Najava da bi napuštena beogradska toplana na Konjarniku mogla da bude preuređena za umetnike izbačene iz nekadašnje zgrade BIGZ-a, najviše je iznenadila upravo njih. Kažu da ih o ovome niko nije konsultovao
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić objavio je u nedelju na svom Fejsbuk profilu da će napuštena toplana na Konjarniku, na uglu ulica Ustanička i Vojislava Ilića, biti preuređena u prostor koji bi trebalo da zameni onaj u zgradi BIGZ-a, koji je poslednjih petnaestak godina bio neformalni centar beogradske alternativne kulture. „Tako će Beograd dobiti centar u kome će prve nastupe imate neka nova Ekatarina, Idoli, Šarlo Akrobata ili Partibrejkersi“, rekao je Vesić.
Nakon što je u martu prošle godine kompanija „Marera properties“ kupila zgradu BIGZ-a, preko 200 umetnika bilo je prinuđeno da napusti prostorije ove zgrade, jednog od arhitektonskih simbola Beograda i višedecenijski dom štamparije čiji je amblem u Jugoslaviji bio sinonim za knjigu. Slikari, muzičari, pozorišne grupe, sportska udruženja, umetnici najrazličitijih branši, imali su u BIGZ-u za pristupačnu cenu svoj prostor.
„Grad Beograd će pokrivati rad ovog centra tako da mladi bendovi neće plaćati korišćenje prostora“, obećao je Vesić.
Bez obzira na to što se rekonstrukcija ove toplane predstavlja kao rešenje, ne postoji nikakva garancija da će taj prostor biti stavljen na raspolaganje umetnicima iz BIGZ-a.
Jer, Vesić govori o prostoru koji će biti namenjen mladim i alternativnim bendovima, o rekonstrukciji koja podrazumeva najmoderniju zvučnu izolaciju i da će o budućim korisnicima ovog prostora odlučivati Dom omladine, na osnovu konkursa koji će biti stalno otvoren.
Da bi Toplana na Konjarniku trebalo da bude novi BIGZ, oni kojima je prostor navodno i namenjen saznali su iz medija. U kratkom saopštenju udruženja Beogradska alternativna scena navodi se da ih, iako od prošlog aprila sa nadležnima učestvuju u traženju novog odgovarajućeg prostora, o Toplani niko nije konsultovao.
Boris Vlastelica iz muzičkog sastava „Repetitor“ i jedan od članova Beogradske alternativne scene, kaže za „Vreme“ da je teško rešavati probleme alternativnih muzičara iz BIGZ-a bez njih samih. Prema njegovim rečima, gradska uprava je ovog puta zaobišla ovo udruženje koje broji preko sto članova – budućih zakupaca i korisnika novog prostora.
IMG-1649Foto: Bojan Stekić
„Mi smo i dalje otvoreni za svaku saradnju“, kaže Vlastelica.
Iz ovog udruženja su zabrinuti da objekti o kojima se do sada razgovaralo na zvaničnim sastancima, nemaju adekvatnu veličinu za potrebe velikog broja umetnika koji su zatvaranjem BIGZ-a ostali bez prostora za rad. Isto važi i za Toplanu na Konjarniku.
„To su prostorije koje zahtevaju velika ulaganja i adaptacije“, kaže Vlastelica i smatra da je najvažnije da se pronađe prostor u skladu sa potrebama koje umetnici imaju. On se nada da ova odluka nije definitivna.
Objava Gorana Vesića postavljena je uz fotografije sa glumcem Viktorom Savićem, koga je zamenik gradonačelnika predstavio kao borca za prava alternativnih bendova koji su bili prinuđeni da napuste zgradu nakon prodaje BIGZ-a. Savić je stvarao u BIGZ-u i, kao i veliki broj drugih poznatih ličnosti, bio pružio podršku u protestu ispred zgrade nakon što su umetnici morali da se isele.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon hapšenja 12 osumnjičenih, koja su se dogodila u četvrtak 21. novembra, predstavnici vlasti i njihovi mediji počeli su svoju propagandu o tome kako je tužilaštvo „podleglo pritiscima sa ulice“. Dragan J. Vučićević se pita „Ko će da hrani decu Jelene Tanasković“
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!