Miloš Vučević je na svojoj lojalnosti izgradio političku karijeru u senci Aleksandra Vučića – od gradonačelnika Novog Sada, preko ministra odbrane i premijera, do savetnika predsednika za regionalna pitanja. Njegovo povlačenje s mesta predsednika Vlade, formalno zbog odgovornosti za nasilje nad studentima, ostavilo je mnogo više pitanja nego odgovora
Donedavni premijer Miloš Vučević, ujedno i predsednik Srpske napredne stranke, imenovan je za savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića za regionalna pitanja. On je na ovu funkciju imenovan 27. maja, a odluka je objavljena u Službenom glasniku.
Pre ove, Vučević je obavljao funkciju premijera. Ostavku je, međutim, podneo 28. januara jer, kako je naveo, „smatra da je objektivno odgovoran za napad na studente“ koji se te noći desio ispred prostorija SNS-a u tom gradu iz kojih su izašli „momci“ za palicama koji su prebili studente, a jednoj studentkinji polomili vilicu.
„Mislim da ova politika kojoj ja pripadam, stranka koju vodim, koja je pobeđivala zajedno sa predsednikom Republike na svim izborima od 2012. godine više puta, mora da pokaže najveći stepen odgovornosti, mora da donese i pokaže nove zakonomernosti u srpskoj politici, mora da pokaže da je najodgovornija i zato nakon ovog događanja u Novom Sadu moja neopoziva odluka je da podnesem ostavku na mesto predsednika Vlade“, rekao je tada Vučević.
Međutim, nastavio je da obavlja funkciju predsednika stranke čiji su pripadnici palicama mliatili studente.
Ove nasilnike predsednik Republike u međuvremenu naziva „junacima“.
Čovek bez svojstava
„Čak su i dobri poznavaoci prilika u Novom Sadu bili iznenađeni kada je, posle izbora 2012. godine, za prvog čoveka grada katapultiran Miloš Vučević, do tada skoro potpuno anoniman politički delatnik i advokat, sin starog radikalskog lisca Zorana Vučevića, koji je u periodu gradonačelnikovanja Maje Gojković obavljao funkciju predsednika gradskog parlamenta. Kažu da do danas, i posle skoro decenijskog upravljanja glavnim gradom Vojvodine, Miloš nije mentalno uspeo da izađe iz senke svog oca, koji je dobro znao da, po osnivanju Srpske napredne stranke, valja promeniti partijski dres“, pisalo je ranije „Vreme“.
Veoma ozbiljne optužbe protiv Vučevića iznete se u anonimnoj krivičnoj prijavi koja je 2020. godine bila dostavljena Posebnom odeljenju za suzbijanje korupcije Višeg tužilaštva u Novom Sadu, u kojoj se tvrdi da je gradonačelnik Novog Sada pomogao svom bliskom saradniku, savetniku Slobodanu Miliću, zvanom Bocara, da zgrne milione evra.
U prijavi se navodilo da su planska dokumenta menjana i u ovom slučaju, sa ciljem da se vrednost zemljišta koje je prethodno Milić kupovao – višestruko uveća. Grad je potom po znatno višoj ceni otkupio od Milića deo tog zemljišta, a na drugom, „prenamenjenom“ posedu Vučevićev savetnik gradi objekte u vrednosti od čak 40 miliona evra.
Mediji koji nisu pod kontrolom naprednjačke vlasti detaljno su izveštavali o vezama Miloša Vučevića sa ljudima veoma sumnjivih biografija, poput Marka Bosanca, zvanog Boske, Zvonka Veselinovića ili Slobodana Milutinovića Snajper. Oni su igrali važnu ulogu u naprednjačkom „izbornom inženjerimgu“, a zauzvrat dobijali veoma lukrativne poslove.
Čovek od najvećeg poverenja Vučića
Vučević je bio gradonačelnik Novog Sada u tri uzastopna mandata, počevši od 2012. godine.
Rođen je 1974. godine u Novom Sadu, gde je završio osnovnu školu i gimnaziju, a diplomirao je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu 1999. godine. Nakon studija radio je kao advokat u porodičnoj advokatskoj kancelariji sve do 2012. godine, kada je izabran za gradonačelnika.
Vučević se pridružio SNS-u 2008. godine, a 2011. godine postao je predsednik Gradskog odbora stranke u Novom Sadu. Za potpredsednika SNS-a izabran je 2016. godine, a 2023. postao je formalni predsednik stranke .
Tokom svoje političke karijere, Vučević je bio poznat po svom angažmanu u lokalnoj samoupravi i razvoju Novog Sada.
U oktobru 2022. godine, Vučević je imenovan za ministra odbrane i potpredsednika Vlade Srbije, da bi u maju 2024. godine postao premijer Srbije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Deseti dan blokada, protesta, građanske neposlušnosti širom Srbije protekao je uz nekoliko skupova na kojima je prikupljana pomoć za pogođene požarima. U Užicu, hiljade ljudi okupilo se na protestu u znak podrške uhapšenima kojima je određen pritvor od 30 dana
Srbija je na četvrtom mestu u Evropi po broju napada na novinare, iza Ukrajine, Rusije i Turske, navodi se u izveštaju o medijskom pluralizmu u Srbiji Evropskog univerzitetskog instituta
Profesor Branko Milanović greši uzduž i poreko u svojoj analizi studentskog pokreta u Srbiji. Kada je polazišna osnova pogrešna, naopako je i ono što se na nju naslanja, kao recimo poređenje srpskog studentskog pokreta sa Crvenim kmerima
Glavni urednik „Informera“ Dragan J. Vučićević se požalio da mu je tokom vikenda oštećen porodični dom na Banovom brdu, dok se sa porodicom nalazio u Vrnjačkoj Banji. Napad osudio Miloš Vučević, predsednik SNS-a
Na današnji dan pre deset godina Evropski parlament je usvojio Rezoluciju o Srebrenici.
Oštro je osuđen zločin u koji je u skladu sa presudama Haškog tribunala i Međunarodnog suda pravde označen kao genocid
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
I kako će vatrogasci, policajci i lekari da brinu o nebezbednim tunelima? Pa, tako što će da osmatraju brdo i budu spremni ako se brdo obruši na autobus, na primer
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!