Prema napisima u medijima, članovi Komisije za tehnički pregled izvedenih radova na pruzi Novi Sad – Subotica nisu izvršili tehnički pregled Železničke stanice u Novom Sadu u skladu sa propisima i pravilima struke i uprkos tome su odobrili probni rad stanične zgrade u Novom Sadu. Ako je tako, nema dilema da Više javno tužilaštvo u Novom Sadu nije smelo da odbaci krivičnu prijavu protiv članova Komisije za tehnički pregled izvedenih radova na pruzi Novi Sad – Subotica, kaže za „Vreme“ javni tužilac Vrhovnog javnog tužilaštva Goran Ilić.
„U tom smislu nije bitno je da li se odobrenje za probni rad odnosilo na celokupnu Železničku stanicu ili je privremeni rad trebalo da omogući priključenje na elektromrežu – članovi Komisije nisu uradilo ono što su bili dužni da kao stručnjaci da urade, a pre svega da tokom tehničkog pregleda provere stanje konstrukcije, odnosno stabilnost zgrade i nadstrešnice“, ističe Ilić.
On ukazuje da činjenica da jedno javno tužilaštvo odbacuje krivičnu prijavu protiv nekih lica, dok drugo javno tužilaštvo za isti događaj i protiv istih osoba pokreće krivični postupak i određuje zadržavanje tim ljudima, govori o „potpunoj pometnji koja vlada srpskim javnim tužilaštvom“.
„To što u jednom ovako važnom predmetu delovi jedinstvenog državnog organa donose potpuno suprotne odluke, potvrđuje opšte uverenje da je javno tužilaštvo u dubokoj krizi koja je proizvedena prevashodno činjenicom da se na važna mesta isključivo dovode politički poslušnici“, naglašava Ilić.
On navodi da osnovni zahtev studenata da institucije rade svoj posao razume kao zahtev da javno tužilaštvo „pokrene točkove pravde, što nije moguće bez njegove potpune kadrovske obnove“.
„Bez toga Srbija će i dalje biti zemlja u kojoj postoje zakoni, ali u kojoj nema zakonitosti“, zaključuje Ilić.