Još nisu utihnuli izveštaji o neuspehu pregovora ministara spoljnih poslova Rusije i Ukrajine u Antaliji, kada se u mirovnu misiju u Moskvu uputio bivši nemački kancelar Gerhard Šreder. On je iz Istambula odleteo za Moskvu da bi sa Vladimirom Putinom pregovarao o obustavi ratnih dejstava. To je u četvrtak predveče javio američki „Politiko“ koji je osnovan 2007 u Vašingtonu, a 2021. prešao u vlasništvo nemačkog medijskog koncerna Špringer.
„Politiko“ piše da se neimenovani predstavnik ukrajinske Vlade preko medijskog koncerna Ringijer iz Švajcarske (koji je u Srbiji vlasnik „Blica“ i NIN-a) obratio Šrederu sa molbom da dođe u Istanbul. Tamo se sreo sa jednim od članova delegacije koja je sa ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Dmitrom Kulebom došao na pregovore sa Segejem Lavrovim. Ukrajinac je Nemca zamolio da u Moskvi sa Putinom razgovara o uslovima za mir i dao mu neke ukrajinske predloge. Prethodno je Kuleba za medije rekao da Lavrov očigledno nema nikakve ingerencije da pregovara o bilo čemu.
Nije rečeno ko plaća troškove putovanja Šredera i njegove supruge ovom prilikom. Oni koji ga bolje poznaju ne isključuju da je pored troškova naplatio i honorar za svoje usluge. Poznato je da voli u svakoj čorbi da bude mirođija. I da je u veoma dobrim odnosima sa Putinom.
Prijateljstvo sa Putinom
Šreder je od 1998. do 2005. bio na čelu Socijaldemokratske Partije i kancelar Nemačka, izgubio je izbore od Angele Merkel. Odmah posle poraza na izborima je preuzeo niz poslova u Rusiji što je očigledno pripremao još dok je bio šef nemačke Vlade. Po nemačkom zakonu nije zabranjeno da visoki funkcioner posle isteka mandata uđe u biznis, ali se smatra veoma neukusnim.
Poznato je da su Šreder i Putin u intimnim odnosima i da se nalaze i privatno. Prijatejstvo se rodilo dok je Šreder bio kancelar. Tada je Putina nazivao „demokratom čistim kao suza“, a za rat sa Ukrajinom sada kaže „da su krive obe strane“. Trenutno je Šreder predsednik upravnog odbora Rosnjefta, a ima visoke funkcije i u poslovima sa gasovodima iz Rusije prema Nemačkoj. Njegova partija SPD pozivala ga je da se odrekne tih poslova pošto je Rusija napala Ukrajinu, on se na to nije odazvao.
Šreder je u Srbiji poslednji put bio u ferbruaru sa delegacijom Štadlera da bi se sa Vučićem provozao u novom vozu na relaciji Beograd-Novi Sad. Tom prilikom su, opet jednom, slatko razgovarali. Vučić je tog istog Šredera ne tako davno zbog učešća Nemačke u bomradovanju Srbije i Crne Gore 1999. nazivao „ratnim zločincem“.
Privatna incijativa
Nemačka agencija DPA je u petak ujutru javila da je već došlo do prvog susreta Šredera i Putina, ali da će uslediti još jedan.
Ukrajinski ambasador u Berlinu izjavio je da je o ovom susretu saznao iz medija. Nemačka vlada je saopštila da Šreder nema nikakva ovlašćenja da govori u njeno ime, isto je naglasila i Socijaldemokratska partija Nemačke, ali je jedan njen predstavnik, predsednik spoljopolitičkog odbora Bundestaga Mihael Rot, rekao da će mu odati priznanje ako postigne nešto u korist mira i da mu drži fige. Aktuelni predsednik nemačke vlade Olaf Šolc, koga je vest zatekla u Parizu na sastankuna vrhu EU, odbio je da je komentariše. Za razliku od njega je austrijski predsednik vlade Karl Nehamer, takođe u francuskom glavnom gradu, rekao da pozdravlja svaki pokušaj da se postigne mir.
Selfi pred hramom Svetog Vasilija Blaženog
Nije poznato sa kakvim je porukama ili predlozima Ukrajina snadbela Šredera, čak ni da li cela Vlada stoji iza tog pokušaja smirivanja ratne situacije. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se do sada nije izjašnjavao.
Šrederova supruga, Južnokorejanka So-jeon Kim Šreder, postavila je na Instagramu selfi sa hramom Svetog Vasilija Blaženog u pozadini i rukama sklopljenim u molitvu. So-jeon koja je rođena u Seulu je peta Šrederova supruga i 27 godina mlađa od njega.
J.H./Politico/DPA/ARD/Spiegel/Die Zeit/Frankfurter Rundschau
Čitajte dnevne vesti, analize komentare i intervjue na www.vreme.com