„Svako mora u svakoj prilici da se brani od okupacije“, izjavio je u jednom od svojih svakodnevnih video-obraćanja predsednk Ukrajine Volodimir Zelenki u noći na subotu. Stanovnici oblasti koje padnu pod rusku kontrolu treba da im „prave što je moguće više problema“.
Sastanak u „Ramštajnu“
Dok se borbe na istoku Ukrajine zahuktavaju, ministar odbrane SAD Lojd Ostin je pozvao ministre odbrane i šefove oružanih snaga 40 savezničkih zemalja da u utorak dođu u Nemačku u američku bazu „Ramštajn“. Jedina tema: odbrana Ukrajine.
Portparol Pentagona Džon Kirbi je izjavio da SAD žele da pokrenu razgovore sa svojim saveznicima o dugoročnoj odbrani Ukrajine. Pre svega, kaže Kirbi, bi trebalo modernizovati i osnažiti ukrajinsku vojsku. Zapadni saveznici bi trebalo da ispitaju kako njihove odbrambene industrije mogu dugoročno da pružaju pomoć Ukrajini.
Sastanak će se održati pod pokrovitejtsvom NATO-a.
Ukoliko dođe do dogovora, Ukrajina doduše ne bi formalno pristupila NATO-u, ali bi njene odbrambene snage i vojna tehnologija bile čvrsto vezane sa zapadnu vojnu alijansu, politički utacaj Zapada na Kijev, kome Ukrajina većinski teži, bi bio neupitan.
Promena ruske strategije
Sa druge strane iz Moskve dolazi najava da na meti ruske vojne ofanzive nije samo istok, već i jug Ukrajine. Zapadni komentatori govore o „promeni strategije“.
Cilj „druge faze“ „specijalne operacije“ je „potpuna kontrola“ Donbasa i južne Ukrajine, izavijo je agenciji Tass glavnokomandujući ruskih trupa centralnog vojnog becirka general Rustam Minekajev.
Potpuna kontrola juga Ukrajine značila bi rusku okupacije obale i Azovskog i Crnog mora. Posle razaranja lučkog grada Mariupolja na red bi mogla da dođe i Odesa. Bez izlaska na more privreda Ukrajine bi bila kastrirana.
Minekajev je izjavio da bi ruske trupe tako imale pristup i Transnistriji, proruskoj oblasti u sastavu neutralne Moldavije, gde se, prema ruskom generalu, „takođe zapažaju elementi tlačenja stanovništva kome je ruski maternji jezik“.
Pod izgovorom da ukrajinske vlasti ugnjetavaju rusko stanovništvo u Donjecku i Lugansku Rusija je vojno pomagala proruskim lokalnim snagama da se defakto otcepe, da bi dan pre invazije na Ukrajinu 24. februara i formalno priznala samoproglašenu nezavisnost Donjecke i Luganske narodne republike.
Ruska vojna ofanziva na istoku Ukrajine za cilj ima da proširi njihovu teritoriju i obezbedi kopneni koridor između Donbasa i Krima.
J.H./CNN/Spiegel
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com