Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
"Nazivali su nas vešticama u prošlosti, vreme je da mi njih nazovemo nasilnicima i na lomači spalimo ovaj sistem koji mrzi žene", poručila je Jelena Riznić sa protesta na koji je pozvala Ženska solidarnost jer se “nasilje nad ženama nastavlja dok institucije ćute”
Sa protesta u Beogradu koji su pokrenuti nakon što je „Informer“ objavio intervju sa višestrukim silovateljem, danas je poručeno da pošto institucije ne žele da čuju žene, one će izlaziti na ulicu da bi ih čuli. Poručeno je da taj intervju, koji su preneli i drugi portali, još nije uklonjen sa interneta.
„Danas smo ovde zato što institucije ćute, a nasilje se nastavlja“, moglo se čuti na Terazijama, kao i da su za sedam dana ubijene jedna žena i jedna devojčica.
Jedna od učesnica protesta Jelena Riznić ukazala da je od početka godine ubijeno 25 žena i da je to posledoca nasilja koje su institucije ignorisale. „Zato su žene ubijene. Ako mi danas budemo ćutale, generacije devojčica će biti ubijeno i ugušeno u našem ćutanju. Moramo da pustimo glas i vičemo za njih“, istakla je Riznić.
Rekla je i da je pre dva meseca dobila informaciju da je na slobodi čovek koji joj je pretio da će je ubiti pištoljem, da je ona dans na ulici jer leže i budi se s mišlju o smrti, ali da se ne boji jer su žene jedne drugima snaga.
„Nazivali su nas vešticama u prošlosti, vreme je da mi njih nazovemo nasilnicima i na lomači spalimo ovaj sistem koji mrzi žene“, poručila je Riznić.
Učesnice protesta, koje su isplele mrežu crvenim konopcem na ulazu u „Informer“ sa natpisom „Zatvoreno“, poručile su da ovo ne sme biti „čudo od tri dana“, da se nasilju mora stati na put i da će se ako institucije neće, žene međusobno štititi.
Na protest je pozvala Ženska solidarnost. U prvom redu su bile četiri dobošarke. Najveći transparent na protestu bio je „Bes na ulice, pravda za žene i devojčice“, a istaknut je bio i „Nismo besne, ovo je gnev“, kao i „Gde je i šta radi centar za socijalni rad“.
Učesnice su uzvikivale „Ne naše suze, ne naša krv“, „Govno jedno, kako smeš“, „Ženska revolucija“, „Robija za nasilnike“, „Besne smo“ i „Nasilnike u zatvore, ne u medije“, kao i „Besne i slobodne“. Nekoliko dece koja su sa roditeljima došla na protest nosilo je transparent „Kakvu budućnost ostavljate“, dok je jedan stariji muškarac zapalio izdanje lista „Informer“. Protestna šetnja išla je od Terazija ka Skupštini Srbije. U ulici kralja Milana bio je zaustavljen saobraćaj.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve