Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Za sebe kaže da je tipičan Amerikanac. Visok je više od dva metra, istetoviran, ćelav, nosi bradu i igrao je američki fudbal. Zalaže se za jednakost, legalizaciju marihune, pravo na abortus i želi da se bori protiv inflacije. Nazivaju ga „progresivnom ikonom“ Demokrata, dok je za političke protivnike ništa drugo nego populista. I još gore – levičar. Ni moždani udar koji je preživeo tokom kampanje nije ga zaustavio
Demokrata Džon Feterman pobedio je republikanskog protivkandidata, uglancanog dr Mehmeta Oza u trci sa Senat u Pensilvaniji. To bi bila obična vest da se ne radi o sasvim neobičnom političaru, „dobroćudnom džinu“ koji je u crnoj dukserici sa kapuljačom uspeo da pobedi Trampovog kandidata, poznatijeg kao Doktor Oz, hirurga i voditelja TV-emisije o medicini, političara starog kova. U strateški za izbore za Kongres jednoj od ključnh američkih saveznih država.
Feterman je Demokratama doneoj ednu od ključnih pobed na izborima za Senat na polovini predsedničkog mandata, gde je većina još uvek neizvesna i verovatno se konačni rezultati neće znati do decembra. Srca mnogih birača odneo je krajnje neobičnom komunikacijom, često „trolovanjem“ na Tviteru, psovanjem u saopštenjima.
Ni moždani udar koji je doživeo u maju, zbog čega je proveo devet dana u bolnici i napravio pauzu od tri meseca u predizbornoj kampanji, nije ugrozio njegov rezultat. Zbog otežanog govora su u kampanji njegovi govori često bili titlovani.
Umesto da to dobije birače, njegova srčanost ih je pridobila. Tome je doprinelo i iživljavanje republikanca na račun njegovog zdravstvenog stanja. Kod mnogih stanovnika Pensilvanije to je probudilo ljudskost i inat.
„Kladili smo se na stanovnike Pensilvanije – i niste nas izneverili. Ni ja neću vas“, rekao je Feterman nakon pobede. Govoreći u izbornoj noći rekao je da su ovi izbori u Pensilvaniji važni za budućnost svake zajednice širom države, „za svaki malo grad ili osobu koja se ikada osećala ostavljenom“.
Američki levičar
Za sebe kaže da je tipičan Amerikanac. Visok je više dva metra, istetoviran, nosi bradu i bivši je igraš američkog fudbala. Rodom je iz Pensilvanije, odrastao u Jorku. Pohađao je Olbrajt koledž gde je magistratitao javnu politiku i za koji je igrao fudbal.
Trinaest godina je bio gradonačelnik gradića Bradok u Pensilvaniji. Kada su državne vlasti htele da izgrade autoput sa četiri trake kroz to malo mesto, oštro se suprotstavio i optužio vlast za „ekološki rasizam“ jer je ekološki štetan projekat bio planiran tamo gde oko 80 odsto populacije čine crnci.
Iako je 2016. godine izgubio izbore za Senat u Pensilvaniji, 2018. izabran je za zamenika guvernera ove države. Na ovoj funkciji samo u prvim nedeljaman nakon preuzimanja dužnosti, obišao je svih 67 okruga države, što nije uradio nijedan njegov prethodnik. Sa građanima Pensilvanije tada je razgovarao o pitanju legalizacije marihuane. Nakon turneje na kojoj je razgovarao sa preko 10 hiljada ljudi, Feterman je načinio izveštaj i napisao preporuke koje je guverner Pensilvanije iskoristio za odluku o legalizaciji marihuane.
Naravno da kao demokrata podršava pravo na abortus. Dugogodišnji je borac za LGBTI prava. Nije se libio da na zgradu u kojoj je radio kao zamenik guvernera okači zastavu duginih boja, u državi koja je jedna od skeptičnijih prema LGBTI pravima u SAD.
Tokom kampanje je obećao da će se boriti protiv inflacije i za usvajanje sveobuhvatnog Zakona o ravnopravnosti koji bi trebalo da osigura osnovne slobode poput stanovanja i medicinske nege svime, bez obzira na različitosti. Za svoj program dobio je podršku američkog predsednika Džoa Bajdena.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve