Danas je veoma tužan dan kada je reč o nekažnjivosti ubistava novinara, u Srbiji, Evropi i svetu, naveo je u komentaru na odluku Apelacionog suda u Beogradu da oslobodi okrivljene za ubistvo Slavka Ćuruvije, Veran Matić, predsednik Komisije za istraživanje ubistava novinara.
„Posle skoro 25 godina od ubistva Slavka Ćuruvije, deset godina od početka suđenja, dve prvostepene osuđujuće presude na ukupno 100 godina zatvora za optužene, stigla je oslobađajuća presuda, koja je konačna kada je reč o do sada optuženim licima”, rekao je Matić u pisanoj izjavi, dodajući da je neobjašnjivo da se devet meseci piše otpravak presude.
Apelacioni sud u Beogradu je tek 2. februara 2024. godine objavio presudu donesenu u aprilu 2023.
Povratak u devedesete
Jelena Ćuruvija, kćerka ubijenog novinara Slavka Ćuruvije, poručila je da je presuda Apelacionog suda „zastrašujuća poruka“.
„Šokirana sam ovom skandaloznom presudom. Ona šalje jasnu, zastrašujuću poruku svim novinarima i svim ljudima koji se bore za slobodu govora. Ova presuda je dokaz da mračne sile devedesetih još uvek vladaju ovom zemljom. Ovo je zemlja mraka. Nema sam”, izjavila je Jelena Ćuruvija za portal Cenzolovka.
Odluka je katastrofalna, a ceo sudski postupak bio je farsa, izjavila je Ćuruvijina partnerka Branka Prpa.
„Imali ste dve presude koje po treći put ispitujete i obarate. Pa, šta je to? To je neiskrena namera režima od samog početka da se taj slučaj ne reši. Kako drugačije da čitamo. Država je ta koja zataškava, koja ne želi da ubijeni čovek dobije satisfkaciju jer je ubica država. Dakle, služba državne bezbednosti je učestovala u tome“, rekla je Prpa za Nova.rs.
Iz fondacije „Slavko Ćuruvija“ je saopšteno da presuda „predstavlja jasan znak da država nije u stanju da se obračuna sa najmračnijim delovima sopstvenih službi iz devedesetih i da one i dalje imaju ogroman uticaj i na pravosuđe i na političke procese u Srbiji“.
„Država koja ne kažnjava ubice nema budućnost. Ovakvom odlukom u Srbiji je vladavina zakona dovedena u pitanje, demokratski procesi zaustavljeni, sloboda govora suspendovana. Zemlja se priključuje najmračnijim državama u kojima je moguće nekažnjeno ubiti zbog javno izrečene kritike“, navode u saopštenju i dodaju da presuda „vraća na veliku scenu devedesete godine prošlog veka“.
Novinarska udruženja: Slom sistema
Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever izjavila je da je u pitanju potpuni slom sistema koji šalje jasnu poruku da zločin, kao što je ubistvo novinara, ostaje nekažnjeno.
„Osobađajuća presuda optuženih za ubojstvo Slavka Ćuruvije strašan je udar na novinare i medijsku zajednicu u Srbiji, ali i na demokraciju i vladavinu prava. Ovo je potpuni je slom sustava koji šalje jasnu poruku da zločin, ubojstvo novinara, ostaje nekažnjeno“, napisala je Sever na društvenoj mreži Iks.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Željko Bodrožić izjavio je da je oslobađajuća presuda još jedan pokazatelj da je država od prvog dana opstruirala istragu i nikada nije ni imala nameru da rasvetli ubistvo.
„Šokiran sam, žalostan i ljut jer živimo u državi koja 25 godina ne može da reši to svirepo ubistvo. Iz samog čina ubistva se videlo da je država, odnosno tajna policija, izvršila taj zločin i ta ista država je učinila sve da se slučaj zataška i onemogući istraga“, rekao je Bodrožić za N1.
Koalicija za slobodu medija i mreža Sejfdžurnalistsu takođe saopštile da su razočarane presudom, kao i da će se osećaj ugroženosti novinara i novinarki u Srbiji nakon nje samo pogoršati.
Udruženje novinara Srbije je saopštilo da je odluka suda obeshrabrujuća te da je srpsko pravosuđe pokazalo institucionalnu nemoć i da za ubice novinara i njihove nalogodavce nema nikakve kazne.
Mnogo pitanja bez odgovora
Veran Matić naglašava da ima mnogo pitanja na koja nema odgovor i da se nada da će tužilaštvo uputiti zahtev za zaštitu zakonitosti u ovom slučaju, „ali odluka Vrhovnog suda neće imati implikacije po ovu presudu“.
„Ovo je veliki poraz za društvo u Srbiji i za političku rešenost da se kazni nasilje nad novinarima. I pored činjenice da se ta politička volja pokazala kroz osnivanje Komisije za istraživanje ubistava novinara, i efikasnog istražnog rada i podizanja optužnice, ogroman trud je izbrisan odlukom sudija koji očigledno nisu shvatili svoju istorijsku ulogu”, kazao je Matić.
Poruke ove presude su jasne, i prema njegovim rečima, oni koji ugrožavaju bezbednost novinara i ubijaju novinare mogu računati i dalje na to da skoro da ne postoji šansa da budu osuđeni.
„Ta poruka je danas posebno dramatična kada vidimo dramatičnu situaciju u kojoj se nalaze novinari u Srbiji, i širom sveta“, rekao je Matić.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da je odluka suda „obeshrabrujuća“.
„Obeshrabrujuće je videti da su pravda i odgovornost za ubice Slavka Ćuruvije nedostižni čak 25 godina nakon njegovog ubistva. Tužan dan za novinarstvo“, napisao je Hil na društvenoj mreži Iks.
Odbijen i predlog za slučaj Milana Pantića
Tužilaštvo za organizovani kriminal je samo dan ranije odbilo predlog Komisije za istraživanje ubistava novinara i radne grupe Ministarstva unutrašnjih poslova da preuzme slučaj ubistva novinara Milana Pantića.
Četvrt veka čekanja na pravdu
Pred Apelacionim sudom tokom marta 2023. održan je glavni pretres na kome se odlučivalo o presudi za ubistvo Slavka Ćuruvije donetoj decembra 2021.
Tada su bivši funkcioneri i operativci Službe državne bezbednosti Radomir Marković, Milan Radonjić, Miroslav Kurak i Ratko Romić osuđeni na ukupno stotinu godina zatvora.
Pretres pred Apelacionim sudom održan je pošto su tužilaštvo i odbrana uložili žalbu na tu presudu.
Apelacioni sud u Beogradu je već jednom, septembra 2020, ukinuo presudu Specijalnog suda i doneo odluku o ponavljanju suđenja.
U Srbiji je tokom devedesetih i početkom dvehiljaditih ubijeno troje novinara.
Dada Vujasinović je pronađena mrtva 8. aprila 1994. godine u svom stanu u Beogradu, a Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine u Jagodini.
Slavko Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine u prolazu ispred zgrade u kojoj je živeo.
Nijedan slučaj do sada nije dobio sudski epilog.