Profesorka iz čuvene Laboratorije Kevendiš na Univerzitetu u Kembridžu, Atina M. Donald bavi se neobičnim fizičkim sistemima – glinom i DNK molekulom, a njena istraživanja bioloških i takozvanih mekih sistema, omogućuju mikrobiolozima i medicinarima dublji i mnogo jasniji uvid u to kako živa ćelija funkcioniše. Za svoj istraživački doprinos u razotkrivanju fizičkih tajni rastresitih materijala, u rasponu od cementa do skroba, Donaldova je ove godine dobila nagradu programa L’ORÉAL–UNESCO za Evropu.
Pored nje, nagrađene su i četiri naučnice sa preostalih kontinenata: za Afriku i arapske države – Tebelo Niokong sa Univerziteta Rods u Južnoj Africi, „za rad na primeni svetlosti u lečenju raka“; za Aziju i Pacifik – Akiko Kobajaši sa Univerziteta Nihon u Japanu, „za doprinos razvoju molekularnih provodnika“; za Severnu Ameriku – Eugenija Kumačeva, sa Univerziteta Toronto u Kanadi, „za razvoj novih materijala sa primenama u lečenju raka i u razvoju optičkog skladištenja podataka“; i za Latinsku Ameriku – Beatris Barbi, profesorka sa Univerziteta Sao Paulo u Brazilu, „za rad o životu zvezda“.
Tebelo Niokong
Ovogodišnje laureatkinje ovog programa pod nazivom „Za žene u nauci“, izabrane su na osnovu nominacija pristiglih iz mreže od oko hiljadu naučnika. Kako je saopštio sedamnaestočlani naučni žiri, izbor dobitnica za 2009. godinu kojima će se nagrade dodeliti u martu bio je „u znaku fizičkih nauka“. Dobitnice, „raznorodne po poreklu, odlučne u svojim stremljenjima i izvanrednog intelekta, odražavaju misiju ovog specifičnog programa: menjanja lica nauke u svetu i podsticanja napretka žena u nauci“.
Nagrade programa L’ORÉAL–UNESCO za prirodne nauke dodeljuju se od 1998. godine, sa idejom da se pomogne u rešavanju starog problema zapostavljanja žena u nauci. Osim nagrada, L’ORÉAL–UNESCO program „Za žene u nauci“ dodeljuje i stipendije mladim naučnicama širom sveta. Iz ovog programa je do sada podeljeno 120 međunarodnih stipendija i 340 nacionalnih stipendija za doktorske i postdoktorske studije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Reka Drina je u blizini Loznice „pocrvenela" zbog, kako kaže Vodovod, otapanja snega koji je na putu do reke spirao naslage boksita. Udruženje Eko straža tvrdi da je uzrok promene boje druge prirode
Sveden na pravu meru u studentskom protestu, Aleksandar Vučić ne misli da „proverava“ volju naroda, već da svoje biračko telo uveri kako se on i dalje za sve pita. U suprotnom, SNS nestaje poput kule od karata na košavi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!