
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Grad planira da umesto tri objekta u zaštićenoj celini Vračara sazida osmospratni objekat. Vrtić „Nada Purić“ koji po tom planu neće postojati, je prvi ekološki vrtić u zemlji. Stranka slobode i pravde poziva ostale stranke i pokrete da sačuvaju Beograd od investitora
Gradska uprava ne odustaje od namere da uništi srce Vračara – upozorava Opštinski odbor Stranke slobode i pravde, reagujući na plan Gradske uprave za blok Knjeginje Zorke, Njegoševe, Smiljanićeve i Krunske, po kome je planirano rušenje tri kuće u celini koja je 2016. proglašena za kulturno-istorijsku.
Ana Gođevac, potpredsednica gradskog odbora i predsednica Opštinskog odbora SSP Vračar, objašnjava za portal „Vremena“ da su po gradskom katastru vila na uglu Smiljanićeve i Krunske, Dečji vrtić „Nada Purić“ i kuća na uglu Knjeginje Zorke i Krunske ulice „deo celine koja je predviđena za kulturne sadržaje“.
Međutim, „prema planu koji je objavljen u petak, u toj zaštićenoj celini će biti objekat visine 23 metra, dakle na osam-devet spratova. Umesto vrtića predviđen je depandans u okviru tog objekta za osamdesetoro dece“, kaže Ana Gođevac.
Podseća da je „ovaj vrtić 2007. proglašen za prvi ekološki vrtić što ga čini jedinstvenim u zemlji. Pun je dece, ima i dvorište, pa je zbog svega toga nezamislivo svesti ga na depandans u okviru osmospratnice.“
Ana Gođevac kaže da je pokrenut postupak zaštite vile na uglu Smiljanićeve i Krunske, ali i nedavni požar „koji je verovatno podmetnut“ govori da „ne postoji volja da se ova izuzetna beogradska kuća sačuva“.
Namera da se u ovom bloku sazida višespratnica je „još jedno uništavanje grada“ kaže Ana Gođevac i navodi da je i blok preko puta ovog u opasnosti.
Stranka slobode i pravde je pozvala i druge stranke da joj se pridruže „u očuvanju ovog dela Vračara i zaštitu Beograda“, kaže Gođevac. „Vrlo su zainteresovani, i mislim da ćemo se ujediniti kako bi sprečili gradsku vlast da preoru Beograd ne bi li udovoljili investitorskom ukusu. “
Ne zna se ko konkretno ima interes i potrebu da sruši taj deo starog Vračara, ali se naslućuje da je to jedan od najčuvenijih investitora iz redova Srpske napredne stranke.
Prema aktuelnim zakonskim propisima, kulturno nasleđe je pravo i dobro svih građana Republike Srbije koje se čuva zarad specifičnosti gradskih celina, javnog sećanja i budućih generacija. Tranzicioni kapitalizam, međutim, ne haje za čuvanje i sećanje.
Postoji nekoliko oprobanih i sigurnih načina kako da investitor prevaziđe ograničenja koja mu nameće zakon. Recimo: investitor čeka da se objekat koji mu smeta sam od sebe uruši ili podmeće požare i slučajna rušenja, investitor urgira političkim i novčanim sredstvima da se sa spomenika skine zaštita, investitor počne gradnju ne pridržavajući se uslova koje je dobio od Zavoda za zaštitu spomenika kulture, a Zavod nema ingerencije da zaustavi gradnju….
Ana Gođevac nabraja mnogo primera u gradu o investitorskom nepoštovanju zakona, i nabraja da je „nedavno srušena kuća na uglu Višnjičke ulice i Cara Dušana na Dorćolu iako je investitoru odobreno samo nadziđivanje, da su srušene tri kuće beogradske arhitekture kod parka Manjež, da je srušen hotel „Dom“, vile u Internacionalnih brigada i Nikolaja Krasnova, kao i niz objekata važnih po istoriju Beograda, i to u svakom delu grada.“
Od svih njih, Resavska 25 će svakako biti upamćena kao nezamisliv skandal: srušena je zbog odluke direktorke Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda da je njeno „ekskluzivno pravo“ da samostalno izda mere zaštite, u ovom slučaju dozvolu za gradnju novog objekta na mestu kulturnog dobra pod prethodnom zaštitom.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve