Javni servis
Blokada kod RTS-a: „Ne lažite mi dedu“
Ispred Radio televizije Srbije studenti održavaju protest. Alademci prave buku, duvajući u pištaljke, kao i sinoć ispred predsedništva tokom obraćanja predsednika Aleksandra Vučića
U narednih šest meseci Rusija će nastaviti da isporučuje Srbiji gas po ceni od 270 dolara za 1000 kubnih metara, saopštio je predsednik Srbije Аleksandar Vučić nakon pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom 25. novembra u Sočiju.
Na dan pregovora između predsednika Srbije i Rusije Aleksandra Vučića i Vladimira Putina berzanska cena gasa dostizala je 1.064 dolara za 1.000 kubika gasa. Na sajtu Gasproma se, međutim, naglašava da direktno poređenje ugovornih i takozvanih spot cena gasa nije adekvatno, jer je to “potpuno drugačiji proizvod” od dugoročnih ugovora “uzmi ili plati” kojim se predviđa da kupac plaća i za količine koje ugovori a ne potroši u toku godine. Jednostrani raskid takvih ugovora se ne toleriše, osim u slučajevima više sile. Cena se određuje na osnovu tzv “korpe referentnih proizvoda” u prethodnih 6-9 meseci.
Prema takvim aranžmanima, koji su prvi put bili primenjeni 1950-tih godina u Holandiji kada je razvijano gasno polje Groningen, Gasprom izvozi gas u zemlje Centralne, Zapadne i Jugoistočne Еvrope (u Holandiju 48,1 milijardi kubika godišnje, u Nemačku 41,6, u Italiju 20,9, Аustriju 10,6, Mađarsku 8,6, Grčku 3,1, Hrvatsku 1,8. u Srbija do sada 1,4)
Prema Vučićevoj konstataciji, koju prenosi RTS, Srbija je imala krizu gasa prethodnih dana, jer je trošila preko crte – 1,8 miliona kubnih metara dnevno u TЕ-TО Novi Sad zbog grejanja, ali i za deo proizvodnje električne energije da bi se nadoknadila nedostajuća struja zbog remonta bloka 2 u termoelektrani Nikola Tesla. U Banatskom dvoru, koji je 51 odsto u vlasništvu Gasproma, a 49 odsto u vlasništvu Srbijagasa, a čiji je maksimalni kapacitet 450 miliona kubnih metara, ostalo je tek nešto više od 100 miliona kubnih metara rezervi gasa, što je dovoljno za nešto manje od 15 dana.
Prema agencijama Tass i Tanjug, koji prenose Vučićevu izjavu pred polazak u Soči, prvobitno je ruska strana ponudila formulu po kojoj bi cena gasa mogla da iznosi 780-790 dolara za 1000 kubika gasa. Direktor Srbija gasa Dušan Bajatović je tada izjavljivao Tanjugu da se nada da će cena gasa biti niža od 450 dolara za 1000 kubika, što je cena koju je novim ugovorom bila postigla Moldavija, nakon što je u oktobru kupovala gas i po 800 dolara za 1000 kubika.
Srbiji je do kraja februara potrebno oko 30 miliona kubnih metara gasa, a u maju-junu znatno manje -oko 4-5 miliona kubnih metara. Аgencija TАSS prenosi da je Putin obećao fleksibilnost u snabdevanju tako da se cena gasa ne menja u zavisnosti od nivoa potrošnje u tom periodu.
Dugoročni ugovor između Srbijagasa i ruskog Gasproma ističe krajem ove godine, a Vučić je tvrdio da je dobijao uveravanja da će na osnovu novog dugoročnog ugovora o većoj količini gasa, o čijim elementima je razgovarano, i posle šest meseci Srbija imati povoljnu cenu, povećanje obima isporuke i fleksibilnost.
Ta fleksibilnost verovatno ima veze s tim što je početkom 2021. proradio Turski tok umesto pridavljenog Južnog toka. A verovatno i sa najavom povećanja potrošnje gasa u Srbiji. Tokom pregovora u Sočiju bilo je reči i o izgradnji gasnih elektrana u Srbiji. Оčekuje se i da će Putin u decembru učestvovati preko video-konferencije na svečanosti otvaranje TЕ-TО Pančevo u kojoj će Srbija trošiti 300 miliona kubnih metara gasa.
U pandemijskoj 2020. trgovinski promet između Rusije i Srbije je opao za više od 18 odsto, a onda je uprvih devet meseci ove godine porastao za preko 20 odsto. Srbija, međutim, sa Rusijom i dalje ima trgovinski deficit od oko 450 miliona dolara.
Prema podacima objavljenim na sajtu srpskog Ministarstva spoljnih poslova u periodu januar-novembar 2020. ukupna trgovinska razmena Republike Srbije i Ruske Federacije je iznosila 2,240 milijardi dolara (1,993 milijardi evra), od čega je srpski izvoz iznosio 829 miliona dolara (732 miliona evra), a uvoz iz RF 1,411 milijardi dolara (1,261 milijardi evra).
Iz Ruske Federacije Srbija uvozi: naftu, prirodni gas, mineralna đubriva, ureu, duvan, cigarete, monoamonijum fosfat, ugljenik i dr. Srbija u Rusku Federaciju izvozi: jabuke, gume, hula-hop čarape, soju, hartiju i karton, lekove, preparate za čišćenje, jagode, sir mladi, cirkulacione pumpe, što nije dovoljno za uravnoteženje trgovinskog bilansa.
M.M./TASS/RIAN/Interfaks/RTS
Ispred Radio televizije Srbije studenti održavaju protest. Alademci prave buku, duvajući u pištaljke, kao i sinoć ispred predsedništva tokom obraćanja predsednika Aleksandra Vučića
Kratki priručnik za organizaciju blokada fakulteta postao je opsesija vlasti Srpske napredne stranke jer ispada da omraženi im studenti u Srbiji kopiraju „ustaške“ recepte
„Došlo je do urušavanja teških betonskih konstrukcijskih elemenata i jedna osoba je stradala", izjavio komandant Javne vatrogasne jedinice Šibenik Volimir Milošević
Poznati strit art umetnik i arhitekta uhapšen tokom postavljanja umetničke instalacije
Studentski plenumi blokiranih fakulteta u Srbiji demantovali su sve tvrdnje da su njihovi zahtevi ispunjeni i nastavljaju sa blokadama. Istovremeno, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje da ima fantastične vesti za mlade
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve