img
Loader
Beograd, 32°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Važne knjige - Razgovori s Adžijom

O ustašama, četnicima i nama

22. novembar 2006, 17:05 Lino Veljak
Copied

Nama koji danas slušamo priče o rodoljublju i domoljublju, gde god bili i kako se god zvali, ne preostaje drugo doli da se zamislimo nad vlastitom zločinačkom naivnošću. Glupost je zločin – ako ništa drugo zbog toga što oblikuje plodno tlo na kojem bujaju metastaze zločinačke ideologije i koljačke prakse

Patroti i domoljubi svih boja godinama, da ne kažemo desetljećima, s velikim uspjehom održavaju na životu – što, jačaju i učvršćuju – predrasude o vjekovnom neprijateljstvu između „nas“ i „njih“, Hrvata i Srba. Oni su „četnici“, više od pet stotina godina, a „mi“ smo, eto, ustaše s navodnicima ili bez njih; mi smo četnici, a oni su ustaše, među nama nema niti može biti pomirenja i povjerenja. Zato, međutim, moramo konačno shvatiti da su prave ustaše i pravi četnici (pa i ljotićevci, nedićevci…) bili patrioti, koje su komunistički zlotvori uspjeli cijeloj jednoj generaciji prikazati kao fašiste. A zna se da su ustaše i četnici bili pravi i autentični antifašisti. Ili, kako ono bijaše, Hitler je ipak bio u pravu, ali su ga uspjeli pobijediti zlotvori čovječanstva, pa bi na nama današnjima ležala zadaća da stvari postavimo na pravo mjesto.

Ako znamo, a nažalost znamo, da nema malo ljudi koji tako misle (ako već i ne predstavljaju većinu), onda će nam jedna nedavno u Zagrebu objavljena knjiga moći poslužiti kao melem. Knjiga nosi naslov Razgovori s Adžijom (Razlog, Zagreb 2006), a vjerojatno je u kategoriji publicistike i najznačajnija među ove godine na Balkanu objavljenim djelima; u svakom slučaju ona je među njima svakako najinstruktivnija. Ovakva ocjena može djelovati kao pretjerivanje, pogotovo ako se uzme u obzir da se u knjizi dobrim dijelom tematizira relativno davna prošlost (razdoblje Drugoga svjetskog rata), dakle razdoblje koje mnogi smatraju nečim što danas više ne zaslužuje pretjeranu pažnju. Međutim, riječ je o knjizi koja zapravo govori o gorućim problemima naših dana i o nama današnjima, i to nipošto ne isključivo o nama danas u Hrvatskoj, još manje samo o Hrvatima, nego – u podjednakoj mjeri – i o današnjoj Srbiji (koliko god da se Srbija – za razliku od dalmatinskih Srba – u knjizi spominje sasvim usput).

Konkretno, Jovićeva knjiga (a „dr Srđan Jović“ je pseudonim iza kojega se krije jedan živući autor, čije se ime zasad ne može otkriti) sastoji se od dva dijela. Prvi dio predstavlja ratni dnevnik što ga je Nikola Adžija (1875–1972, stariji brat poznatijega Božidara Adžije; tridesetih godina HSS-ov gradonačelnik Drniša, od 1935. član ilegalne Komunističke partije, jedno vrijeme i robijaš u Lepoglavi) vodio u Drnišu od 1941. do 1945. godine. Drugi dio sastoji se od Jovićevih fiktivnih pisama mrtvom Nikoli Nini Adžiji, pisanih u razdoblju od 1991. do 1995. godine.

Bilježeći iz dana u dan zbivanja u dalmatinskom gradiću Drnišu, koji se nalazi između Šibenika i Knina, Adžija donosi niz veoma poučnih svjedočanstava o zbivanjima u okupiranoj Dalmatinskoj Zagori. Pored raznih kurioziteta (kao što je podatak o veoma bliskoj rodbinskoj vezi između Jovana Raškovića i Dražena Budiše – jedan od njih bio je u to vrijeme dijete, a drugi se nije ni rodio, ali spominju se njihovi roditelji i drugi direktni preci), u tim se bilješkama, nekoj vrsti dnevnika, mogu naći jednoznačni podaci o karakteru ustaške NDH, čija je vlast u Drnišu uspostavljena odmah nakon talijanske okupacije (a koja je bila u subalternom odnosu spram talijanskih vojnih vlasti, odnosno, nakon 1943. godine spram njemačkih vojnih vlasti), o ustaškom pokretu kao i o četničkom pokretu (koji je na području Drniša bio prilično snažan, imajući svoje uporište u Kninu, središtu oružanih formacija vojvode Momčila Đujića). Najveći dio toga što možemo sresti u ovim svjedočanstvima načelno bi trebao biti poznat starijim generacijama: ustaše u proljeće 1941. započinju s masovnim likvidacijama lokalnih Srba, podvrgnuti su talijanskoj komandi, surađuju i s četnicima u suzbijanju partizanskog pokreta, dok su četnici financijski, politički i vojno ovisni o Talijanima, iako se formalno svrstavaju na stranu antifašističke koalicije, civilno stanovništvo podnosi najveće žrtve u kaotičnim sukobima međusobno suprotstavljenih strana itd.

Dakako, sve to važi samo za starije generacije: onima koji su svoje školovanje započeli devedesetih godina prošlog stoljeća poznate su samo neke od tih činjenica, i to selektivno: ustaški genocid nad Srbima posve je nepoznat onima koji su se nakon 1990. školovali u Hrvatskoj (osim ako informacije nisu stekli iz nekih drugih izvora), a nije osobito vjerojatno da bi mladi koji su se u to vrijeme obrazovali u srpskim školama mogli išta znati o četničko-talijansko-njemačkim i četničko-ustaškim odnosima. No, čak i oni koji su se školovali prije 1990. godine doznat će iz Adžijinih bilješki činjenice o kojima se nije učilo u jugoslavenskim školama, u prvom redu one koje se odnose na partizanske zločine nad civilnim stanovništvom i na neselektivnu osvetu nakon dovršetka Drugoga svjetskog rata. Adžija, naime, unatoč svojim simpatijama, ne propušta da zabilježi ni vijesti o pljačkama koje su vršili partizani (iako bilježi i brojnije suprotne slučajeve), niti to da je nakon oslobođenja među osuđenima na smrt bilo „onih koji su zaslužili smrtnu kaznu, ali i onih koji su preoštro kažnjeni smrću“ (str. 184), ili to da su pobjednici proizvoljno rekvirirali čak i imovinu partizanskih obitelji.

Bilješke o razmjeni ustaških i četničkih znamenja i kokardi svakako bi mogle djelovati otrežnjavajuće na mnoge koji su – svejedno iz kojih razloga – uvjereni u istinitost ili bar vjerodostojnost recentnih revizija činjeničnog stanja vezanoga uz faktičku ulogu ustaškog i četničkog pokreta u razdoblju Drugoga svjetskog rata. Jest da su se ustaše i četnici ponekad potukli, a bilo je i međusobnih ubojstava – no, nije zabilježena nijedna bitka. Jednako važi i za Adžijina svjedočanstva o ustaško-četničkoj solidarnosti u pogledu čišćenja hrvatskog i srpskog naroda od svih koji nisu prihvatili totalitarnu etničku homogenizaciju (gdje su se, prema tim svjedočanstvima, pripadnici spomenuta dva pokreta ponekad ponašali poput onih muškaraca koji danas mimoilaze zakon o porodičnom nasilju tako što ne tuku vlastite žene nego se zamjenjuju na tom poslu: ja tučem tvoju, a ti moju ženu, te tako umjesto da odgovaramo za krivična djela potpadamo tek pod propise o kršenju javnog reda i mira). Sve to dovodi do toga da Adžija svoje bilješke završava u znaku najcrnjeg pesimizma: „Čovjek je car beštija, jer je njegovo zvjerstvo najveće. Voli biti mučitelj. Svjesno njeguje ljubav prema zlu… Zvjerstvo u danom momentu postaje znakom domoljupstva, čovječnosti, kršćanstva…“ (str. 192). I sluti da povijesti zvjerstva nije kraj.

A da je ta slutnja bila opravdana govori nam drugi dio knjige, u kojemu autor, ujedno i priređivač Adžijina ratnog dnevnika, na lokalnom dijalektu referira fiktivnom sugovorniku Nikoli Adžiji zbivanja u Drnišu i njegovu širem okruženju u razdoblju od 1991. do 1995. godine. Podaci o tomu što se tih godina zbivalo u Dalmaciji (uključujući i Drniš, koji je jedno vrijeme bio pod kontrolom tzv. krajiških vlasti) trebali bi biti poznati široj javnosti: Adžijin ratni dnevnik započinje s ustaškim pokoljem Srba a Jovićeva pisma Adžiji završavaju s novim valom ubijanja lokalnih Srba, preostalih nakon egzodusa poslije Oluje. No, u ovom je kontekstu uočljiv jedan zapanjujući paralelizam zbivanja. A time se, među ostalime, demantira i vjerodostojnost dosjetke prema kojoj se historija jednom zbiva kao tragedija a drugi puta kao farsa: ako bi model što ga autor nudi univerzalno važio, onda bi to značilo da se svaka tragedija koja nije popraćena odgovarajućim suočavanjem i primjerenom katarzom mora iznova vratiti, i to kao nova, još veća i još bolnija tragedija.

Već bi ta pouka bila dovoljna da knjigu ocijenimo kao najznačajnije ovogodišnje publicističko djelo objavljeno u Hrvatskoj i šire. I vjerojatno bi ta instrukcijska dimenzija Razgovora s Adžijom sama po sebi bila dovoljna za opravdanje tvrdnje kako tu nije riječ tek o nekim lokalnim hrvatskim (ili hrvatsko-srpskim) problemima, nego o problemima koji se mogu svesti na pitanje: zbog čega nije istina to da bi historija imala biti učiteljica života, zašto je, bar u ovim krajevima, istinita ona tvrdnja prema kojoj – nasuprot latinskoj uzrečici Historia est magistra vitae – iz poznavanja prošlosti nikada nitko nije izvukao bilo kakvu pouku.

A nama koji danas slušamo priče o rodoljublju i domoljublju, gdje god bili i kako se god zvali, ne preostaje drugo doli da se zamislimo nad vlastitom zločinačkom naivnošću. Glupost je zločin – ako ništa drugo zbog toga što oblikuje plodno tlo na kojemu bujaju metastaze zločinačke ideologije i koljačke prakse.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Mozaik

Evropsko prvenstvo u košarci

25.jul 2025. I.M.

Američki novinar: Nikola Jokić igra za Srbiju na Eurobasketu

Američki mediji očigledno nešto znaju, što još uvek ni u Srbiji ne znaju, jer ni srpski reprezentativci nisu mogli da potvrde da će najbolji igrač na svetu igrati za nacionalni tim

Četvrti toplotni talas

25.jul 2025. Jelena Kozbašić / Klima 101

Četvrti toplotni talas u Srbiji: Ekstremne vrućine kao nova normalnost

Balkan i istočni Mediteran suočavaju se sa četvrtim toplotnim talasom ovog leta, dok temperature u Grčkoj, Turskoj i južnoj Srbiji prelaze 42 stepeni Celzijusa. U Srbiji je od početka godine zabeleženo čak osam toplotnih talasa, što je višestruko više od proseka iz druge polovine 20. veka

Hodanje: Jedan od najlakših načina da se poboljša zdravlje

Zdravlje

24.jul 2025. N. M.

Naučno istraživanje: Ne morate da hodate 10 000 koraka dnevno

Prema istraživanjima, više hodanja može smanjiti rizik od demencije, depresije i umiranja od raka, a ujedno je dobro i za srce. Najnovije brojke pokazuju da je oko 7000 koraka dovoljno za dobro zdravlje

Ilustracija

Srbija

24.jul 2025. N. M.

Velike vrućine prazne Gružansko jezero

Veliki broj toplotnih talasa i velikih vrućina ovog leta doveo je do zabrinjavajuće niskog nivoa vode u Gružanskom jezeru u centralnoj Srbiji

Prirodni resursi

24.jul 2025. Sara Štefen / DW

Ljudski život na veresiju: Resursi planete zemlje troše se brže nego što mogu da se obnove

Prekomerna potrošnja prirodnih resursa već decenijama prelazi kapacitete Zemlje da ih obnovi. Global Footprint Network upozorava da je Dan ekološkog duga za 2025. godinu pomeren na 24. jul, što znači da od danas koristimo više resursa nego što planeta može da proizvede tokom cele godine

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure