
Protesti i blokade
BLOG Počela blokada suda u Užicu, pritvor za još dvojicu uhapšenih
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Ispred gradske skupštine u Zaječaru okupili su se građani. Zgradu obezbeđuje Žandarmerija. Opozicija traži da gradonačelnik Zaječara Boško Ničić objasni šta je dogovarao sa kineskom kompanijom Ziđin
U sredu (5. marta) zgradu Skupštine Opštine u Zaječaru su obezbeđivali kordoni Žandarmerije sa štitovima i šlemovima.
Razlog: za 9.30 tu je bio najavljen protest građana. Milan Krstić je ispred koalicije „Ujedinjeni za spas Zaječara“ rekao da zahtevaju da gradonačelnik Zaječara Boško Ničić objasni šta je dogovarao sa kineskom kompanijom Ziđin.
Građani su ispred zgrade gradske Skupštine doneli i tortu za predsednika Srbije, kome je danas rođendan. Poručili su mu da on nije nadležan za ono što se događa u Zaječaru i konstatovali da tortu niko nije od gradskih vlasti nije hteo da preuzme.
Ostavke odbornika SNS-a
I u skupštinskoj sali ispred predsednika skupštine Stefana Zankova i odbronika stoji kordon obezbeđenja. On je pročitao tačke dnevnog reda, stavio ih na glasanje, a potom odmah zaključio glasanje. Sve vreme u sali je bila buka.
Nakon što su dali kvorum, usvojili tačke dnevnog reda, dvoje odbornika vladajuće stranke – Biljana Ilić i Ivan Čikarić – podneli su ostavku. Predsednik skupštine rekao je da skupština grada ne može da se izajsni o njihovim ostavkama jer nema 26 prisutnih u Sali, iako je na početku sednice bilo kvoruma.
Opozicioni odbornici su dovikivali pitanje: „Zbog čega ste glasali da Ziđin uđe na teritoriju opštine Zaječar“.
„Ua, bando“
Za to vreme građani okupljeni ispred gradske skupštine su bacali papire na zgradu.
Iz mase su se čuli uzvici: „Ua, bando!“; „Lopovi“; „Izdaja“.
Raniji protesti u Zaječaru
Građani Zaječara pokušali su i pre deset dana da blokiraju rad Skupštine i da uđu u zgradu.
Međutim, na ulazu je i tada bio prisutan veliki broj policije u opremi. Došlo je do fizičkog obračuna policije i demonstranata, a na njih je bačen i suzavac. Policija je potom formirala kordon ispred zgrade.
Sednica je odložena jer nije bilo kvoruma.
Pobuna u Kraljevu
Protest građana ispred gradske skupštine događao se i u Kraljevu zato što je gradonačelnik Predrag Terzić vređao građane i studente. Polovinom ferbruara građani su zahtevali da podnese ostavku.
Pre nekoliko dana i u selu Miločaj kod Kraljeva je zapaljena zastava Srpske napredne stranke zbog čega je odlučeno da se baš u tom selu održi sednica proširenog Gradskog odbora SNS Kraljevo.
Nakon što su se članovi SNS pojavili u automobilskoj koloni na njih su meštani počeli da bacaju jaja, a ubrzo i topovske udare i kamenice. Policija se postavila između kolone članova i meštana.
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Egzit je počeo kao glas pobune, a izgleda da se njime i završava. Festival koji je rođen iz studentskih protesta 2000. godine, ove godine će simbolično zatvoriti svoje kapije zauvek – upravo zbog podrške studentima
Zorica Renovčević je devetnaest godina radila u Privrednoj komori Srbije. A onda je po kratkom postupku dobila otkaz. Obrazloženje: svojim postovima na Iksu je podržavala studentske poroteste, a to narušava kredibilitet PKS-a
U srpskim udžbenicima je poslednjih godina posvećeno više pažnje devedesetim godinama, ali na "najpogrešniji mogući način". U slučaju Srebrenice je tako očigledna namera "negiranje genocida ili potpuna relativizacija onoga što se dogodilo"
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve