
Protesti i blokade
BLOG Blokiran magistralni put Užice – Zlatibor
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
U lučkom gradu na Crnom moru Odesi su se u nedelju rano ujutru čule eksplozije, izveštava agencija AFP. Gust dim i plamen mogli su da se vide u industrijskoj zoni. Ukrajinska vlada saopštava da su se Rusi povukli iz okoline Kijeva i da pripremaju ofanzivu na istoku i jugu zemlje. Prema ukrajinskim podacima od početka rata je ubijeno oko 20.000 ljudi
Povlačenje iz okoline Kijeva
Ukrajinsko Ministarstvo odbrane je saopštilo u subotu uveče da je čitava oblast oko Kijeva – Irpin, Buha i Hostomel – „oslobođena od neprijatelja“. Ruske jedinice su se povukle takvom brzinom da su ostavile mnoga vojna vozila bez goriva u rezervoarima.
Ukrajinska Vlada je ocenila da tako brzo povlačenje iz okoline Kijeva i dalje sa severa iz regije Černihiva znači da Moskva menja strategiju. „Ruska armija se prebacuje na istok i jug Ukrajine da bi tamo uspostavile kontrolu nad okupiranim teritorijama“, izjavio je jedan od savetnika predsednika Volodimira Zelenskog.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, međutim, očekuje veliki ruski napad na celokupnu teritoriju Ukrajine i manevar privemenog povlačenja tumači kao pripremu za veliku ofanzivu.
Ministar spoljnih poslova SAD Entoni Blinken izjavio je da je spreman da se u sredu sretne sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovim, „ako dotle ne počne opšti rat“.
Preko 20.000 žrtava
Od početka ruske invazije 24. februara je prema ukrajinskim procenama ubijeno preko 20.000 ljudi. Preko 4 miliona Ukrajinaca je prema podacima UN-a izbeglo u inostranstvo.
Ukrajinci izbeštavaju o masovnim grobnicama i streljanju civila u mestima koje su kratkoročno bile zauzele ruske snage.
Vojne vežbe u Rusiji
Predsednik Rusije Vladimir Putin lično je rukovodio velikim manevrom ruskih oružanih snaga u Rusiji. Održavati manevre u toku ratnih operacija veoma je neobično. To je valjda trebalo da znači da Rusija ne vodi rat, već da je u toku samo „specijalna operacija“ u Ukrajini.
Ukrajinska deca u Nemačkoj
Berlin računa sa tim da će u Nemačku da stigne do 250.000 ukrajinske dece i razmatra da za njih organizuje školsku nastavu po programu u njihovoj zemlji. Mnogi stručnjaci smatraju, međutim, da bi im to otežalo integraciju. Ova rasprava ukazuje na bojazan da će izbeglice iz Ukrajine dugo ili trajno ostati u Nemačkoj.
Ukrajinske izbeglice u Srbiji
U Srbiju je stiglo oko 13.000 Ukrajinaca koji su pobegli od rata. U prihvatne centre se do sada javilo samo njih pedesetak, ogromna većina se snašla kod rođaka ili prijatelja ili je stigla sa dovoljno ušteđevina da sama može da se snađe. Slično kao i u zemljama zapadne Evrope, većina bi morala da nađe neki posao ako se situacija oduži.
BRICS banka
Finansijski eksperti pomno posmatraju držanje New Development Bank NDB, nekadašnje BRICS Development Bank posle napada Rusije na Ukrajinu i zapadnih sankcija. Tu banka sa sedištem u Šangaju – skraćeno nazivana BRICS banka – osnovale su 2015. Rusija, Kina, Indija, Brazil i Južnoafrička Unija da bi se osamostalile u odnosu na Međunarodni monetarni fond. Stanovništvo tih zemalja predstavlja 41 odsto svetske populacije, a sa kapitalom od 2.800 milijardi dolara upravlja sa 42 odsto svetskih deviznih rezervu.
Banka se prvenstveno do sada bavila finansiranjem projekata u zemljama razvoja, što nikoga nije naročito uzbuđivalo, ali sada se postavlja pitanje hoće li odobravati kredite Rusiji i da li će Rusija preko nje moći da zaobiđe zapadne finansijske restrikcije.
Ni jedna od tih zemalja nije se priključila sankcijama Rusiji, a uticaj Kine na tu banku je svakako najveći, iako svaka članica ima po jedan glas.
J.H./CNN/Al Jazeera/Le Monde/Figaro/RTL/Standard
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
Smrt i teške povrede u dva dana - radnici i dalje padaju po srpskim gradilištima koja često nisu obezbeđena. I najčešće za to niko ne odgovara
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve