
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Izrael je najavio intenziviranje napada na sever Pojasa Gaze. SAD su saopštile da su povećane isporuke humanitarne pomoći, ali humanitarne organizacije upozoravaju da to nije ni izibliza dovoljno. U međuvremenu Palestinci u Gazi pokušavaju da pobegnu od besomučnog izraelskog bombardovanja, ali susedne zemlje, Egipat i Jordan ne žele da ih prime
Palestinski mediji preneli su da je najmanje 11 Palestinaca ubijeno u noćašnjem izraelskom napadu na grad Kan na jugu Pojasa Gaze, kao i da izraelska ratna avijacija vrši udare na grad Rafa, na jugu palestinske enklave, prenosi Rojters.
Današnji udari usledili su nekoliko sati nakon što je portparol izraelske vojske kontraadmiral Danijel Hagari pozvao građane Gaze da se zbog opasnosti evakuišu prema jugu.
„Radi vaše bezbednosti krenite ka jugu. Nastavićemo pojačane napad na područje grada Gaze“, rekao je Hagari na subotnjem brifingu za novinare.
Humanitarna pomoć stigla, ali je nema dovoljno
U međuvremenu, konvoj od 20 kamiona sa vitalnom humanitarnom pomoći stigao je u subotu iz Egipta preko graničnog prelaza Rafa.
Humanitarna kancelarija Ujedinjenih nacija (OCHA) saopštila je mešutim, da je obim pomoći koja je ušla u subotu ekvivalent za oko četiri odsto dnevnog proseka uvoza potrepština za Pojas Gaze u periodu pre izbijanja sukoba i samo delic onoga što je potrebno posle 13 dana izraelske opsade enklave, u kojoj živi 2,3 miliona Palestinaca.
Pretnja za mir u regionu
Dok očajni Palestinci u Gazi pokušavaju da pobegnu od izraelskog bombardovanja koje je usledilo nakon napada Hamasa 7. oktobra, mnogi se pitaju zbog čega susedne zemlje – Egipat i Jordan – ne žele da prime izbeglice.
Dve zemlje, koje se graniče sa Izraelom i dele granicu za Gazom i okupiranom Zapadnom obalom, odbile su da pruže utočište. U Jordanu već postoji velika palestinska populacija, piše Glas Amerike.
Egipatski predsednik Abdel Fatah el-Sisi izneo je oštar komentar da cilj aktuelnog sukoba nije samo borba protiv Hamasa, već i „pokušaj da se civili nateraju da migriraju u Egipat“ i da to može da ugrozi mir u regionu.
Jordanski kralj Abdulah II je poslao sličnu poruku – „ne izbeglicama u Jordanu i Egiptu“.
Ovakav stav ukorenjen je u strahu da Izrael želi trajno da protera Palestince u susedne zemlje i da anulira njihove zahteve za državom. El Sisi kaže i da bi masovni egzodus mogao da uzrokuje dolazak militanata na Sinajsko poluostrvo, odakle mogu da napadaju Izrael – i ugroze mir 40-godišnji mirovni sporazum između dve zemlje.
Arapska reč za „katastrofu“
Raseljavanje je velika tema u palestinskoj istoriji. Procenjuje se da je u ratu oko stvaranja Izraela 1948. više od 700.000 Palestinaca bilo izbačeno ili je pobeglo sa teritorije današnjeg Izraela. Palestinci taj događaj zovu „nakba“, arapska reč za „katastrofu“.
Strah od Hamasa
Egipat strahuje da bi masovni egzodus mogao da dovede Hamas ili druge palestinske militante na njegovu teritoriju, gde se već vode borbe protiv islamističkih ekstremista.
Egipat je podržao izraelsku blokadu Gaze otkako je Hamas preuzeo kontrolu nad teritorijom 2007. godine, strogo kontrolišući protok robe i ljudi. Takođe je uništen deo podzemnih tunela koji je Hamas koristio za krijumčarenje u Gazu.
Fabijani smatra da Egipat ne želi da u svojim rukama ima još jedan bezbednosni problem, u već problematičnom regionu.
Egipatski predsednik upozorio je i na potencijalni krah mirovnog sporazuma Izraela i Egipta 1979. i kaže da bi, ako dođu palestinski militanti, Sinaj postao baza napada na Izrael – koji bi onda morao da se brani i napao bi Egipat.
Z.S/RTV/VOA
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve