U Zagrebu se otvaraju dve izložbe fotografkinje Goranke Matić - „Iskustvo u gužvi“ i „Moravice“. Ona je sasvim posebna hroničarka zbivanja na umetničkoj, kulturnoj, društvenoj i političkoj sceni Jugoslavije čije su umetničke fotografije svedočanstva jednog doba
Večeras i sutra u Zagrebu se otvaraju dve izložbe fotografkinje Goranke Matić: Iskustvo u gužvi će biti u Muzeju suvremene umjetnosti, a Moravice u prostorijama Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“.
Iskustvo u gužvi biće prvo gostovanje beogradskog Muzeja savremene umetnosti u Muzeju suvremene umjetnosti posle tri decenije i početak saradnje dve institucije.
Iskustvo u gužvi je retrospektivna izložba Goranke Matić. Premijerno je pokazana prošle godine u beogradskom Muzeju savremene umetnosti. Kustoskinja Una Popović je više od 500 fotografija prikazala u pet celina, s namerom da predstavi Goranku Matić kao novinarku i hroničarku muzičkih, likovnih i političkih događaja, a i kao predanu fotografkinju konceptualno autorskih projekata i ciklusa.
057_Protest Mars mira na Tolstojevu.1992, Beograd„Marš mira“ na Tolstojevu: Beograd, 1992 / Foto: Goranka Matić
Goranka Matić svojevrsna je hroničarka zbivanja na umetničkoj, kulturnoj, društvenoj i političkoj sceni. Poznate su njene fotografije građanskih protesta iz devedesetih.
Izložba u beogradskom Muzeju savremene umetnosti bila je izuzetno posećena upravo zato što osim umetnosti predstavlja i dokument o društvenim i kulturnim okolnostima Jugoslavije, Srbije i Beograda, od početka osamdesetih do početka devedesetih godina.
011_Milicija na protestu .1991.BeogradMilicija na protestu: Beograd 1991 / Foto: Goranka Matić
Osamdesetih godina nastale su njene čuvene rok fotografije posebno neformalnog pokreta nazvanog novi talas – kultni omoti ploča Idola, U škripcu, Bajage i instruktora, Đorđa Balaševića i drugih. Osim toga, fotografisala je i političare, snimljene za izborne i razne druge vrste kampanja.
Ciklus fotografija Moravice koji će biti prikazan sutra u „Prosvjeti“, nastao je 1985. godine. To je priča o mestu u Gorskom kotaru odakle je Gorankin otac i po kome je dobila ime. Moravice se, naravno slučajno, otvaraju baš na tridesetu godišnjicu od potpisivanja prvog mirovnog sporazuma u Hrvatskoj sklopljenog u Gorskom kotaru, zahvaljujući kojem je ovaj kraj pošteđen razaranja.
Goranka Matić je više od četrdeset godina deo umetničke scene. Iz bogate biografije u katalogu, prepisujemo da je bila i urednica fotografije „Vremena“ od njegovog osnivanja 1990. do 2006. godinine.
S.Ć.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon dve nedelje pritvora, u petak su iz pritvora nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, student Relja Stanojević i gradski odbornik u Novom Sadu Miša Bačulov.
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
"Miša Vasić me je jednog dana, početkom 1990. godine, obavestio da se osniva prvi privatni nedeljnik u Jugoslaviji i da bi bilo lepo da se pridružim. Rekla sam dobro, dobro, ali prvo idem Transsibirskom železnicom u Kinu, gde sam ostala dva meseca"
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!