
Akademici protiv režima
25 članova SANU zatražilo ostavku Aleksandra Vučića
U javnom apelu 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti optužuje predsednika Srbije za urušavanje institucija, medija, pravosuđa i osnovnih stubova društva
Vrhovna javna tužiteljka uz povećanje plate sada mesečno prima više od 600.000 dinara
Zagorki Dolovac je plata za funkciju vrhovnog javnog tužioca povećana u aprilu za 70.000 dinara i sada iznosi 603.228 dinara, ali joj to nisu jedina primanja.
Nedavno je Narodna stranka započela prikupljanje potpisu za narodnu inicijativu da bi se smenila Zagorka Dolovac. Pre toga je njenu ostavku zatražila i Inicijativa Pobunjeni univerzitet.
Ukratko, već godinama vlada nezadovoljstvo zbog rada Zagorke Dolovac, odnosno zbog spornog učinka Vrhovnog javnog tužilaštva, piše portal 021.
Kao vrhovni javni tužilac, koji se ne oglašava često, mesečno prima 603.228 dinara, ali to joj nije jedini izvor prihoda.
Prema pisanju novosadskog portala, kao članica Visokog saveta tužilaštva mesečno joj „legne“ i 90.745 dinara. Ponekad plata pređe i 700.000 dinara, kada kao članica Ispitnog odbora za polaganje pravosudnog ispita, po ispitnom roku, prima 61.875 dinara.
Njena primanja su rasla tokom godina. Kada je 2010. godine postala republički javni tužilac, prijavila je platu od 142.000 dinara, uz dodatne 34.000 kao ispitivačica na pravosudnom ispitu.
Tada je u imovinskoj karti imala i jednosoban stan od 40 kvadratnih metara koji je stekla kupovinom. Plata je polako rasla, 2012. godine je ugovorom o poklonu upisala vlasništvo nad dvoiposobnim stanom, dok je prethodni stan prestao da bude u njenom vlasništvu.
Kupovinom trosobnog stana, od 96 kvadrata, sa polovinom vlasničkog udela, mogla je da se pohvali 2022. godine.
Sada joj je plata porasla do skoro 700.000 dinara.
U imovinskoj karti se navodi da ima depozite u bankama i drugim finansijskim organizacijama u zemlji i inostranstvu.
Od ranije u Beogradu koristi jednosoban stan koji joj je dat na korišćenje po osnovu javne funkcije.
Tako Dolovac ima platu koja je skoro tri puta veća od plate predsednika Srbije Aleksandra Vučića čija je plata 221.862,21 dinara.
U odnosu na poslanike Dolovac ima još veću platu, jer plate narodnih poslanika variraju u zavisnosti od stranke u kojoj se nalaze, odnosno funkcije koju obavljaju, godina staža i drugih dodataka.
Paušal je, sudeći prema podacima, od 35.000 do 46.000 dinara, a poslaničke plate su između 130.000 i 180.000 dinara.
U javnom apelu 25 članova Srpske akademije nauka i umetnosti optužuje predsednika Srbije za urušavanje institucija, medija, pravosuđa i osnovnih stubova društva
Balansiranje između Istoka i Zapada dobilo je novu dimenziju tokom neočekivane posete Aleksandra Vučića Ukrajini. Nemački list FAZ ocenjuje da je predsednik Srbije uspeo da retorički zadovolji sve strane — ali pitanje je koliko još dugo ta politička gimnastika može da traje bez pucanja
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da se u Srbiji izbori neće održati pre kraja 2026. ili početka 2027. godine, dok studenti okupljeni oko blokada univerziteta poručuju da je vreme za vanredne izbore sada. Ukazuju na drastičan pad podrške SNS-u na lokalnim izborima u Zaječaru i Kosjeriću
Kada vlasnik nelegalne televizije u direktnom prenosu nazove nezavisne novinare „fašistima“, pitanje nije samo etike — već i zakona. Upravo zbog toga je direktor Media i reform centra Nikola Stojanović podneo krivičnu prijavu protiv Bojana Avramovića, direktora Niš TV, ukazujući na sve prisutnije targetiranje profesionalnih medija u Srbiji
Poverenje građana Srbije u Evropsku uniju je u rekordnom padu. Jedva 39 još uvek zemlju želi da vidi u EU
Izbori u Kosjeriću i Zaječaru
Kako je naprednjački brod počeo da tone Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve