img
Loader
Beograd, 7°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Pruska plava

27. jul 2022, 19:13 Luka Tripković
Ilustracija: Van Gog; Google_Art_Project
Copied

O istoriji plave boje opsežno je pisao francuski medijevalista Mišel Pasturo. Ta bogato ilustrovana i obimna studija objavljena je i kod nas, a ja nemam nameru da je prepričavam, niti – daleko bilo – da probam da konkurišem starom znalcu, ali bih voleo da pružim jedan pogled na plavu boju kojim se Pasturo nije tako detaljno bavio.

Naime, kolega mi je pre izvesnog vremena skrenuo pažnju na fotografije gasne komore u Majdaneku, jednom od koncentracionih logora u Poljskoj. Unutrašnjost ovih poprišta smrti prošarana je tamnoplavim mrljama, koje čine da oljuspali zidovi komora nalikuju nekakvim bizarnim platnima apstraktnih ekspresionista. Majdanek je osobit i jedinstven po ovoj pojavi, budući da ništa slično nije primećeno u drugim logorima. Fenomen plavih zidova postao je predmet istraživanja hemičara i tehnologa, ali je, takođe, na poprilično jeziv i bizaran način, još jednom podsetio na ulogu plave boje u brojnim političko-istorijskim procesima zapadnog sveta.

Plava se koristi od davnina, čemu može posvedočiti ogrlica egipatske sveštenice i princeze Nani koja se nalazi u njujorškom Gugenhajmu: na pažljivo izbrušenom komadu lapis lazulija ucrtan je skarabej, simbol Keprija, božanstva izlazećeg sunca. Plava boja je bila masovno zastupljena u starom Egiptu, pa otuda i ime egipatskoj plavoj koja je korišćena za bojenje grnčarije. Ovaj pigment je na dirljiv način pratio sudbinu carstva po kome je dobio ime, budući da je nakon propasti Egipta s njim nestala i formula za njegovo pravljenje. Kada je, znatno kasnije, u renesansi oživljena ideja antike, tada je i egipatska plava izronila poput ponornice i našla mesto na Rafaelovim slikama, da bi se njena receptura posle nekog vremena još jednom preselila u zaborav.

Antika je, sa druge strane, vekovima istrajavala u preziru prema plavoj. Svako pominjanje ove boje, doduše veoma retko, odiše neobjašnjivim gnušanjem, posebno kada se ima u vidu da se ljudska pamet praktično začela u blagosti Sredozemlja i plavetnilu njegovih reka, mora i nebesa. Klasični jezici ne poznaju valere plave, a Julije Cezar će joj zapisati ime samo da bi konstatovao kako varvari njome mažu lice pre nego što krenu u juriš na legije. Taj nadobudni previd trajao je dobrih hiljadu godina, pa se plava, izuzev pri opisu vizantijskih mozaika i muslimanskih arabesaka, javlja samo kada zbog nečega zasluži prekor. Tako je Sveti Bernar naziva pukom materijom, a ne svetlošću; taštinom, a ne ozračjem božanskog.

Plava postaje deo zapadne ikonografije tek nakon uspostavljanja trgovinskih veza sa Azijom, odakle u Evropu stiže jedan od najlepših pigmenata – ultramarin. Ultra marinus doslovno znači iza mora, i dobija se mrvljenjem kamena lapis lazuli, koji svoje ime duguje Marku Polu i korupciji naziva jednog mesta u današnjem Kazahstanu. Ultramarin u jednom trenutku postaje skuplji od zlata, pa njegov ekskluzivitet postaje idealan za oslikavanje odora jedne važne ličnosti kakva je Bogorodica. Otuda i sintagma “kraljevska plava”, jer su onovremeni vladari smatrali najvećom čašću da u svoju heraldičku paletu uvrste boju koja je simbol Device Marije.

Ultramarin ostaje ekskluzivna nijansa plave boje gotovo pola milenijuma, sve do pojave pruske plave, koja je nastala posve slučajno: izvesni drogerista Disbah napravio je grešku prilikom bojenja životinjskog ulja i dobio prelepu nijansu plave. I ta istorijska vinjeta ostala bi samo to da izvesni hemičar i trgovac, koga istorija pamti samo pod imenom Dipel, nije shvatio da boja nastaje delovanjem kalcijum-karbonata na sulfat gvožđa. Nakon toga je stekao pozamašno bogatstvo prodajući ovaj pigment pod nazivom berlinska plava. Petnaest godina je uživao monopol na tržištu, sve dok 1724. godine engleski hemičar Vudvord nije odgonetnuo formulu i objavio sastav, poslavši nesrećnog Dipela u stečaj. Od tada, ova boja postaje poznata kao pruska plava.

Budući da je serijska proizvodnja značila da će ovaj pigment biti znatno jeftiniji od ultramarina, on ubrzo postaje neizostavan deo slikarskih paleta i danas se nalazi na najvećim platnima istorije umetnosti. Takođe, bio je to prvi stabilan i postojan pigment plave, još od gubitka recepta za egipatsku, koji se našao u širokoj upotrebi. Koristili su ga Mone, Vato, Pikaso (pogotovo u čuvenoj plavoj fazi), Hirošige i Van Gog. Ovaj pigment je svoju upotrebu našao i u medicini, budući da služi kao protivotrov za trovanje teškim metalima, kao što su talijum i radioaktivni izotopi cezijuma.

Šta li je prošlo kroz glavu hemičarima iz gasnih komora Majdaneka kada su shvatili da mrlje na zidovima po hemijskom sastavu u potpunosti odgovaraju pigmentu pruske plave? Da li su pomislili kako Evropa, osim što je kolevka demokratije, u jednakoj meri baštini i nacizam? Jesu li se zapitali čemu ta okrutna odlika bogova da, s vremena na vreme, bace novčić i zatraže od nas da se opredelimo između lica i naličja civilizacije? Između nusprodukta puštanja gasa, i nezemaljske lepote Van Gogove Zvezdane noći; između tremora, izazvanog plavičastim tragovima Ciklona B, i Pruske plave, kadre da zaseni i najveći užas. Da ga zaseni i vrati nadu da lepota, na koncu, ipak spasava svet. ¶

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vreme uživanja
07.maj 2025. Milica Srejić

Ima jedno mesto

23.april 2025. Bojan Bednar

Moje parče Berlinskog zida

16.april 2025. Nebojša Broćić

Mala lična utopija

10.april 2025. Jovan Kale Gligorijević

Wild horses

03.april 2025. Uroš Mitrović

Mastersi

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure