Tragedija u Novom Sadu
Petnaesta žrtva nesreće u Novom Sadu
Iz KBC Vojvodine je javljeno da je preminula devojka, jedna od troje teško povređenih u nesreći kad je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Kikinđanin koji je pištoljem pretukao suprugu i u nju ispalio četiri metka osuđen je na samo godinu i četiri meseca zatvora. „ Blage kazne za nasilje u porodici posledica su činjenice da tužilaštva ovakve slučajeve ne tretiraju kao pokušaj ubistva”, kaže za „Vreme” Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra
Kikinđanin G. B. koji je u junu ove godine pištoljem prebio suprugu, nanevši joj teške telesne povrede, pa onda u nju još ispalio četiri metka, osuđen je na godinu i četiri meseca zatvora, prenosi portal 021.rs.
Njemu je izrečena prvostepena presuda za dva krivična dela – nasilje u porodici i za nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija.
Odluka suda u Kikindi izazvala je oštre reakcije i bes porodice i prijatelja oštećene, kao i dela javnosti. Kaznu smatraju previše blagom za ovakav vid zločina.
Kako pucanje u ženu nije pokušaj ubistva?
„Presuda u ovom slučaju jeste ovakva zato što Više tužilaštvo pucanje u ženu ne doživljava kao pokušaj ubistva. Problem ne leži u kazni, već u tome šta je sakupljeno od dokaza, te zašto tužilaštvo nije ovo gonilo kao pokušaj ubistva. Pitanje je i koliku je kaznu tužilaštvo tražilo u optužnici”, kaže za „Vreme“ Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra.
Na pitanje da li postojeći zakoni i propisi u Srbiji daju dovoljne smernice sudijama za određivanje adekvatnih kazni u ovakvim slučajevima, odgovara da problem nije u tome, već u nedostatku želje da se zakoni primenjuju u pojedinačnim slučajevima.
„Ovde su problem i lični stavovi i uverenja profesionalaca. Mi se protiv toga borimo, koristeći tehniku javnog sramoćenja svakoga ko je doneo takvu vrstu odluke. Kako pucanje u ženu nije pokušaj ubistva”, pita se Macanović.
Posledica pasivnosti institucija
Da bi se jasno utvrdilo ko je za izricanje ovakve presude odgovoran, potrebno je imati uvid u celu optužnicu, videti koliku je kaznu tražio tužilac. Sledeći korak bi bio utvrđivanje stepena odgovornosti sudije.
„Sud je vezan za ono što je tužilaštvo do tada odradilo. Tužioci nekada i nisu imali mnogo prilika da se bave slučajevima nasilja u porodici. Onda oni ne žele da se bave nasiljem, već se fokusiraju na krivično delo posedovanja oružja”, objašnjava Macanović.
Pasivne reakcije institucija itekako utiču na žrtve nasilja, koje iz prethodnih slučajeva vide da su institucije zakazale.
Zbog toga nije retko da žrtve nemaju volju da prijave nasilje.
Zanemarivanje aspekta nasilja
„ Imali smo sličan slučaj i u Beogradu. Tada tužilac, kao i u ovom slučaju, nije želeo da se bavi aspektom nasilja. Autonomni ženski centar je tada pomogao žrtvi, zajedno sa njom smo pisali dopunu krivične prijave”, kaže naša sagovornica.
Autonomni ženski centar je ženska nevladina organizacija osnovana 1993. godine. Osnovna misija ovog centra je pružanje specijalističke podrške ženama, kao i podsticanje institucija da na nasilje reaguju.
„Kada nam se žrtve jave, mi radimo sve što možemo. Pružamo besplatnu pravnu pomoć žrtvama. Nažalost, nekada to ne uspe, jer kazna zavisi i od ličnog stava sudije.”
Sudije su, kaže Macanović, nekada vrlo blakonaklone prema nasilnicima.
Izvor: 021.rs
Iz KBC Vojvodine je javljeno da je preminula devojka, jedna od troje teško povređenih u nesreći kad je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Zahtevamo da se u što kraćem roku na slobodu puste svi uhapšeni u Novom Sadu, kao i da se u što kraćem roku uhapse svi koji su odgovorni za pogibiju nedužnih, navedeno je u saopštenju koje je je potpisalo 180 profesora, docenata, naučnih saradnika, istraživača, asistenata i drugih zaposlenih na Filozofskom fakultetu
Kao primer političke neodgovornosti prethodnih vlasti ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić naveo je pogibiju ljudi u fabrici „Prvi maj", dodajući da ni tada niko nije ponudio ostavku i da nije tražen opoziv Vlade
U Novom Sadu je održana šestočasovna blokada raskrsnice Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića, kod Železničke stanice, na kojoj je 1. novembra u padu nadstrešnice poginulo 14 osoba, a još troje je teško povređeno.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je navela da očekuje da će sednica o budžetu biti oko 26. novembra i da je ta sednica „u stvari sednica o poverenju Vladi“
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve