Da se ne zaboravi
Akcija „Zastani Srbijo“: Tišina za poginule na železničkoj stanici u Novom Sadu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Četiri dana je bilo prošlo od masovnog ubistva u „Ribnikaru“ i tri dana od pokolja kod Mladenovca, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić u „Ćirilici“ na TV Happy u ponedeljak uveče to jedva da je pomenuo. Sve same optužbe i hvalisanje, ni reči saučešća, empatije, žalosti, tuge, bola. Niti ga je voditelj Milomir Marić o tome išta pitao
O svemu je predsednik Republike Aleksandar Vučić u ponedeljak uveče govorio u „Ćirilici“ na TV Happy, osim o žalosti. Trunčice empatije nije pokazao za mrtve i žive žrtve masovnih ubistava u OŠ „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i u selima kod Mladenovca.
Po ustaljenoj matrici se obrušio na tajkunske medije,“ patološke“ belosvetske i domaće „lažove“, govorio o svojoj ugreženosti, o svojoj neverovatnoj hrabrosti, o tome da je on izgradio više puteva i pruga nego „svi drugi zajedno od 1945. do danas“, čak je i Klinta Istvuda stigao da citira.
Samo za skoro dva sata ćirilićarenja gotovo da nije govorio u ubijenoj deci, o ubijenim mladim ljudima, onima koje ostavljaju za sobom. O tuzi, bolu žalosti, empatiji, saosećanju, suzama govorio nije ništa.
Nije objasnio zašto kao predsednik Republike, ili prosto kao čovek, nije otišao do „Ribnikara“ da položi venac i upiše se u knjigu žalosti, zašto nije otišao da se pokloni na mestima zločina kod Mladenovca.
Niti ga je ćirilićni voditelj Milomir Marić išta o tome pitao.
A Vučić je njega, Milomira, zato pitao da li zna zašto je on, Vučić najveća meta u regionu. Čak ni Milomir nije znao odgovor na to pitanje, pa je Vučić morao sam sebi da odgovori: zato što on radi dobro za Srbiju, a Srbiju unutrašnji i spoljni neprijatelji žele da uruše zato što je pod njegovim vođstvom toliko uspešna…
I tako dva sata u tom stilu: hvalospevi, hvalisanje, isticinje lude hrabrosti, Vučića, ne Milomira, najava nekih silnih unutarrežimskih promena, po prinicipu on, Vučić, pošten, ali ima ih svakakvih, parola do parole, tri dana od pokolja u Mladenovcu i četiri dana od ubistva trinestogodišnje i četrnestogodišnje dece i Dragana Vlahovića u „Ribnikaru“.
Pohvalio se predsednik države, doduše, da svim žrtvama prezimena zna, ali ih nije recitovao, kao što inače radi sa geografskim toponimima.
Jeste spomenuo Milomir u dvočasovnom ćirilićarenju i „malog K.“ (Milomir je izgovorio ime maloletnog deteta), a Vučić se nadovezao sa „monstrum ubica“, ali ništa, baš ništa o suzama koje građani liju pred zidom plača u ulicama Svetozara Markovića i Kralja Milutina. Ne bi ni mogao predsednik Srbije o tome da govori jer tamo kročio nije nakon ubistava, a Milomir i ako jeste o tome ćuti.
Besmisleno je u danima (nedržavne) žalosti detaljnije prepričavati razgovor o „ludoj hrabrosti Vučića“ i njegovoj mudrosti, o tome hoće li ili neće i kakvih izbora biti, po ustaljenom šablonu svih njegovih tevizijskih nastupa.
Valja reći da je usred veličanja predsenika i nipodoštavanja gotovo svih drugih, osim Ane Brnabić, pušten prilog koji je trajao i trajao i trajao i trajao, kao krunski dokaz da je opozicija odgovorna za masovna ubistva prošle srede i četvrtka, levo-zeleni Radomir Lazović je tu istaknut kao jedan od glavnih inspiratora nasilja u zemlji.
Proglasio je predsednik ljude koji su sinoć protestovali protiv nasilja u više gradova u Srbiji „ruljom“, ocenio da ih je u Beogradu bilo 6000, ali sve što je rekao, zapravo je rekao već nebrojeno puta i nije bitno.
Bitno je šta nije rekao, o čemu nije govorio: o žalosti koja je ophrvala toliki broj građana ove zemlje, o tuzi, suzama i bolu. Ni na koji način nije pokazao da razume šta se dogodilo i zašto je to što se dogodilo, pogodilo toliko ljudi. Gostovao je pedsednik Republike u „Ćirilici“ kao da se ništa naročito dogodilo nije.
Delovao je ovog puta sabrano, pa se nameće pitanje da li su njegovi marketinški stručnjaci ocenili da ne treba previše da se upušta u tragediju koja je zadesila zemlju, da je nasilna, masovna smrt dece i mladih ljudi suštinski samo kod manjeg broja birača izazvala snažna i trajna osećanja preneraženosti i bola; da mu manji broj glasača zamera što nije otišao na mesta zločina da se pokloni pred žrtvama.
I ako je to tako, i ako je tačno, ispravno nije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani odali su poštu poginulima ispod obrušene nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve