img
Loader
Beograd, 21°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Crtice iz istorije

Ustoličenje patrijarha: Pa ipak, dobro je i ovako

09. oktobar 2022, 02:07 J. Jorgačević
Foto: Zoran Zestić/Tanjug
Svečani čin biće u Pećkoj patrijaršiji: patrijarh Porfirije
Copied

Pre skoro sto godina održano je u Peći svečano ustoličenje patrijarha Dimitrija, prvog patrijarha obnovljene Srpske patrijaršije (1920). U manastiru Pećka patrijaršija je skopska pozorišna trupa, orkestar Kraljeve garde svira, čuje se pesma hora. Okolo odzvanjaju topovski pucnji. Narod u Peći je, piše novinar „Politike“, konačno srećan. A to je varošica u kojoj žive „očajnici, žrtve neke teške magle neizvesnosti i nesigurnosti“, puteva je malo, a i ti koji postoje - nisu sigurni

Svečani čin ustoličenja patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija biće obavljen u petak, 14. oktobra, u manastiru Pećka patrijaršija.

Prvo sedište srpske arhiepiskopije, po njenom uspostavljanju 1219. godine, bilo je u manastiru Žiča, ali je već 1253. ono premešteno u Peć zbog opasnosti od upada Tatara.

Samo nekoliko dana nakon što je SPC uzdignuta u zvanje patrijaršije, na Saboru u Skoplju aprila 1346. godine, kralj Dušan je tražio da ga prvi patrijarh kruniše za cara. Pišu istoričari, car Dušan je patrijarha Joanikija Drugog oslovljavao sa „Tvoja svetosti“, prihvatao njegovog konja, pomagao mu kada bi hteo da sa konja siđe i pred njim stupao gologlav.

U vekovima koji će nastupiti, Pećka patrijaršija je ukidana i obnavljana. Prvo je ukinuta 1459. godine, pa je obnovljena 1557. – za šta delom zasluge ima Mehmed Sokolović, čiji je brat postavio prvi patrijarh te obnovljene patrijaršije – , zatim je ponovo ukinuta 1776. godine.

U maju 1919. arhijereji iz svih delova Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca poslali su zahtev za obnovu Srpske patrijaršije u Carigrad, odakle je sledeće godine stigao tomos (akt o nezavisnosti).

Od tada, pa do danas, u manastiru Pećka patrijaršija je svečano ustoličeno šest poglavara SPC – patrijarh Dimitrije (1924), Varnava (1930), Gavrilo (1938), German (1960), Pavle (1994) i Irinej (2010).

Na početku svog stolovanja patrijarh Irinej je kazao da je od svih, ustoličenje patrijarha Dimitrija bilo najsvečanije, dok je najskromnije bilo ustoličenje patrijarha Pavla.

Događaji koji su pratili ustoličenje patrijarha Dimitrija u Pećkoj patrijaršiji trajali su nekoliko dana.  O čemu je pisala štampa? Koje su bile glavne teme i glave poruke te nedelje poznog avgusta pre skoro jednog veka? Ko je bio prisutan, a ko odsutan na ustoličenju prvog patrijarha nakon druge obnove Patrijaršije?

Opisuje se atmosfera – u manastiru je skopska pozorišna trupa, na dan ustoličenja održava se predstava, orkestar Kraljeve garde svira, čuje se pesma hora. Odzvanjaju topovski pucnji.

Narod u tom kraju, piše novinar „Politike“, je konačno radostan.

A Peć je, stoji tamo, varošica u kojoj žive „očajnici, žrtve neke teške magle neizvesnosti i nesigurnosti“, puteva je malo, a i ti koji postoje nisu sigurni. Uz to, vlada i malarija, a ona ispija krv i ljude lomi.

Kralj i kraljica, u pratnji, stižu dan pre ustoličenja. Tamo ih već čeka predsednik Vlade. Prvo stižu u Dečane gde razgledaju manastir, a zatim odlaze da spavaju u šator koji je za njih podignut u kestenjavoj šumi oko manastira. Sutradan, polaze ka Peći. Od Peći do Dečana, prenosi reporter, seljaci Arnauti okitili su prozore državnim zastavama i ćilimima, a neki su na sredini ćilima okačili ikone.

Piše se i o istoriji, i to mnogo, a ideja koja se provlači je jasna – gubitak patrijaršije u 15. veku za narod je bio strašniji od gubitka državne samostalnosti.

Poslanica koju patrijarh Dimitrije šalje narodu je veoma kratka – izražava radost što je Patrijaršija obnovljena, govori o bliskosti naroda i Crkve, Crkve i države, zatim, drago mu je što proslavlja zajedno sa Kraljem, pobožnim narodom, vlašću, sa učiteljima i prosvetiteljima, omladinom i vojskom. Poziva narod da čuva veru i Crkvu, da Jevanđelje bude zakon njihovog života, a preporučuje – bratsku međusobnu ljubav.

Na naslovnoj strani „Politike“, ipak, je kritika. Autor teksta Gr. Božović – najverovatnije pisac i profesor prizrenske bogoslovije, poslanik, a i saradnik ovih dnevnih novina, Grigorije Božović (1880-1945) – nadugačko se žali zbog raspoloženja u narodu, ubijene životne radosti i ubijenog nacionalnog ponosa.

Kivan je, a njegova kritika u dva stupca sadrži spisak nepozvanih koji bi trebalo da su tu – „u našoj zemlji ima Hrvata, Slovenaca, Bosanaca, Dalmatinaca i Maćedonaca koji su se morali pozvati. Ne samo narodni poslanici. Danas je trebalo da bude tamo i Jeglić i Bauer, bosanski nadbiskup i barski primas Srbije i Zeki-efendija.“Pa nastavlja o odsutnim jugoslovenskim nacionalnim radnicima, o narodu južne Srbije, o predstavnicima drugih Crkava.

I onda zaključuje da su Crkvu sačuvali ubogi i jadni pastiri narodni u crnim dubokim ćulavima mesto čohanih kamilavki, a da je nisu sačuvali mitre i kadifene kamilavke. I da su oni – ti ubogi – trebali da služe sa patrijarhom, a ne ovi drugi.

Ali tekst završava rečima: „Pa ipak. Dobro je i ovako (…) Patrijarhu sve srpske zemlje i pomorske mnogaja ljeta“.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

 

 

 

 

 

 

Tagovi:

Irinej Patrijarh Porfirije Srpska pravoslavna crkva ustoličenje patrijarha
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Valjevo

26.jul 2025. S.Ć.

Četvorica uhapšenih pušteni na slobodu: Računajte na brucoše

Među četvoricom uhapšenih koji su u subotu pušteni u Valjevu je i Lazar Geratović, kome su građani megafonom javili da je primljen na FTN u Novom Sadu

Vremenske nepogode

26.jul 2025. K. S.

RHMZ upozorava: Stiže nevreme

Posle vrelog dana, u južnim i istočnim delovima Beograda očekuje se nevreme, upozava RHMZ

Ekstremne vrućine

26.jul 2025. K. S.

Vrhunac toplotnog udara: Ove subote do 43 stepena

U većem delu zemlje na snazi crveni meteo-alarm, a temperatura će dostizati 43 stepena Celzijusa

Politička kriza i protesti u Srbiji

Protesti u Srbiji

26.jul 2025. Dijana Roščić / DW

Nemački javni servis: Vruća srpska jesen u najavi

Protesti u Srbiji postaju sve intenzivniji. Čini se da oštar odgovor vlasti dodatno podstiče ljude da im se priključe. Uskoro, kad prođe žetva, mogli bi da im se pridruže i seljaci, piše nemački javni servis ARD

Đuro Macut: Određene kvote za upis na fakultete

Visoko obrazovanje

26.jul 2025. K. S.

Macut: Najveća obrazovna kriza u istoriji Srbije

Svi državni univerziteti rade, izjavio je premijer Srbije Đuro Macut, dodavši da je ovo najveća obrazovna kriza u istoriji zemlje

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure