Nakon sukoba 13-godišnjaka u Niškoj Banji intervenisala je Hitna pomoć, jedno dete je preminulo, a drugo je prevezeno u Urgentni centar.
“Tuča je bila između dva deteta, od kojih je jedno nažalost preminulo, drugo dete je ekipa odvezla do Urgentnog centra, po 13 godina imaju, dečaci su u pitanju. Prvo je otišla jedna ekipa i još uvek je tamo, pa su tražili još jednu koja je odvezla drugog dečaka do Urgentnog. Mi smo dobili prijavu da je bila tuča između njih, nažalost jedno dete je preminulo i u šoku smo svi – navode iz Hitne pomoći”, za Južne vesti.
Od maja, kada je takođe trinaestogišnji dečak počinio nezapamćeni zločin i ubio 10 osoba, od kojih su devetoro bila deca, vršnjačko nasilje se otelo kontroli.
U nedostatku efikasne podrške porodici i efikasnog sistemskog rešenja, deca sve češće iskaljuju bes jedni na drugima.
Poslednji pokušaj regulisanja nasilnog ponašanja u školi bilo je povaćanje kazni za roditelje nasilnih učenika na 40.000 dinara.
Ovom prilikom, nastavnici su upozoravalii da će ovakve mere povećati frustracije kod dece, pa čak i izmestiti nasilje van školskog dvorišta.
Ne samo Srbija, već i ceo region se Balkana se suočava sa zabrinjavajućim stopama nasilja među mladima, počevši od nasilja u vezama, rodno zasnovanog nasilja, te prilično visokom stopom konzumiranja i zloupotrebe psihoaktivnih supstanci.
Kako do prevencije
Kako istraživanja pokazuju, reč o planetarnom fenomenu koji se zove porast agresivnosti. U jednom intervjuu datom Radiju Slobodna Evropa, profesor psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu dr Dragan Popadić rekao je da se čovečanstvo suočava sa nasiljem te da i sami vidimo koliko nasilje kulja iz svih medija, filmova, video-igara što je sigurno snažan generator stvarnog nasilja.
Nasilje među decom i nad decom je sve češće i dolazi sa svih strana, a uzroci nasilja su uglavnom nemaština, porodični problemi, nasilni roditelji.
U Nišu je zbog velikog broja prijava nasilja nad decom otvoreno prvo Savetovalište za decu koja su žrtve nasilja. To prvi grad u Srbiji koji je dobio ovakvu specijalizovanu ustanovu. U Beogradu već četiri decenije Savetovalište za brak i porodicu, u okviru gradskog Centra za socijalni rad besplatno pruža terapijske i savetodavne usluge.
Uprkos institucionalnoj podršci broj prijava nasilja nad decom je i dalje veliki. O tome koliko dece u Srbiji zaista trpi nasilje, ne postoji tačna evidencija.
Ostaje otvoreno pitanje da li se i šta može učiniti pre nego što do samog nasilja dođe ili smo kao društvo potpuno bespomoćni pred takvim zlom.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com