Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Na višak dešavanja, blokade, sukobe, hapšenja i ostavke, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je ovog četvrtka (21. novembar) reagovao prigodno, objavom „obraćanja“ na Instagramu.
Tada je najavio da će istog dana u 17:20 gostovati na RTS-u, baš tamo, kaže, da im sve saspe u lice jer i oni podržavaju nasilje.
Predsednik je tokom gostovanja na RTS-u rekao da je RTS sestrinska televizija „belosvetskog kriminalca“ (Dragana Šolaka), samo što Šolakove televizije to rade „glupo“, a RTS to radi „potuljenije i pokvarenije“.
Tokom četvrtka, 21. novembra, uhapšeno je 12 osoba, a za jednom se traga zbog tragedije u Novom Sadu. Među uhapšenima su i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci Goran Vesić, bivša direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski i drugi.
Predsednik Srbije je rekao da je tužilaštvo odradilo „nadrealno brzo veštačenje“. Ali, i da je gotovo sa ostavkma i da je na nadležnim organima da utvrde krivičnu odgovornosti za nesreću u Novom Sadu.
Dodao je da u Srbiji postoje grupe za pritisak (opozicija).
Šta su radile „grupe za pritisak“
Tokom prethodnih dana opozicija je imala više različitih akcija kako u Novom Sadu, tako i u Beogradu.
Ispred zgrade Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu opozicioni poslanici u republičkom i pokrajinskom parlamentu već tri dana su organizovali blokadu ove institucije. Zahtevaju da se procesuiraju odgovorni za smrt 15 osoba prilikom rušenja nadstrešnice sa novosadske železničke stanice.
Drugi zahtev je puštanje uhapšenih nakon protesta koji su usledili a na kojima se tražila odgovornost zbog tragedije.
Miran Pogačar je u četvrtak, 21. novembra, tokom trećeg dana blokade poručio za „Vreme“ da će se blokade suda nastaviti uprkos činjenici da je uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice.
Policija je tokom ova tri dana kordonom obezbeđivala ulaz u zgradu. A bilo je i koškanja i naguravanja između policije i opozicije.
Predsednik Vučić je rekao da je u četvrtak (21. novembra) na sva četiri skupa (ispred Filozofskog fakulteta, Fakulteta političkih nauka, Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i na Starom savskom mostu) bilo ukupno „180 ljudi“.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Prisutni na protestu su blokirali prilaz Starom savskom mostu na poziv inicijative „Most ostaje“. Postavljanjem kontejnera i mirnim protestom, žele da spreče radove za koje tvrde da nemaju dozvolu. Aktivisti ukazuju na nepravilnosti i zahtevaju privremenu sudsku meru za obustavu radova
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve