
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Istoričari ne mogu da dođu do podataka o Bezbednosno informativnoj agenciji koja se nalazi u Arhivu Srbije koji je odlučio da u dokuemntima zatamni imena, pa moraju da idu u Zagreb ili Skoplje gde su personalna dosijei objavljeni u pet tomova
Građa Bezbednosno informativne agencije (BIA) koja je 2004. godine poverena Državnom arhivu Srbije, samo je delimično dostupna naučna i istraživačima.
U to vreme, podsećaju „Večernje novosti“, na snazi je bila zabrana korišćenja personalnih dosijea, a prema odluci Ustavnog suda iz 2003. godine. Za dokumenta koja je Arhivu predala BIA, ova zabrana ne važi zato što je BIA dala pismenu dozvolu z korišćenje ostalih, takozvanih zbirnih dokumenata, u naučne svrhe.
Međutim, sada ova građa ne može da se koristi u punom kapacitetu: imena na dokumentima su zatamnjena i nije dozvoljeno fotokopiranje.
U Arhivu se pozivaju na Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, a naučnike koji bi da kopiraju dokumenta upućuju da traže saglasnost BIA. U Arhivu je dozvoljeno prepisivanje, ali (obrati pažnju) ne i fotokopiranje.
Bojan Dimitrijević, zamenik direktora Instituta za savremenu istoriju, rekao je za „Večernje novosti“ da su mu u BIA rekli da „čim su predali građu, nemaju interes za njeno skrivanje i ona se može koristiti u naučne svrhe.“ Kaže i da mu je lakše je da ode „u Zagreb, jer je njihova građa dostupna bez ikakvih ograda. Upravo sam se vratio i dobio na uvid čak i onu s početka devedesetih.“
Dimitrijević ističe da su u Makedoniji otvorili čak i personalna dosijea i objavili ih u pet tomova!
Iistoričar Srđan Cvetković priča, da je svaka kopija dokument iz 1945, policijskog izveštaaj o jednom sudskom procesu kakve danas čitamo po novinama imala zatamnjena imena, „što ranije nije bio slučaj i što obesmišljava naš rad“.
Član 92 Zakona o zaštiti podataka o ličnosti ne insistira na anonimizaciji imena u svim slučajevima kada je u pitanju istraživački rad, već „daje načelne odredbe“, objašnjava Milan Marinovi poverenik za informacije od javnog značaja.
U Arhivu Jugoslavije, Vojvodine i Beograda ne skrivaju identitet ličnosti. Na novinarsko pitanje zašto se to radi u Arhivu Srbije, poslato im je ranije obraćanje direktora miroslava Perišića u kome piše da „“skidanje oznake poverljivosti sa određene arhivske građe ne oslobađa Državni arhiv poštovanja Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.“
S.Ć./ Večernje novosti
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve