Marko Maćić, direktor Sportsko-kulturnog centra Požega uhapšen je u utorak zbog nasilja u porodici, a Svetozar Andrić, član Gradskog veća Skupštine Beograda, bivši je general Vojske Republike Srpske. Obojica su kadrovi SNS-a
Čini se da Srpska napredna stranka nije dovoljno oprezna kad provera da li članovi koje bira na funkcionerska mesta imaju ispravnu biografiju.
Ispostavilo se da je Marko Maćić, direktor Sportsko-kulturnog centra Požega uhapšen u utorak zbog nasilja u porodici, a da je Svetozar Andrić, član Gradskog veća Skupštine Beograda bivši general Vojske Republike Srpske.
Da Marko Maćić nije prikladan kadar, saznalo se nakon što je Inicijativa za Požegu obavestila javnost o njegovom privođenju, kad je protiv njega podneta krivična prijava zbog silovanja.
On je pre nego što ga je SNS predložio i izabrao za mesto direktora Sportsko-kulturnog centra Požega, već krivično-pravno procesuiran za nasilje u porodici.
Više javno tužilaštvo u Užicu odgovorilo je da je Maćić samo priveden i odmah pušten na slobodu, ali se ta informacija ispostavila netačnom.
„Javni funkcioner i član SNS-a, M.M., po skraćenom prekršajnom postupku osuđen je na efektivnu kaznu zatvora od 20 dana – zbog kršenja izrečene hitne mere (zabrane prilaska i privremeno udaljenje iz stana) i odmah upućen na izdržavanje kazne pre pravnosnažnosti presude, a na osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici“, navode u Inicijativi.
Zato tvrde da je informacija o njegovom puštanju na slobodu netačna.
Inicijativa za Požegu ocenjuje da je „apsolutno nedoličnim da se jedna takva ličnost nalazi na mestu direktora javne ustanove i zahtevamo hitno razrešenje s javne funkcije“, i naglašava da na čelu ustanove „ne može i ne sme da bude neko ko dovodi sebe u stanje smanjene uračunljivosti opojnim supstancama, koja u alkoholisanom i drogiranom stanju upravlja motornim vozilom i koja je povrtanik u porodičnom nasilju.“
SNS se nije oglasio.
Foto: SPASSvetozar Andrić
Svetozar Andrić je član Gradskog veća Beograda. Vladajuća koalicija u Beogradu, koju predvode Srpska napredna stranka i gradonačelnik Aleksandar Šapić, predložila je Andrića za Gradsko veće, a njegov izbor je zvanično potvrđen 18. avgusta.
U tom momentu je već postpjala prijava protiv Andrića, podneo ju je Fond za humanitarno pravo 2018. godine Tužilaštvo za ratne zločine Republike Srbije. O fazi tog procesa, iz Tužilaštva kažu da „postupaju po krivičnoj prijavi“.
Prema podacima Fonda, Andrić je veći dio rata bio komandant Birčanske brigade VRS, a pod njegovom ingerencijom je bilo nekoliko opština na istoku BiH, pa je u tom svojstvu naredio „iseljavanje“ Bošnjaka iz Zvornika 1992. godine.
Tada je više od 10.000 Bošnjaka napustilo ovaj grad i okolna mesta.
Iste godine Andrić je naredio osnivanje logora Sušica kroz koji je prošlo više od 8.000 ljudi, a više od 1.600 ih je ubijeno.
Andrić je penzionisan 2002. godine u činu generala. Kasnije je postavljen za savetnika ministra odbrane Srbije Zorana Stankovića, a 2016. godine postao je zamenik predsednika Opštine Novi Beograd. Od 21. juna 2020. godine je poslanik u Narodnoj skupštini Srbije, a izabran je sa izborne liste „Aleksandar Šapić – Pobeda Srbije“.
SNS se ni ovog puta nije oglasio.
S.Ć./Danas/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U govoru u Evropskom parlamentu, izvestilac za Srbiju Tonino Picula ocenio je da je pad nadstrešnice u Novom Sadu postao simbol sistemske korupcije, dok vlast istovremeno beži od evropskih vrednosti
Jedini put do uspeha opozicije i studenata vodi kroz jasno ujedinjenje u funkcionalan politički front – bez starih iluzija o „kolonama" i „grupama građana", poručuje Demostat
Predsednici Rusije i Srbije, Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, razgovaraće 9. maja o bilateralnim odnosima i aktuelnim prilikama na Zapadnom Balkanu, najavio je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!