
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Dok jedni misle da bi uvođenje sankcija Rusiji kratkoročno oborilo rejting Aleksandra Vučića i SNS-a, a uddaljavanje od EU dugoročno, drugi smatraju da njihovi birači bespogovorno slušaju šta im šef partije i države kaže
Uvođenje sankcija Rusiji bi kratkoročno dovele do pada podrške Srpskoj naprednoj stranci (SNS) i njenom predsedniku Aleksandru Vučiću, dok bi sankcije Evropske unije prema Srbiji srednjoročno i dugoročno oslabile ne samo SNS i Vučića već bi nanele ogromnu štetu ekonomiji zemlje i dovele do drastičnog pada standarda građana, objavio je Demostat.
Eventualno ukidanje pretpristupnih fondova, što je ekstremna mera EU, i te kako bi pogodilo građane Srbije, imajući u vidu da je prema poslednjem IPA III (2021-2027) za zemlje Zapadnog Balkana predviđeno nešto više od 14 milijardi evra, ocenio je za Demostat istraživač u Centru za evropsku politiku Miloš Pavković.
Srbija kao najveća država na Zapadnom Balkanu vuče najviše sredstava iz tog fonda, bez kojih bi mogla da ostane, istakao je Pavković i podsetio da EU finansira različite infrastrukturne projekte, a tu je i Ekonomski i investicioni plan usvojen 2020. godine koji predviđa 20 milijardi evra investicija u Zapadni Balkan, a koji bi takođe mogao da bude ukinut za Srbiju.
„Ovako drastično smanjenje finansijske pomoći i investicija veoma negativno bi pogodili ekonomski rast i razvoj Srbije, što bi se vrlo brzo prenelo i na same građane“, rekao je Pavković i podseća da se većina evropskih kompanija povukla sa tržišta Rusije nakon što je EU uvela sankcije. Verovatnoću da EU uvede Srbiji sankcije ocenjuje kao veoma malu, ali bi u tom slučaju svakako firme iz EU razmotrile opcije povlačenja iz Srbije.
Kako Vućić kaže
Sociolog Srećko Mihailović, s druge strane, rekao je za Demostat da je teško govoriti o vrednosnim i ideološkim opredeljenjima birača SNS „jer je njihov osnovni orijentir za zauzimanje mišljenja i stavova ono što misli Aleksandar Vučić i ono što njegovi medijski bilteni ustvrđuju“.
„U takvoj situaciji je prilično besmisleno govoriti o njihovom mišljenju, njihovim stavovima, jer Vučićevo biračko telo preuzima ono što im on kaže, bilo direktno bilo indirektno. Njegovo mišljenje je većinsko u stranci i među simpatizerima“, kaže Mihailović.
On je doveo u pitanje tezu da bi, u slučaju sankcija EU pala podrška građana SNS i Vučiću, navodeći da to ne bi bio prvi put da je Srbija pod sankcijama. „Videli smo da narod ove zemlje to ovako ili onako primi i prihvata i trpi i na kraju istrpi“, ukazao je Mihailović.
I dalje: vlast SNS-a je već ugrožena iz niza drugih razloga, koji nemaju veze sa eventualnim sankcijama EU, dok se nezadovoljstvo naroda pretvara u političku činjenicu kada postoji organizovana politička snaga koja može da interpretira to nezadovoljstvo i da ga organizuje.
„U ovoj situaciji, u kakvoj je Srbija danas, jedina takva snaga postoji u SNS, odnosno u njenom vođstvu“, ocenjuje Mihailović. „Ovakva opozicija, razmrvljena i latentno ili otvoreno međusobno sukobljena, nije u stanju da organizuje narodno nezadovoljstvo. Neorganizovano nezadovoljstvo nije politička činjenica“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve