
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
U Briselu je danas održana prva međuvladina konferencija na kojoj su otvoreni pregovori Severnoj Makedoniji i Albaniji. Susret je, ipak, što se Severne Makedonije tiče zapravo bio simbolički, jer će Skoplje pre otvaranja prvih poglavlja morati da promeni Ustav. Zbog toga su Makedonci i dalje skeptični i ne sasvim srećni, jer smatraju da je Brisel napravio presedan ohrabrivši i legitimizujući nacionalističke zahteve Bugarske
Evropska unija je u utorak zvanično otvorila pristupne pregovore sa Albanijom i Severnom Makedonijom. Trenutak je opisan kao istorijski. Predsednica Evropske komisije Urusla fon der Lajen poručila je da su narodi Albanije i Severne Makedonije zaslužili otvaranje pregovora kao i da će svi imati koristi onda kada postanu punopravne članice Evropske unije.
Premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski, čija zemlja već 17 godina čeka da otvori pregovore sa EU, poručio je danas da je pregovarački okvir kreiran tako da „otvara vrata za pregovore, a istovremeno štiti posebnost makedonskog identiteta“. Naglasio je da makedonski jezik ne samo da je zaštićen, nego će otvaranje pregovora dobiti i dodatnu promociju.
Do otvaranje pregovora je došlo samo nekoliko dana nakon što je Skoplje i zvanično prihvatilo francuski predlog za bugarsku deblokadu pregovora. Dok se u Briselu, sa razlogom, slavio istorijski trenutak i ispunjavanje davno datog obećanja Albaniji i Severnoj Makedoniji, bugarsko Ministarstvo spoljnjih poslova još jednom je saopštenjem potvrdilo da to što su dali zeleno svetlo, ne znači da priznaju postojanje makedonskog jezika.
„Bugari u Ustav“
Današnji susret u Briselu je, međutim, što se tiče Severne Makedonije zapravo bio simbolički. U slučaju Severne Makedonije, pre otvaranja novih poglavlja Skoplje će morati da promeni Ustav i u njega unese Bugare kao nacionalnu manjinu. Da bi se promenio Ustav, biće potrebna dvotrećinska većina u Sobranju, koje nema bez opozicionih partija koje su se oštro protivile prihvatanju francuskog predloga. Na čelu sa najvećom VMRO-DPMNE one najavljuju da će zatražiti održavanje referenduma o protokolu o saradnji potpisanim sa Bugarskom, za šta je Sobranje ovlastio Vladu glasanjem prošle subote.
Osim toga, sada je definitivno da su u pregovarački okvir Severne Makedonije direktno ugrađeni drugi zahtevi Sofije koji se tiču ne samo jezika, već i istorije i identiteta makedonskog jezika.
Ostaje da se vidi da li će ti zahtevi biti zvanični deo poglavlje 35 (koje obično sadrži sva ona pitanja koja ne mogu da se obuhvate ostalim pregovaračkim poglavljima), kao što je to slučaj sa srpskom trideset peticom gde je smešten dijalog sa Prištinom od kog zavisi i tempo pregovora.
Zbog toga, su u Skoplju i dalje skeptični i ne sasvim srećni, jer smatraju da je Brisel napravio presedan ohrabrivši i legitimizujući nacionalističke zahteve Bugarske, što bi moglo da zakomplikuje i uspori pregovore Severne Makedonije o punopravnom članstvu u EU.
Premijer Albanije Edi Rama zahvalio se svim građanima svoje zemlje koji „nikada nisu odustali od svog sna o evropskoj budućnosti“. Dodao je da je današnji korak samo „kraj početka“ puta ka EU, onaj neophodan kako bi se izgradila „evropska, demokratska Albanija i demokratski i otvoreni Zapadni Balkan“.
S.P./FoNet/RTS/Euractiv
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve