Upravni sud u Beogradu je odbio tužbu organizatora Europrajda i odlučio da je zabrana šetnje u okviru te manifestacije bila opravdana. Podsetimo da je Ministarstvo unutrašnjih poslova 13. septembra donelo odluku da se zabrani Prajd zakazan za danas, a da su organizatori potom zbog “nezakonite zabrane” MUP tužili Upravnom sudu u Beogradu.
U saopštenju Upravnog suda u Beogradu, objavljenog u petak uveče, navodi se da se tužba organizatora Europrajda odbija kao neosnovana. Sud je, kako se navodi, potvrdio da je uvidom u slučaj utvrdio da postoji opasnost od nasilja, uništavanja imovine ili narušavanja javnog reda u većem obimu. To je, kako se dodaje, jedan od zakonom propisanih osnova za zabranu okupljanja.
Pravna ekspertkinja Vesna Rakić-Vodinelić kaže za portal „Vremena“ da je u pitanju „užasna i opasna presuda, iz mnogo razloga, a dva svako razume“.
„Razlog odbijanja je opasnost od nasilja i uništavanja imovine većeg obima. A od koga preti opasnost nasilja? Pa, od litijaša (‘paralelne manifestacije’), što stoji i u obrazloženju. Zašto je onda odbijena tužba predstavnika Prajda ako njihova šetnja nije u uzročnoj vezi sa opasnošću od nasilja i štete?“, pita se Rakić-Vodinelić.
Ona navodi da istorija prajda u Srbiji pokazuje da LGBTQ+ i oni koji ih podržavaju nikad nisu prouzrokovali nasilje ili štetu.
„Naprotiv, prouzrokovači su bili huligani, preobučeni u ovoj prilici u litijaše. Uzročnost je bitan pravni institut koji se mora utvrditi i konkretno obrazložiti kad se odlučuje o mogućim uticajima radnje jednog subjekta na zabranjenu posledicu“, kaže ona za portal „Vremena“.
Drugi jasan razlog zašto je presuda užasna i opasna sastoji se, po njoj, u tome što je sud zabranu zasnovao na izveštaju koji nosi oznaku “strogo poverljivo” i u obrazloženju ne navodi ništa iz tog izveštaja, jer on je – strogo poverljiv.
„Tako su ostale nepoznate činjenice na kojima se zasniva policijska odluka o zabrani, kao i činjenice na kojima Sud zasniva svoj stav da je odluka o zabrani zakonita“, navodi ona i dodaje da se Upravni sud ponaša kao preki sud, a „preki sudovi su izričito zabranjeni Ustavom (čl. 143. st. 2)“.
„Biću na Prajdu i zbog ove sramote moje profesije. Treba zapamtiti imena sudija, na žalost sve su žene: Jasminka Vukašinović, Jasmina Minić I Gordana Bogdanović“, kaže Vesna Rakić-Vodinelić.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com