Na dan kada je 1999. godine počelo NATO bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije, 24. marta, studenti u blokadi organizuju još jedan veliki protest, ovog puta ispred zgrade porušenog Generalštaba u Beogradu.
Skup ispred kompleksa u Ulici kneza Miloša koji je bombardovan u noći između 29. i 30. aprila, zakazan je za 15 časova, a razlog protesta je odnos vlasti prema ovom kulturnom dobru, navode studenti u blokadi.
Prema planu, jedna grupa građana i studenata će u 13 časova krenuti od Ministarstva kulture do Ustavnog suda, gde će se predati inicijative za ocenu ustavnosti odluka koje zgradama Generalštaba ukidaju status kulturnog dobra.
Druga grupa će u isto vreme krenuti od Starog sajma i Inženjerske komore, dok se stapanje tih grupa ispred Generalštaba očekuje u 15 časova.
Od 18 časova planirani su govori, nastup hora Fakulteta muzičke umetnosti, a od 19.55 časova održaće se minut tišine za žrtve NATO bombardovanja 1999. godine.
Okupljeni će potom šetati do Republičkog zavoda zaštitu spomenika kulture, a kraj protesta je planiran u 21 čas.
„Narod koji čuva svoju kulturu, istoriju i baštinu, čuva sebe“, poručili su studenti u blokadi.
U NATO bombardovanju oštećena zgrada Generalštaba u Ulici kneza Miloša u centru Beograda, posle čega je dobila status kulturnog dobra.
Taj status ukinula mu je Vlada Srbije u novembru 2024. godine, zbog najave prodaje tog prostora kompaniji „Afiniti Partners“ (Affinity Partners) čiji je jedan od osnivača Džared Kušner, zet američkog predsednika Donalda Trampa, koji će, prema najavama, tu izgraditi hotel „Tramp“.
Zahtevi za preispitivanje odluke
Na ovu odluku Vlade o ukidanju statusa kulturnog dobra Generalštabu reagovala su strukovna udruženja, a studenti Univerziteta u Beogradu pozvali su ranije Ustavni sud i Vladu da preispitaju odluke i da ih, bez odlaganja stave van snage.
Sedam stručnih organizacija i udruženja takođe je poslalo Vladi Srbije apel da zaštiti kulturno nasleđe i istorijska dobra i da povuče svoje štetne odluke.
Na odluku Vlade o ukidanju statusa kulturnog dobra, reagovao je i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, ali, koliko je poznato, Vlada Srbije nije odgovorila na apele i zahteve da sačuva Generalštab i ostala kulturna dobra, pa čak ni na ona koja su joj slale međunarodne organizacije.
Generalštab je na listi sedam najugroženijih spomenika kulture u Evropi za 2025. godinu, objavila je 18. marta Evropa Nostra.
U obrazloženju Savetodavnog panela ove organizacije navodi se da „neposredna pretnja rušenja kompleksa Generalštaba i njegove zamene novim neprimerenim građevinskim projektom treba biti sprečena kako u interesu Srbije tako i u interesu cele Evrope“.
„Očuvanjem modernističkog kompleksa Generalštaba u Beogradu, Srbija bi potvrdila svoju posvećenost očuvanju kulturnog nasleđa, koje predstavlja važan resurs za povezivanje ljudi kroz pravedan i harmoničan pristup atributima istorije, identiteta i održive budućnosti“, navela je nedavno Evropa Nostra.
NATO bombardovanje Savezne Republike Jugoslavije počelo je 24. marta 1999. godine i trajalo je 78 dana.