U Srbiju je iz Danske stigla najveća isporuka doniranog materijala za vantelesnu oplodnju u GAK “Narodni Front”.
Reprodukcione ćelije se uvoze iz četiri zemlje, a samo Danska pruža specifične informacije o donorima. Spisak je dug i zanimljiv.
Od broja cipela do porodičnog stabla
Budući roditelji mogu da čuju kakav je glas donora, da vide kakav mu je rukopis, fotografiju iz njegovog detinjstva.
Oni mogu da dobiju informacije o čemu je sanjao kada je bio mali, koji broj cipela nosi, da li je pušač, koja mu je omiljena boja ili automobil.
„Pacijenti se interesuju, oni žele što više podataka da dobiju. Možete dobiti podatke o obrazovanju donora, interesovanjima, hobijima, podatke o koeficijentu emocionalne inteligencije, o njegovom porodičnom stablu, roditeljima, da li je oženjen, ima li decu“, kaže dr Ana Jeremić, klinički embriolog „Narodnog fronta“.
Detaljna zdravstvena testiranja
Osim ovih interesantnih informacija, doktorima i pacijentima su ipak najvažnije one o zdrastvenom stanju, porodičnoj istoriji bolesti i psihološkoj proceni. DNK donora testira se na zarazne bolesti: HIV, hepatitis, ali i genetske, između ostalog i na spinalnu mišićnu atrofiju.
Koliko su testiranja detaljna govori podatak da većina donora reproduktivnog materijala, 73 odsto žena i oko 80 odsto muškaraca, ne dođu do finalnog koraka u banci jer ne ispunjava sve kriterijume.
Srbija bez donora
Već tri i po godine u Srbiji postoji Nacionalna banka reproduktivnog materijala, ali je problem što ne postoji interosavanje da se donira materijal. Do sada je samo pet muškaraca doniralo spermatozoide, a nijedna žena nije dala jajne ćelije. Prve donirane jajne ćelije iz inostranstva stigle su u decembru, dobilo ih je šest žena, a trenutno je 800 parova i žena bez partnera prijavljeno za vantelesnu oplodnju na taj način.
S.Z./Fonet/Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com