
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Upravo zbog svega što ih razlikuje imaju veliku šansu da zajedno pokupe dovoljan broj glasova da se vlast u Beogradu promeni, jer se na beogradskim izborima zalažu za isto: da se zaustavi ruženje grada i popravi, što se popraviti može
Ne mogu biti drugačiji: Dobrica Veselinović, rođen 1981, Ne da(vi)mo Beograd, zeleno-levi aktivista, povezuju ga sa žutom patkom; Vladeta Janković, rođen 1940, Demokratska stranka Srbije, nacionalno konzervativan profesor i političar, povezuju ga sa Vojislavom Koštunicom.
A opet: obojica su obrazovani, pristojni, lepo vaspitani ljudi, odmereni u komunikaciji i hoće isto – da Beograd otrgnu neukoj kliki sa očito nakaradnim estetskim nazorima koja radi u interesu investitora i vrate ga Beograđanima.
Na Beogradskim izborima se ne rešava sudbina Kosova ili da li će Srbija nastaviti evroatlatnskim ili pravoslavnoruskim putem, već da li će se na beogradskom vodoizvorištu u Makišu graditi gigantski stambeno-poslovni kompleks, ili neće; da li će se Beogradu vratiti cetralna železnička stanica, ili neće; da li će se i autobuska stanica premestiti negde ko zna gde da ne smeta rezidentima Beograda na vodi, ili neće; da li će se iz istog razloga ukloniti Stari most, ili neće; da li će se na Kalemegdan nakačiti gondola, ili neće…
Na izborima 3. aprila Beograđani odlučuju da li će u njihovom gradu niknuti još koji Beograd na vodi, da li će se u bloku 70A zelene površine popunjavati kvadratima za prodaju, da li će se unerediti zaštićena urbanističko-arhitektonska celina Cerak Vinogradi, da li će se srušiti Sportski centar Vračar, da li će se u Smiljanićevoj porušiti zgrade u nizu koje odišu duhom Beograda s početka 20. veka, kao što je to učinjeno u Mišarskoj, ili neće…
Bez obzira na sve razlike, i Dobrica Veselinović i Vladeta Janković će se na izborima obraćati istim stanovnicima Beograda, onima koji uprkos svim ružičastim bombama vide sve što im vređa zdrav razum: metro linije od nikuda ka nigde, neshvatljivo duge rekonstrukcije ulica, prikrivanje ugovora sa investitorima i računa za trošenje budžetskog novca, Gorana Vesića na TikToku…
Spisak tehničko-urbanistički-estetski spornih građevinskih poduhvata u Beogradu je podugačak, ali sve te priče mogu da se svedu na priču o Savskom amfiteatru koja simbolizuje sve što se pod vlašću Srpske napredne stranke dešava u gradu. Beograd na vodi će ostati, tu gde jeste, zanavek i za nauk, a Beograđani s pravom glasa će glasati za povratak železničke stanice gde joj je mesto i premeštanje spomenika Stefanu Nemanji, jer mu tu zbog njegovih gabarita mesto nije. Glasaće i za to da li žele konačno da saznaju koliko ih je koštao. Svaki deo Beograda ima neku sličnu, samo manje gabaritnu priču.
Za nadati se je da će Dobrica Veselinović i Vladeta Janković kampanju voditi, kako su je najavili: za ono u šta veruju, a ne jedan protiv drugoga. Profesor Janković je u svom prvom obraćanju kao kandidat za gradonačelnika Beograda ispred Ujedinjene Srbije to i najavio rekavši da će „svaki uspeh opozicionih partnera biti i naš uspeh“, da oni „nisu protivnici, nego saveznici“ i da će, ako budu uspeli da osvoje većinu, zajedno činiti sve da se u Beogradu popravi što je vlast SNS-a uništla.
U atmosferi opšteg glođanja i griženja učinili bi mnogo ne samo za Beograd, već i za Srbiju, kada bi stali pred kamere, rukovali se i rekli: neka bolji pobedi, drugi će ga podržati. Ako to budu učinili, upravo zbog svoje različitosti, zajedno imaju veliku šansu da privuku dovoljan broj glasača da se vlast u Beogradu promeni.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve