Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Studenti koji blokiraju Fakultet političkih nauka u Beogradu uskoro bi mogli uveče da dežuraju u mrklom mraku. Jer, kako govore izvori „Vremena” elektrodistribucija preti FPN-u isključenjem struje. Razlog je neplaćeni dug za električnu energiju.
Šta je iza duga
Studenti nisu ti koji duguju, već sam fakultet.
„Istina je, razlog je u neizmirenom dugu od 511.000 dinara za električnu energiju”, kaže izvor „Vremena”. „Po novom zakonu oni su imali obavezu da uplate materijalne troškove iz kojih bi fakultet uplatio struju. Ali to nisu uradili i sada prete gašenjem.”
Ključna je izmena zakona, koju su vlasti donele upravo da bi mogle da manipulišu blokadama, ili barem da probaju. Tako su na fakultetima ranije, od sopstvenih sredstava, u celosti ili delimično, račune plaćali same ustanove, ali je država promenila zakonsku odredbu i celokupne dažbine prenela na sebe, na državni ili pokrajinski nivo, koji oni kontrolišu.
Tako je i u ovom slučaju, država nije uplatila novac FPN-u za struju i zato sada prete isključivanjem.
Foto: FoNet / Marko DragoslavićBlokada Fakulteta političkih nauka
Nisu jedini
Centar za informacione tehnologije Univerziteta u Novom Sadu uputio je u aprilu dopis članicama Univerziteta da postoji realna mogućnost da će zgrada Rektorata u ovom gradu ostati bez struje – samim tim što računi za struju nisu plaćeni. Ovim, ne samo da bi studenti u blokadi ostali u mraku – već bi serveri članica Univerziteta i drugih institucija bili nefunkcionalni, a podaci ugroženi, pisao je Novi magazin.
„Sve vreme studenti borave, hrane se i noće u Rektoratu. Studenti naravno troše struju. Zbog blokada svih fakulteta, fakulteti nisu imali uplate studenata pa nisu mogli ni plaćati svoje, ali i integrativne troškove UNS I CITUNS. Nadamo se pomoći osnivača“, naveo je rektor Dejan Madić, jedan od naprednjačkih profesora.
Ipak, da taj izgovor ne stoji, objasnila je Nataša Milićević iz Akademske mreže Slobodan univezitet, koja je rekla da je materijalne troškove univerziteta, i pre blokada obezbeđivala u nekoj meri, nekom iznosu, pokrajina kao osnivač. Ipak, zakon je promenjen, pa je ova obaveza prebačena u potpunosti na pokrajinu, koja račune nije platila.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Na ulicama Beograda pojavili su se plakati sa fotografijom na kojoj su, između ostalih, specijalni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nenadić i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić uz natpis „Ruke su vam krvave“
Pripadnici Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO) u žižu javnosti dolaze sa jačanjem protesta građana i studenata. Gde su naprednjački batinaši, tu su i oni. Njihov komandant Marko Kričak, u prethodnom životu referent za prodaju automobila, je čovek od poverenja Bate Gašića
Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!