Ranije nepoznati Tutcetus raianensis dugačak je samo 2,5 metra i najstariji je poznati kit koji je je živeo u okeanu u Africi, piše „Gardijan“.
Kita veličine flaše od jedne litre koji je živeo pre oko 41 milion godina otkrili su paleontolozi u Egiptu koji kažu da je ova vrsta možda živela kratak i brz život.
Istraživači kažu da su iskopali fosile u blizini Vadi el Hitana u Egiptu, mesta gde se mogu naći mnogi fosili drevnih kitova. Isprva je, kako su rekli, bilo nejasno šta su pronašli.
Profesor Hešam Salam, osnivač centra za paleontologiju kičmenjaka Univerziteta Mansoura (MUVP), rekao je da je tim prvobitno pronašao jedan zub u bloku krečnjaka koji datira iz eocena, perioda koji je trajao otprilike 55,8 do 33,9 miliona godina.
„Kada smo pokušavali da popravimo i očistimo sav sediment iznad fosila, otkrili smo da to nije nešto što obično viđamo iz tog doba“, rekao je on.
Kit je dobio ime Tutcetus raianensis, po egipatskom faraonu Tutankamonu, u znak sećanja na otkriće faraonove grobnice pre jednog veka i oblast Vadi el Rajan u Egiptu gde je pronađen fosil.
Prema Salamovom timu, ovo stvorenje je vrsta kitova poznata kao bazilosaurid – izumrla grupa za koju se smatra da su prvi kitovi koji žive isključivo u vodi, za razliku od drugih ranih kitova koji su se takođe usudili da slete na kopno.
„[Tutcetus] zapravo ima veoma primitivne karakteristike za grupu koja je već poznata iz Vadi el-Hitana“, rekli su oni.
„Jasno je da je to novi rod i vrsta. Takođe je na kraju postao najstariji zabeleženi, u Africi, za potpuno vodenog kita.“
Tim je procenio da je sićušni kit bio težak 187 kg i dugačak oko 2,5 metara, što ga čini najmanjim članom porodice bazilosaurusa, koji obično velik između 4 i 20 metara.
Istraživači su rekli da je analiza meke gleđi kitovih zuba pokazala da se hranio malim lignjama i možda rakovima. Abdulah Gohar iz MUVP-a, koautor studije, primetio je da je takva ishrana slična onoj savremenih delfina.
M.J./Guardian
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com