
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Sa novcem iz Evropske unije Srbija treba da postane još efikasnija u zausavljanju migranata. U tu svrhu će iz EU stići specijalizovana oprema: mobilni sistemi za nadzor, bespilotne letelice, biometrijski uređaji. Dobiće srpska granična policija i odgovarajuću obuku i podršku za uspostavljanje i operacionalizaciju nacionalnih koordinacionih centara
Evropska komisija usvojila je preporuku Saveta EU da odobri otvaranje pregovora o unapređenim sporazumima o statusu Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (Fronteks) sa četiri države Zapadnog Balkana, kao i novi paket pomoći od 39,2 miliona evra za jačanje upravljanja granicama u regionu, objavila je Evropska spoljnopolitička služba (EEAS).
Kako su pojasnili iz EEAS-a, odobrenje se odnosi na granice između EU i Albanije, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Cilj je da se predviđenom finansiskom pomoći ojačaju kapaciteti ovih zemalja u upravljanju migracijama, borbi protiv krijumčarenja i obezbeđivanju bezbednosti.
EU će obezbediti specijalizovanu opremu za nadzor granica: mobilne sisteme za nadzor, bespilotne letelice, biometrijske uređaje. Pružiće EU i obuku i podršku za uspostavljanje i operacionalizaciju nacionalnih koordinacionih centara graničnim policijama balkanskih država koje nisu članice EU.
“Podrška takođe pokriva operacionalizaciju objekata za migraciju, uključujući prihvatne i pritvorske objekte. Paket donosi ukupnu bilateralnu i regionalnu podršku usvojenu u ovoj oblasti u okviru pretpristupne pomoći na 171,7 miliona evra”, saopsteno je iz EEAS-a.
Prema trenutno postojećim sporazumima o statusu između Fronteksa i Albanije, Srbije i Crne Gore raspoređivanje stalnog korpusa može se odvijati samo na granicama zemalja sa EU i bez vršenja izvršnih ovlašćenja.
Prema novom zakonskom okviru, sporazum o statusu će omogućiti da stalni korpus Fronteksa bude raspoređen u trećoj zemlji i na granici EU kao i na granicama sa trećim zemljama i da sprovodi izvršna ovlašćenja.
Ova pomoć dolazi uprkos tome što Srbija nije bila usklađena sa viznom politikom EU. Zamenik šefa poslaničke grupe Liberala (FDP) u nemačkom Bundestagu Konstantin Kule je u petak je oštro kritikovao Vladu Srbije zbog vizne politike prema građanima zemalja poput Indije, Tunisa ili Burundija.
Prema podacima Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu (FRONTEX) u poslednjih 9 meseci u EU je ilegalno ušlo oko 228.000 ljudi što je za 70 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Najviše ilegalnih ulazaka ima preko balkanske rute.
S.P./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve