
Studentski ultramaraton
Studenti maratonci stigli u Viroviticu
Studenti maratonci stigli su u Viroviticu pre 20 časova. Dočekalo ih je oko dve stotine građana, a među njima i Severina. Ovo je drugi dan njihovog puta do Brisela
Onaj ko je inicirao i ko je realizovao zauzeće Pionirskog parka i Bulevara kralja Aleksandra čadorima, prekršio je Zakon o zaštiti kulturnih dobara. Zašto nadležni ćute
Čadori koji se od polovine aprila nalaze na Pionirskom parku i na Bulevaru kralja Aleksandra između Narodne i Gradske skupštine zauzeli su zaštićen prostor, što je protivzakonito. I to nikom od nadležnih ne smeta.
Prorežimski mediji se danonoćno žale na blokadere zbog kojih pošteni građani ne mogu da se kreću kuda su namerili, ali Pionirski park i pomenuto parče Bulevara kralja Aleksandra ne pominju.
Da ovom prilikom preskočimo dvostruke aršine zato što su i očigledni i očekivani od režimske javnosti, i da ukažemo samo na kršenje zakona.
Šta je zabranjeno
Naime, onaj ko je inicirao i ko je realizovao ovo zauzeće Pionirskog parka i Bulevara uradio je to protivzakonito, i trebalo bi da zbog toga odgovara. Pokret slobodnih građana je zbog toga podneo krivičnu prijavu protiv NN lica, ali još nisu dobili nikakav odgovor.
Pionirski park, nekadašnja Dvorska bašta, nalazi se u sastavu nepokretnih kulturnih dobara palate Starog i Novog dvora stavljena je pod zaštitu (Sl. List grada Beograda, br. 43/2007).
To znači da je, između ostalog zabranjeno: promena namene ove površine, izvođenje aktivnosti koje ugrožavaju vegetaciju, odlaganje otpada, postavljanje objekata ili predmeta koji mogu ugroziti ili umanjiti estetska svojstva zaštićenog prirodnog dobra, održavanje manifestacija i masovnih okupljanja koja nisu u funkciji edukacije ili turističke prezentacije, uništavanje travnjaka.
Sve navedeno je prekrilo NN lice koje je iniciralo ili realizovalo da se na zaštićenom području podignu čadori.
Gradske službe, komunalne i nadležne za zaštitu, ne reaguju.
Pionirski park je kulturno-istorijsko nasleđe
A na sajtu jedne od tih službi, JP Gradsko zelenilo, piše:
„Pionirski park, ukupne površine 3ha 60a 13m2, nalazi se u najužoj centralnoj zoni Beograda, koja predstavlja kulturno, upravno-administrativno i trgovačko sedište prestonice. Današnji Pionirski park, a nekadašnja Dvorska bašta, čini zaštićenu okolinu nepokretnih kulturnih dobara: zgrade Starog dvora – danas zgrada Skupštine grada Beograd i Novog dvora – danas sedište predsednika Republike Srbije. Park sa širom okolinom zauzima važno mesto urbanog tkiva Beograda i zajedno sa dvorskim zdanjima predstavlja kulturno-istorijsko nasleđe koje svedoči o događajima posebno bitnim za razvoj države i grada tokom prošlih vekova.“
Zatim se navodi da se početak razvoja prostora koji danas obuhvata Pionirski park sa okolinom vezuje za 1842. godinu kada je započeto plansko osnivanje novog, Beograda van Šanca, kao i rekonstrukcija stare varoši. U ovakvom urbanističkom razvoju, važno mesto je zauzela trasa današnjeg Bulevara kralja Aleksandra (koji je u rimskom periodu bio put za Viminacijum, u tursko doba Carigradski drum, potom u 19. veku – Fišegdžijska čaršija).
Novija istorija
Kad je 1882. godine Srbija proglašena kraljevinom, tu je sagrađen Stari kraljevski dvor, dvor kralja Milana. Od 1961. godine tu je smeštena Skupština grada Beograda.
Izgradnja Novog kraljevskog dvora tj. dvor kralja Aleksandra I Karađorđevića, započeta je 1911. godine, a završena 1922. godine. Koncepcija gradnje je vezana za arhitekturu Starog dvora sa kojom čini jedinstvenu celinu. Na uglu Ulice kneza Miloša i Bulevara kralja Aleksandra se nalazi osmatračnica Vrhovne komande srpske vojske koja je preneta sa solunskog fronta.
Do 1944. park je bio opasan visokim zidom i služio je kao bašta Dvorskog kompleksa. Uklanjanjem zida park je predat na javno korišćenje i dobio ime Pionirski park, po istoimenoj organizaciji najmlađih. Na uglu ulica Bulevara kralja Aleksandra i kneza Miloša je ostala gomila kamenja poređana da liči na osmatračnicu na Kajmakčalanu gde su se mladi kraljevići Aleksandar, Tomislav i Andrej igrali rata. Danas su tu spomen ploče sa likom i imenom svih srpskih vojskovođa iz Prvog svetskog rata.
Posle Drugog svetskog rata, 1945. godine uklonjen je visoki kameni zid koji je zatvarao dvorsku baštu i tako je postala jedinstveni zeleni gradski prostor nazvan Pionirski park, po česmi posvećenoj pionirima koja je izgrađena 1952. godine.
Danas
U koncepcijskom smislu, prostor Parka danas čine tri prostorno različite podceline: prva – uz Ulicu kneza Miloša, rešena u pejzažnom (slobodnom) stilu, predstavlja najveći i najkvalitetniji deo Parka sa najviše kvalitetnog dendrološkog rastinja; druga – cvetni parter ispred zgrade Skupštine grada, bez visokog rastinja i treća – prema Ulici kralja Milana sa nedavno, prema dostupnoj arhivskoj građi rekonstruisanom fontanom, bogato uređenim cvetnim parterom i dva bočna dela prema zgradama dvorova sa nešto pojedinačnih visokih četinara i lišćara.
Tako je ostvaren urbanističko-arhitektonski sklop istaknute estetske i ambijentalne vrednosti, sa Pionirskim parkom kao jednim od prvih parkova Beograda, koji je očigledan primer uticaja tadašnje razvijene Evrope koji su dopirali u Srbiju.
Sve do danas, kad su sve te vrednosti, kao i svo drveće, ozbiljno ugrožene.
Studenti maratonci stigli su u Viroviticu pre 20 časova. Dočekalo ih je oko dve stotine građana, a među njima i Severina. Ovo je drugi dan njihovog puta do Brisela
Zborovi građana Bežanijske kose, Zemuna i Novog Beograda pridružili su se studentima ispred RTS u Takovskoj pre početka drugog Dnevnika. Njihova poruka je RTS je u REM fazi
Srednjoškolci iz cele Srbije okupili su se u Novom Sadu na protestu „Online nije rešenje". Blago roditeljima koji su vas naučili pravim vrednostima, a vi ste opravdali njihova imena. Blago nastavniciam koji su vas naučili da mislite - rekla je srednješkolcima profesorka Vesna Blizanac
Studenti u blokadi i nacionalni sindikati pozivaju na skup povodom obeležavanja Prvog maja i šest meseci od novosadske tragedije, i najavljuju početak nove faze svog protesta
Građanski pokret Solidarnost objavio je da se povlači iz direktne izborne trke ako Studenti u blokadi izađu sa svojom listom, najavljujući da će im pružiti punu logističku i političku podršku. Ješić je apelovao i na opoziciju i međunarodnu zajednicu da podrže ovu inicijativu.
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve