriji Bora, a jačine je 2,1 stepen Rihterove skale.
Blizu 14 časova tlo se dva puta zatreslo u Majdanpeku, a zemljotresi su bili jačine 1.9 stepeni Rihterove skale.
Juče su bila tri zemljotresa, a svi ispod 2.0 stepena Rihterove skale: u Užicu, Gornjem Milanovcu i Boru.
Danas, nešto pre 6 časova zabeležen je potres i u Severnoj Makedoniji.
Seizmolozi kažu da oni nemaju nikakve veze sa zemljotresom koji se desio u Turskoj i Siriji, već su normalna i učestala pojava u našoj zemlji. objašnjavaju za Danas da se takvi zemljotresi veoma često dešavaju, i da ih je besmisleno brojati.
Pomenuti zemljotresi su uglavnom neosetni, nepredvidivi i potpuno nasumični. Rasprostranjeni su po celoj Srbiji, i male su magnitude.
Seizmolog Slavica Radovanović kaže da niko ne može sa preciznošću i pouzdano prevideti da li postoji rizik za Balkan od mogućih jačih potresa nakon ova dva koja su zadesila Tursku.
Pa ipak, kaže da smo „mi na Balkanu mnogo manje ugroženi. Manji je dotok seizmičke energije, naše serije se brzo završavaju. Nema jakih naknadnih udara. S druge strane, u Turskoj su se sada dogodila dva zemljotresa velike magnitude i veliki broj naknadnih udara. Nažalost, to nije kraj, ta seizmička aktivnost je krenula ka severu i sad će početi pritisak na severno-anadolijski rased“-
Podseća da „zadnjih par godina potresi dostižu 4,5 Rihtera i to je jedan dokaz da se lagano podiže seizmička aktivnost u ovom regionu i sigurno je da će se taj trend nastaviti. Sada se uočava da u prostoru Šumadije imamo pojačanu seizmičku aktivnost. Svakako će seizmolozi koji redovno registruju sve te zemljotrese moći da govore o nekoj verovatnoći, a ne o prognozi da će se tog i tog dana dogoditi“.
S.Ć./Euronews/Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com