img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Šetnja

03. april 2001, 21:51 Dimitrije Boarov
Copied

Posle svakog „istorijskog događaja“ preporučujem duge šetnje. Tako u poslednjih 13 godina čuvam svoje i tuđe živce. Zato sam i protekli, zanimljivi vikend, kada su vadili Miloševića iz Užičke 11, uglavnom proveo šećkajući pitomim ulicama Novog Sada. Bilo je dosta pusto, narod zaseo kraj televizora, da vidi šta će biti, da li će neko da pogine baš pred njegovim očima i hoće li nekada omiljeni Vođa iz svoje tvrđave izaći sa lisicama na rukama. Bar je tako u američkim filmovima.

Svako je ovde, na ovom lepom Balkanskom poluostrvu, znao da neće gledati nekakav samurajski završetak ove sapunske opere. Mada se kod nas, uz gusle i rakiju, često priča o časti i dostojanstvu – niko nije sklon anahronim demonstracijama ljudske čvrstine, pa se to ne očekuje ni od nacionalnih vođa. Kod naših komšija Mađara, da ne potežem Japance, stvar je nešto drugačija. Na primer, 3. aprila 1941. godine, kada je mađarski regent Mikloš Horti doneo odluku da se pridruži Hitlerovom napadu na Jugoslaviju, predsednik vlade grof Pal Teleki izvršio je samoubistvo. U oproštajnom pismu napisao je: „Mađarska je pogazila reč o večnom prijateljstvu sa Jugoslavijom iz kukavičluka. Stali smo na stranu nitkova, bićemo lešinari – najprljavija nacija. Nisam to sprečio, kriv sam!“ Tako se ubio ovaj aristokrata bizarnih političkih nazora. Donosio je antisemitske zakone, ali mu se nisu sviđali fašisti. No, datu reč nije mogao da preživi, iako je bila reč samo o jednom diplomatskom međudržavnom ugovoru koji je potpisao. Kod nas takvo shvatanje časti baš nije rašireno. Uostalom, Srbi slabo stoje i sa aristokratijom, zbog nesrećnih istorijskih okolnosti i slobodarskog duha.

No, da se vratimo šetnji. Za mene je prava šetnja kad hodaš sam. Samo se tako može obezbediti puna koncentracija i puna posvećenost lutanju. I važno je ne žuriti. Čim vidite da neko Dunavskim kejom hoda brzo, jasno vam je da je reč o nekom infarktašu ili šećerašu. Ti ljudi su pod posebnim pritiskom i oni hodaju radi života. Ja hodam da mi prođe vreme. Zato volim duge šetnje.

Nekada, kad sam bio nešto mlađi, smatrao sam da je hodanje bez cilja besmisleno rasipanje energije. Naročito sam bio alergičan na duge šetnje, pošto sam vojsku služio u 141. pešadijskom puku JNA u Zagrebu, u društvu puškomitraljeza. Bože, što je bila teška ta gvožđušina – naročito prvih desetak kilometara. Mada svi tvrde da je služba u brdskoj pešadiji još mnogo gora, moje je mišljenje da je ona poljska, gde sam ja bio, najdosadnija i najteža – pošto je na ravnom krajolik uvek isti. Naročito kada vam se na pedesetom kilometru zamagli pred očima.

Srećom, nisam se poslednjih trideset godina, pored svih proteklih ratova, laćao oružja i nisam bio prinuđen da usiljeno marširam, pa sada dugo šetam, iako nemam psa, ni nekog drugog društva. Moj otac je takođe bio pristalica hodanja. No, on nije izlazio, nego je hodao po sobi, pa je mati jednom rekla da će zbog toga poludeti. To mu je ostalo iz zatvora. Mada je o tome vrlo malo pričao, jednom mi je objasnio da mu je hodanje tokom prvih pet godina čamovanja, koje je proveo u samici dugoj samo dva i po metra, upravo hodanje spaslo zdravlje. Razvio je bio tehniku okreta toliko da je gotovo imao iluziju da je u pokretu bez ikakvog zastoja. Ja obično okrećem kod Futoške pijace, čim bacim pogled na ovu svetinju tržišne privrede. Onda ima više varijanti. Ili nazad istim Bulevarom oslobođenja, ili spletom uličica kroz Rotkvariju. U ovoj drugoj varijanti zavirujem u osvetljene prozore da vidim da li je TV prenos nekog istorijskog događaja završen. Uglavnom vidim sirotinjski nameštaj. Otac porodice u poluležećem položaju na kauču, okolo deca – a televizor radi li radi.

Iako se iz hobija bavim istorijom i mada sam novinarski radnik svih ovih poslednjih 13 godina, kada su navodno istorijski događaji sustizali jedan drugi ne mogu da se pohvalim da su se oni bukvalno odigravali pred mojim očima. Na primer, kada se raspadao SK Jugoslavije na 13. kongresu, tokom prva dva dana sam potrošio sve pare od dnevnica pa sam morao da se vratim u Novi Sad pre čuvenog odlaska Slovenaca iz Sava centra. Moram da priznam da sam i 5. oktobra 2000. godine prilegao posle ručka da dremnem, a kada sam se probudio video sam na televiziji da gori savezna skupština, i zaključio da je demokratija pobedila. Već sasvim navikao da se istorija događa bez mene, jer iz nekog razloga nisam ni kreator istorije, a hronično ni direktan svedok, mada se bavim (tobože uzbudljivom) novinarskom profesijom. I ovaj „poslednji čin“ Miloševićeve ere, između 30. marta i 1. aprila, dočekao sam uglavnom šećkajući. I najmanje me je proganjalo pitanje šta će se dogoditi u Užičkoj 11 i hoće li Milošević i družina „lasno poginuti“ braneći svoje patriotske ideje – više sam saučestvovao u tegobama svojih kolega koji su 36 sati dreždali što pred Rezidencijom, što na Topčiderskoj zvezdi, što pred Palatom pravde. Novinarstvo se vraća izvornim vrednostima – to jest dobrim nogama. Zato ja stalno šetam.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

10.april 2025. Jovan Kale Gligorijević

Wild horses

03.april 2025. Uroš Mitrović

Mastersi

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure