Elektrodistribucija Kragujevac je prošle nedelje “isekla” struju Eko parku “Ilina Voda” u Kragujevcu, a portal blizak vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci objavio je da opozicioni odbornik Slađan Rakić “krade struju” sa bandere.
Neko sa strane ne bi mogao da poveže opozicionog odbornika, omiljeno izletište kragujevačkih mališana i Elektrodistribuciju. Upućeni u kragujevačka politička zbivanja znaće da je veza vladajuća Srpska napredna stranka. Naime, ona sada sitnim pakostima i ponudama koje se “ne odbijaju” pokušava da učvrsti tesnu većinu u lokalnom parlamentu – Eko parkom upravlja Slađan Rakić, lider opozicione grupe građana “Kragujevačka inicijativa” koja u gradskom parlamentu ima 11 odbornika, od kojih dvoje rade u pomenutom parku.
Kako su Srbija Šume pre 22 godine bile vlasnik Eko parka pa je bilo teško legalno postaviti priključak za struju, Elektrodistribucija je tada donirala uklopni sat, povezala struju i uredno je naplaćivala duže od dve decenije. Priključak su, kada bi organizovale neki stranački skup, koristile sve partije, pa i Srpska napredna stranka. Sada se neko setio da sve to nije po zakonu.
VREME NETRPELJIVOSTI
Sve ovo ima veze sa činjenicom da je Kragujevac deset meseci bio vest jer niko iz opozicije nije prešao na stranu vlasti. Skupština Kragujevca broji 87 odbornika, a vladajuća Srpska napredna stranka, na čijoj su listi bili radikali, Zdrava Srbija, Karićevi i Vulinovi, zajedno sa koalicionim partnerima – SPS, “300 Kraguječana” i dve manjinske liste – ima 51 odbornika. Opozicione stranke, koje su celo proleće nastupale zajedno, imaju ih 36, pa u danima glasanja svi odbornici vladajuće većine moraju da budu prisutni. Kako su pojedini odbornici ujedno i narodni poslanici, dešavalo se da zakazana sednica gradskog parlamenta bude pomerena jer su poslanici u Beogradu.
Dugo toplo leto donelo je govorkanja da bi tanka većina koju predvodi SNS mogla da se istanji prelaskom nekih odbornika u opoziciju.
Sve češće se čuje da bi odbornik “300 Kragujevčana”, grupe građana koja je nakon decembarskih izbora ušla u koaliciju sa SNS, Milan Stevanović, koji od konstituisanja Skupštine grada ne dolazi na sednice, mogao da pređe u neku od opozicionih stranaka. Stevanović bi time samo održao obećanje iz decembarske izborne kampanje, kada je grupacija “300 Kragujevčana” nastupala opoziciono prema SNS. A netrpeljivost prema Srpskoj naprednoj stranci išla je dotle da su dva odbornička kandidata, visoko rangirana na listi, usred kampanje prešla u partiju čiji je nosilac lokalne liste u Kragujevcu bio Aleksandar Vučić lično. Dušan Zeka Aleksić, lider “300 Kragujevčana”, za prelazak je saznao iz medija koji su prenosili konferenciju za novinare na kojoj je transfer objavljen.
Da Stevanović – koji godinama pobeđuje u svom naselju i po svemu što se njemu zna – nastupi opoziciono, ne bi bilo iznenađenje. Kao što niko nije iznenađen ucenjivačkim kapacitetima koalicionih partnera SNS, koji su pomislili da je sad il’ nikad da izvuku neku korist od podizanja ruku na sednicama Skupštine grada.
Tako je Dušan Lojanica, odbornik sa liste “Kragujevac prestonica – Bolja Srbija – Ruska stranka”, na svom Instagram profilu objavio da je samostalni odbornik. Što je trajalo čitav jedan dan dok su, kako je sam izjavio novinarima, trajali pregovori. U danu kada nastaje ovaj tekst (utorak, 17. septembar) stižu vesti da su “pregovori” po Lojanicu uspešno okončani i da i dalje ostaje deo vlasti. Da li je ovaj penzionisani policajac isposlovao nešto za sebe ili za naselje u kome je dobio zavidan broj glasova na decembarskim izborima, nije poznato.
Zatim su Srpska radikalna stranka i Zdrava Srbija, partije koje u gradskom parlamentu imaju po jednog odbornika, a dobile su ih na listi Srpske napredne stranke, objavile da će ubuduće nastupati zajedno. A u “Skupštini grada Kragujevca podržati sve one predloge koji su u interesu Kragujevčana, ali će svoju podršku uskratiti, ukoliko procena bude da će isti negativno uticati na život ljudi u našem gradu”.
Prema našim informacijama iz tih stranaka, iza brige za Kragujevčane krije se nezadovoljstvo statusom koji imaju u okviru vladajuće koalicije. Navodno su imali obećanje da će dobiti mesto pomoćnika gradonačelnika, ali su trenutno “samo” odbornici.
“ŠTO NE MOŽEŠ S PARE, MOŽEŠ S VIŠE PARA”
Na ucene koalicionih partnera i najave nekih odbornika da prelaze u opoziciju, Srpska napredna stranka ima odgovor u skladu s južnjačkom narodnom – što ne možeš s pare, možeš s više para. Tako je kćerka odbornice lokalnog POKS počela da radi u javnom komunalnom preduzeću, a osim posla za nju, pominju se i unapređenja za muža i sina, koji rade u javnom sektoru.
Milan Tanović Tane, predsednik kragujevačkog odbora te partije, u utorak (17. septembar) obavestio je javnost da su “odbornica Ljilja Momčilović i njen suprug izbačeni iz POKS zbog trgovine odborničkim mandatom zarad ličnih interesa”. I još dodao da su se “najverovatnije prodali SPS-u”.
Tanović je, inače, o celom postupku obavešavao javnost saopštenjima u kojima je iznosio detalje razgovora sa odbornicom Momčilović: “Pre tri dana, po povratku sa odmora, primetio sam da je Ljilja, zajedno sa svojim suprugom, napustila interne viber grupe POKS-a, bez ikakvog objašnjenja.”
U emotivnom saopštenju napisao je i da je “do pre samo mesec dana odbornica Ljiljana Momčilović učestvovala u radu opozicije u Kragujevcu”.
“Videli smo se na poslednjoj sednici Skupštine grada Kragujevca, kao i na protestu protiv iskopavanja litijuma. Nakon tih susreta i Ljilja i ja smo otišli na godišnji odmor. Ništa nije naslućivalo da postoji neki problem.”
Da problema ima Tanović je shvatio kada je dobio poruku od Ljilje u kojoj je pisalo: “Dosta je više uzaludnog rada.”
I dok opozicioni odbornici otvoreno govore o ponudama koje dobijaju i ucenama koje trpe u poslednja dva meseca, Aleksandar Lazović, šef odborničke grupe Srpske napredne stranke u Skupštini Kragujevca, u izjavi za portal Glas Šumadije kaže da “niko od zvaničnika SNS-a, niti pojedinaca po nalogu njenih funkcionera ne pregovara sa opozicionim odbornicima”.
A hoće li pijačni barometar postati merilo ljudske vrednosti, a trgovina mandatima normalnost i u Kragujevcu, videće se na oktobarskoj sednici gradskog parlamenta. Ranije se ne očekuje jer će, prema najavama, to biti još jedno zasedanje na kome će se u jednom danu raspravljati o tridesetak tačaka dnevnog reda.
U međuvremenu će lokalni naprednjaci, koji od osnivanja te partije u Kragujevcu nemaju gradski odbor već povereništvo, nastaviti sa pismima podrške predsedniku stranke i države. Tim saopštenjima, koja se medijima najčešće šalju u “sitne sate”, neretko pred ponoć, veliča se nadnaravna borba Aleksandra Vučića da “odbrani čast” srpskog naroda.
“Put kojim vodite Srbiju, predsedniče Vučiću, je jedini ispravni put – put napretka, razvoja i stabilnosti, popločan vrednim radom i pametnom diplomatijom! Srbija zato tim putem hrabro korača, a građani Srbije će uvek biti uz Vas da izazove poput nasilja i nepravde, zajedno pobedimo”, pišu između ostalog kragujevački naprednjaci.
KRAGUJEVAČKA SVAKODNEVICA
Rečenice iz saopštenja kao da su prepisane iz komunističkih pamfleta sedamdesetih godina prošlog veka, kada se jedan drugi diktator “voleo više od oca i majke”. Kod današnjih Kragujevčana predmet su urnebesnih komentara na društvenim mrežama. Od šumadijske narodne – “Cvrc Milojko”, do – “Šta mu šalju, jaja za palačinke?”, “Neka kuva pekmez i peče palačinke, od njegove borbe za Srbiju mi ostasmo bez svega, gde god se navodno borio, Srba više nema”, ili ozbiljne – “Sve što Kurti radi na Kosovu, ovi rade nama, koji nisu za njih, isti su”.
Ako je čitalac neupućen u kragujevačka zbivanja pomislio da vlast u gradu jedino brine kako da obezbedi većinu u lokalnoj skupštini i ostavi lep utisak na predsednika, u pravu je.
Vožnja kragujevačkim ulicama podrazumeva i rizik da se ostane bez točka, trava u koritu Lepenice osušila se proletos, ali nije košena, vode je bilo, ali je iz česmi tekla mutna. Direktor kragujevačkog vodovoda je celo leto objašnjavao da to što je braon boje ne znači i da je neispravna, da stare azbestne cevi pucaju usled vrućine, a Institut za javno zdravlje, uprkos prozivanju opozicije, nije se oglašavao. Ako je za utehu, za razliku od nekih šumadijskih opština, Topole i Aranđelovca, u Kragujevcu i okolini nije bilo restrikcija vode.
Grad je na 40 u plusu bio zatrpan prepunim kontejnerima, a lokalno komunalno preduzeće “Šumadija” angažovalo je radnike iz Nepala na odnošenju smeća. Dok je đubre iz Čačka, bez formalne odluke, preko mesec dana dovoženo na gradsko smetlište.
Većina takozvanih investicija zastala je na početku. Nekada najlepše pijačno zdanje na Balkanu, gradska Tržnica, izgrađena 1929. za godinu i po dana, ušla je u petu godinu rekonstrukcije. Od najave obnove 24 fasade u centru grada pre tri godine, stiglo se do dve… I moglo bi da se nabraja.
FABRIČKO PODEŠAVANJE NAVIJAČA
Ali u Kragujevcu nije sve crno, ima i nešto crveno – “Radnički”. Fudbalski klub “Radnički 1923” igra na evropskom takmičenju prvi put u istoriji. Zaustavljen je u Podgorici, ali u gradu vlada prava euforija, a trener koji se za to smatra najzaslužnijim, Feđa Dudić, gradski je heroj. “Radnički”, doduše, ove sezone ne igra na svom stadionu, “Čika Dači”, koji nema ni reflektore, ali ga verni navijači prate od Gornjeg Milanovca do Leskovca. Odakle su poslali poruku “Rio Tinto, marš iz Srbije”, što su mnogi protumačili kao povratak najvijačke grupe “Crveni đavoli” na “fabričko podešavanje”, s obzirom na to da je u revolucionarnim devedesetim bila tvrda opozicija.
U očima kragujevačke javnosti ništa manji heroj od Dudića nije ni “zlatni” trener vaterpolista Uroš Stevanović, koji je vaterpolo klub “Radnički” ovog vikenda uveo u Ligu šampiona.
Kao što za “Radnički” navijaju svi, bez obzira na stranački dres, najveća prednost Kragujevca je osećanje lokalne pripadnosti. Centar Šumadije i geografski centar Srbije miks je doseljenika, ali će i na ulici i u javnim debatama svako reći da je Kragujevčanin i da najviše voli baš taj grad. Lokalpatriotizam koji se u Kragujevcu neguje ne može da promeni nijedna politika.