Generalni štrajk
Srednjoškolci najavili blokadu više saobraćajnica u Beogradu
Srednjoškolci najavili blokadu Ušća, kao i šetnju dugu 14 kilometara ulicama Novog Beograda
Vladimir Orlić se proslavio time što neistomišljenicama ne dozvoljava da dođu do reči i što se na zakazanoj konferenciji za medijie obraćao praznoj sali u koju nije došao ni jedan novinar. Na sebe je skrenuo pažnju i ugovorom o radu sa Visokom medicinskom školom u Ćupriji. BIRN je pre dve godine u tekstu "Šta pokazuju dokumenta" pisao o brojnim nelogičnostima u vezi sa angažovanjem tadašnjeg narodnog poslanika SNS-a, čiji ugovor je prosvetna inspekcija proglasila za nezakonit. Pošto će Orlić u toku dana, nakon burne rasprave, biti izglasan za predsednika Narodne skupštine, podsećamo na ovaj slučaj
Iako narodni poslanik Srpske napredne stranke Vladimir Orlić nije prijavio Agenciji za borbu protiv korupcije prihode iz Visoke medicinske škole u Ćupriji, dokumenti koje poseduje BIRN pokazuju da je on mesečno primao platu od 40.000 dinara, plus 4500 dinara za putne troškove po svakom dolasku. Agencija za borbu protiv korupcije više od sedam dana nije odgovorila na naša pitanje da li će pokrenuti bilo kakav postupak zbog toga što narodni poslanik nije postupio po zakonu.
Ima plate – nema plate
Istražujući ovu priču, naši novinari naišli su na brojne nelogičnosti u vezi sa angažovanjem ovog narodnog poslanika SNS-a. Priča o tome da je Orlić, zajedno sa grupom visokih funkcionera vladajućeg SNS-a, angažovan u visokoj medicinskoj školi u Ćupriji postaje aktuelna u oktobru 2018. godine, kada BIRN objavljuje tekst o njihovim nezakonitim ugovorima sa školom.
Škola je zahtev za akreditaciju podnela u martu 2018. godine i u tom zahtevu za akreditaciju nalazi se Orlićevo ime, i pored toga što je prosvetna inspekcija utvrdila da je ugovor bio nezakonit. U oktobru 2018. godine Orlić privremeno prestaje da radi u Ćupriji, i tada Agenciji za borbu protiv korupcije prijavljuje da više ne prima platu iz više škole.
Rukovodstvo škole, međutim, u novembru 2019. ponovo angažuje Orlića kao naučnog saradnika za školsku 2019/2020. Iako u odluci Veća škole stoji da je Orlićevo angažovanje neophodno zbog dobijanja akreditacije za master program „strukovna medicinska sestra“, škola je u julu 2019. godine dobila akreditaciju – pet meseci pre nego što je Orlić ponovo angažovan. Iz škole objašnjavaju da je ugovor sa Orlićem sklopljen jer je njegovo ime u zahtevu za akreditaciju i nalazi se u planu kadrova za ovu školsku godinu.
Akreditacija i dopunski rad
Predlog o angažovanju Orlića iznet je i izglasan na sednici Nastavno-naučnog veća 27. decembra 2019. Međutim, on u tom trenutku u školi radi već mesec dana – od 29. novembra 2019. godine. U ime škole ugovor je potpisala tadašnja v.d. predsednica Akademije prof. dr Jelena Milanović, koja je na naše pitanje kako i zašto je sklopila ugovor pre odluke i bez odluke Nastavno-naučnog veća, prvo rekla da se ne seća, a zatim da ne može da tvrdi da je imala odluku veća o angažovanju Orlića. Kasnije je rekla da je našla dokumenta i da je „ugovor potpisan na osnovu Odluke veća o planu kadrova iz oktobra 2019. godine i na osnovu saglasnosti matične ustanove“.
Nova direktorka, prof dr Zorica Duković, koja je na toj funkciji od 20. marta 2020. godine, kaže da se radi o „ugovoru o dopunskom radu“ i da on „ne mora uvek da prođe Nastavno-stručno veće“. „Međutim, pošto je Vladimir Orlić otišao u akreditaciju, onda je morao da prođe veće“, objašnjava Duković za BIRN. Pošto se radi o dopunskom radu, kažu da nije predviđeno raspisivanje konkursa, a da je Orlić dobio zvanje naučnog saradnika u zakonskoj proceduri Ministarstva prosvete.
Na pitanje da li je neophodna odluka veća za sklapanje ugovora, u pisanom odgovoru iz Visoke medicinske škole u Ćupriji kažu da je Nastavno-stručno veće u dva navrata donelo odluku o angažovanju Vladimira Orlića – prvi put kada su usvajali Elaborat za akreditaciju (2018. godine), a drugi put prilikom usvajanja Plana kadrova za školsku 2019/2020. godinu. Orlić je radio kao nastavnik na predmetu „primena informaciono-komunikacionih tehnologija u zdravstvu“ za školsku 2019/2020. godinu, u periodu od 2. decembra 2019. do 26. marta 2020.
Narodni poslanik Vladimir Orlić nije odgovarao na naše pozive, kao ni Katarina Žugić Jovanović, šef odseka za inspekcijske poslove u Ministarstvu prosvete.
„Vreme“ broj 1536, 11.06.2020.
Srednjoškolci najavili blokadu Ušća, kao i šetnju dugu 14 kilometara ulicama Novog Beograda
Nakon što je Inspira grupa javno podržala generalni štrajk, našla se na udaru provladinog tabloida. Srpski telegraf ih je optužio za licemerje, dok kompanija ističe da je njihova podrška motivisana odgovornošću prema društvu
Studenti su pozvali građane da se priključe generalnom štrajku. Odazvali su se mnogi. Tokom celog dana izveštavaćemo o događajima koji su u vezi sa obustavom rada, protestima i akcijama širom zemlje
Dok su jedni stupili u generalni štrajk, drugi nude besplatnu kafu i masažu, pečenje i infuziju. Ko je sve u petak stupio u anti-štrajk i radi po povoljnijim okolnostima
Putem društvenih mreža, studenti u blokadi pozvali su građane da se pridruže štrajku uz detaljna uputstva: od uzimanja slobodnog dana, obustave rada, pa do solidarnog doniranja krvi
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve