![](https://vreme.com/wp-content/uploads/2025/02/viber_image_2025-02-05_09-15-21-376-309x232.jpg)
Na licu mesta
Radnici GSP-a u štrajku: Traže opstanak trolejbusa
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme"
Buzov, oficir JNA u penziji, jedini od svih putnika pokušao je da spreči izvođenje 20 Bošnjaka iz voza 27. februara 1993. godine u mestu Štrpce kod Višegrada. Zato je i ubijen, kao i oni. Pre mesec dana neko jer skinuo spomen ploču podignutu u znak zahvalnosti njegovom herojskom delu
Pre mesec dana neko je skinuo spomen-ploču posvećenu Tomi Buzovu koju je na zgradi na Novom Beogradu u kojoj je Buzov živeo, 2016. otkrio Aleksandar Šapić, tadašnji predsednik Opštine Novi Beograd.
Tomo Buzov ubijen je 27. februara 1993, u jednom od najjezivijih zločina iz jugoslovenskih ratova. U mestu Štrpce kod Višegrada, na deonici pruge koja prolazi kroz Bosnu, iz voza Beograd–Bar, izvedeno je dvadeset putnika koji su opljačkani, mučeni, ubijeni i bačeni u Drinu. Svi osim dvojice bili su bošnjačke nacionalnosti, građani Srbije i Crne Gore iz Prijepolja, Bijelog Polja i Bara.
Buzov, oficir JNA u penziji koji je išao u posetu sinu Darku koji je bio u vojsci u Podgorici, jedini od svih putnika pokušao je da spreči izvođenje Bošnjaka iz voza. Završio je kao i oni: posmrtni ostaci nikada nisu pronađeni.
Nakon što sam pročitao razgovor Dejana Anastasijevića u nedeljniku „Vreme“ sa Tominom udovicom Koviljkom, predložio sam Aleksandru Šapiću da postavi spomen-ploču posvećenu Tomi Buzovu na zgradu u Ulici Milutina Milankovića 42.
Za manje od mesec dana Šapić je tu ideju realizovao i otkrio ploču u prisustvu Tominog i Koviljkinog unuka i Darkovog sina, Tome Buzova Mlađeg.
U ponedeljak 27. februara će biti 30. godišnjica zločina u Štrpcima a ploču koje je podsećala na herojski čin Tome Buzova koji ga je koštao života – neko je skinuo!
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme"
Po svemu sudeći, premijer Miloš Vučević je ostavku podneo samo pred kamerama. Transparentnost Srbija sada traži od Vlade i Skupštine da pokažu zvaničnu ostavku, ako uopšte postoji
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić u poslednje vreme ne pojavljuje se u javnosti i vode se polemike gde je i šta radi. On za „Vreme” kaže da je dobro i da radi, kao i uvek, „što se vidi na svakom koraku”
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve