Protesti
„Zvezdara šeta“ kao podrška prosvetnim radnicima i studentima
Budućnost dece ne sme biti talac nesređenog sistema, kažu roditelji đaka Osnovne škole „Pavle Savić“
"Razlog odbijanja je opasnost od nasilja i uništavanja imovine većeg obima. A od koga preti opasnost nasilja? Pa, od litijaša ('paralelne manifestacije'), što stoji i u obrazloženju. Zašto je onda odbijena tužba predstavnika Prajda ako njihova šetnja nije u uzročnoj vezi sa opasnošću od nasilja i štete?"
Upravni sud u Beogradu je odbio tužbu organizatora Europrajda i odlučio da je zabrana šetnje u okviru te manifestacije bila opravdana. Podsetimo da je Ministarstvo unutrašnjih poslova 13. septembra donelo odluku da se zabrani Prajd zakazan za danas, a da su organizatori potom zbog “nezakonite zabrane” MUP tužili Upravnom sudu u Beogradu.
U saopštenju Upravnog suda u Beogradu, objavljenog u petak uveče, navodi se da se tužba organizatora Europrajda odbija kao neosnovana. Sud je, kako se navodi, potvrdio da je uvidom u slučaj utvrdio da postoji opasnost od nasilja, uništavanja imovine ili narušavanja javnog reda u većem obimu. To je, kako se dodaje, jedan od zakonom propisanih osnova za zabranu okupljanja.
Pravna ekspertkinja Vesna Rakić-Vodinelić kaže za portal „Vremena“ da je u pitanju „užasna i opasna presuda, iz mnogo razloga, a dva svako razume“.
„Razlog odbijanja je opasnost od nasilja i uništavanja imovine većeg obima. A od koga preti opasnost nasilja? Pa, od litijaša (‘paralelne manifestacije’), što stoji i u obrazloženju. Zašto je onda odbijena tužba predstavnika Prajda ako njihova šetnja nije u uzročnoj vezi sa opasnošću od nasilja i štete?“, pita se Rakić-Vodinelić.
Ona navodi da istorija prajda u Srbiji pokazuje da LGBTQ+ i oni koji ih podržavaju nikad nisu prouzrokovali nasilje ili štetu.
„Naprotiv, prouzrokovači su bili huligani, preobučeni u ovoj prilici u litijaše. Uzročnost je bitan pravni institut koji se mora utvrditi i konkretno obrazložiti kad se odlučuje o mogućim uticajima radnje jednog subjekta na zabranjenu posledicu“, kaže ona za portal „Vremena“.
Drugi jasan razlog zašto je presuda užasna i opasna sastoji se, po njoj, u tome što je sud zabranu zasnovao na izveštaju koji nosi oznaku “strogo poverljivo” i u obrazloženju ne navodi ništa iz tog izveštaja, jer on je – strogo poverljiv.
„Tako su ostale nepoznate činjenice na kojima se zasniva policijska odluka o zabrani, kao i činjenice na kojima Sud zasniva svoj stav da je odluka o zabrani zakonita“, navodi ona i dodaje da se Upravni sud ponaša kao preki sud, a „preki sudovi su izričito zabranjeni Ustavom (čl. 143. st. 2)“.
„Biću na Prajdu i zbog ove sramote moje profesije. Treba zapamtiti imena sudija, na žalost sve su žene: Jasminka Vukašinović, Jasmina Minić I Gordana Bogdanović“, kaže Vesna Rakić-Vodinelić.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Budućnost dece ne sme biti talac nesređenog sistema, kažu roditelji đaka Osnovne škole „Pavle Savić“
U Vašingtonu je sedište USAID-a bilo zatvoreno tokom dana, a zaposlenima je u mejlu rečeno da ostanu kod kuće
Nemanja Šarović, dugo partijski drug Aleksandra Vučića, stekao je novu popularnost reporterskim odlascima na mitinge SNS. Za naš njuzleter objašnjava zašto mu je žao ljudi koje tamo intevjuiše
Dok se u Srbiji i dalje nagađa hoće li neko novi dobiti mandat za formiranje Vlade ili će biti održani vanredni parlamentarni izbori, šef diplomatije Marko Đurić stranim novinarima je rekao malo više
Pojedini mediji bliski vlasti napali su predsednika Izvršnog odbora Generali osiguranja Dragana Filipovića da „hoće da ruši državni vrh“, samo zato što se pojavio na studentskim protestima. To je nedopustivo i moglo bi Srbiji da se obije o glavu, upozorava Aleksandar Ljubić, izvršni direktor Saveta stranih investitora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve