Projekat „Jadar“ australijske kompanije Rio Tinto u Srbiji, zaustavljen je pred izbore nakon brojnih masovnih protesta. Projekat je bio vredan 2,4 milijarde dolara.
Sad, kad su izbori prošli, Rio Tinto namerava da ga obnovi.
O tome je u četvrtak obavestio akcionare Sajmon Tomson, predsednik i izvršni direktor kompanije, uz obrazloženje da je „projekat Jadar, koji bi mogao da zadovolji 90 odsto trenutnih evropskih potreba za litijumom, bio veoma važan za Srbiju jer bi mogao da podstakne ekonomski učinak zemlje i otvori mogućnosti za razvoj nizvodnog poslovanja za snabdevanje zelenom tehnologijom evropskog automobilskog tržišta“.
Jakob Stausholm, izvršni direktor kompanije je potvrdio ovu informaciju. „Sigurno nismo odustali od Jadra, to je savršeni projekat“, naglasivši da projekat ima „besprekorne“ ekološke, društvene i upravljačke akreditive.
Savo Manojlović, direktor za kampanje organizacije „Kreni – Promeni“, rekao je da strani investitori ne mogu da se dogovaraju sa političarima kako da krše zakon.
„Investicije su dobrodošle, ali zakone i ekološke standarde koje poštuju u svojim zemljama moraće naučiti da poštuju i u Srbiji“, rekao je. „Želimo stručnu raspravu i da se uvaži reč eksperta koji kažu nema rudnika. Preko 60 akademika, profesora i naučnika je stalo iza naučnih argumenata“.
Manojlović je rekao da će se ili poštovati elementarna pravna načela, ili će doći do pobune.
Danijela Nestorović iz pokreta Ekološki ustanak smatra da Rio Tinto nikada nije ni otišao iz Srbije.
„Poništavanje dozvola prošle godine je bilo farsa pred izbore. Očekivali smo da Rio Tinto nastavi da sprovodi svoje radove. Naravno mi to nećemo dozvoliti“, istakla je.
Meštani Jadra okupljeni oko određenih udruženja, svakodnevno obavljaju patrole po terenu i kontrolišu da li su bušotine Rio Tinta aktivne. Za sada viđaju samo zaposlene kako izlaze na teren, ali novih iskopavanja nema. Pojavio se i meštanin koji otkupljuje zemljište kako bi sprečio Rio Tinto da se širi.
Istovremeno, otkriveno je da istraživanje kanadske kompanije Eurolitiujum na teritoriji Mionice, zagađuju zemljište.
Prema rezultatima rađenim u Institutu za hemiju i tehnologiju Univerziteta u Beogradu, u selu Lukavac kod Mionice, u vodi bunara porodice Jovanović nađen je litijum, bor, arsen i drugi teški metali.
Trovanje vode je zabeleženo i u drugim selima, a postoji velika opasnost od zagađenja podzemnih voda pošto se bušotina nalazi na 300 metara dubine. Način bušenja jeste u skladu sa zakonskim propisima, ali se u praksi oni ne poštuju pa se bušotine izlivaju.
Dozvole Eurolitijuma ističu u junu i oktobru, pa u Ekološkom ustanku očekuju da će nakon toga ova kompanija prestati sa istraživanjima.
S.Ć. /N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com