Bivši britanski premijer Entoni Toni Bler se u Prištini oduševljavao „pozitivnim stvarima“ na Kosovu i branio odluku NATO pre četvrt veka da bombarduje SR Jugoslaviju bez mandata UN.
„To što sam ovde budi duboke emocije. Čestitam narodu Kosova na hrabrosti i nepokolebljivoj rešenosti da to iskoristi za oslobođenje zemlje. Tada sam bio ubeđen da je to ispravna stvar, a danas sa uverenjem stojim uz narod Kosova“, rekao je Bler na zajedničkoj konferenciji sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani.
Bler, jedna od glavnih perjanica ondašnjeg bombardovanja, treba da govori i pred skupštinom Kosova. Za sredu je najavljeno otkrivanje statue sa likom Blera u Uroševcu.
Time se na Kosovu nastavlja tradicija da se grade spomenici i nazivaju ulice po živim ljudima, poznata još samo u diktaturama. Spomenik i bulevar u Prištini ima Bil Klinton, a ulicu i Džordž Buš.
Osmani zahvalna
Predsednica Osmani se Bleru obratila biranim rečima: „Demokratski svet će jednom pamtiti rečenicu ‘ovo je prava stvar’, 25 godina kasnije i svaki dan od tog dana, zahvaljujemo vam što ste uprkos izazovima vodili kompas istorije. Devedesetih godina vaša premijerska uloga je bila odlučujuća, pa kao što ste bili heroj naroda, demokratije, danas ste i heroj mira za pravu odluku tog vremena.“
„Spasili ste nas od istrebljenja. Rekli ste da je intervencija na Kosovu bila borba između dobra i zla. Vaše nasleđe na Kosovu je nasleđe nade, slobode i partnerstva“, rekla je Osmani.
Svi Vučićevi savetnici
Toni Bler, koji je od odlaska iz politike ušao u berićetni svet „konsaltinga“, bio je među prvim inostranim savetnicima Aleksandra Vučića po dolasku Srpske napredne stranke na vlast.
Po Blerovim savetima načinjen je sistem „deliveri junita“, neke vrste paralelne vlade, iz koje je ponikla i kasnija dugogodišnja premijerka i današnja predsednica parlamenta Ana Brnabić.
U to vreme i kasnije je Vučić tvrdio da Srbija nema ugovor sa konsultantskom kućom Tonija Blera jer ne plaća ni dinara za usluge.
Javna tajna je pak da je Blerovo savetovanje Vučića plaćeno iz Ujedinjenih Emirata, o čemu je pisao i Gardijan 2015. godine.
Bez obzira na činjenicu da je bio glavni zagovornik bombardovanja Beograda 1999, Bler se tako uhlebio i u Srbiji, pisao je Gardijan.
List je tada podsetio da je Vučić u vreme bombardovanja bio ne samo ministar informisanja i čovek koji je zagovarao hapšenje Blera, Klintona i drugih, već i recenzent knjige Vojislava Šešelja „Engleski pederski isprdak Toni Bler“.
Bler je samo jedan u nizu motora bombardovanja iz 1999. koji su kasnije dobili Vučićev oprost. Sa Klintonom je sedeo na podijumu pred izbore koje je njegova supruga Hilar Klinton izgubila od Donalda Trampa.
Nekadašnji nemački kancelar Gerhard Šreder je pak bio gost i govornik na mitingu naprednjaka baš na godišnjicu bombardovanja 2017. godine, kada je bogzna kako hvalio Vučića.